Aydınlık: Yeni anayasa kaçınılmazdır

Memuriyetten istifa ederek AK Parti’den milletvekili aday adayı olan Hasan Aydınlık, Türkiye’nin acil olarak yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunu söy...

Memuriyetten istifa ederek AK Parti’den milletvekili aday adayı olan Hasan Aydınlık, Türkiye’nin acil olarak yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunu söyledi. Mevcut anayasanın milli iradeyi ve halkın onayı olmadan yapıldığını dile getiren Aydınlık, “Başından bu yana yanlış olan bu anayasa bir an önce değişmelidir” dedi.

 

CİHANŞÜMUL ÜYESİ

Medeni cesaret göstererek bir yola çıktıklarını da sözlerine ekleyen Aydınlık, “Bizler seferden mesulüz zafer Allah’ındır. Bu güne kadar MGV içinde her zaman oldum. İlim Yayma Cemiyeti ile bağlarım olmuştur. Üniversite yıllarında dünya genelinde yaşananlara seyirci kalmadık. Kökümüz Orta Asya’ya kadar dayanmaktadır. Cihanşümul üyesiyim. Topluma faydasına olan her şeye destek veririz” diye konuştu.

 

Sağlık alanında gelen noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sağlık alanı ya da başka bir birim, görev yönünden bizim için değişiklik olmaz. Alınan kararların hayata geçirilmesinde hızlı davranmak lazım. Eldeki imkanların dağıtılması çok önemlidir. Üst makamların doğru bilgilendirilmesi gerekiyor. Bunu iyi yaptığıma inanıyorum. Aile Sağlığı Merkezlerini ve 112 servislerini planlarken hastane ihtiyaçlarını iyi belirlemek gerekiyor.

Sağlıkta dönüşüm projesi kapsamında hastaneler branşlarına göre ayrıldı. Planlamada sektördeki her kademe önemlidir. Birçok branşta görev alan insanlarımız ve 100’den fazla branşımız var. Bu sektörde her zaman tadilata ihtiyaç duyulur. Sürekli mal hizmeti alınır. Zira her türlü tıbbi malzemeye ihtiyaç duyuluyor. Kamu hastanesi olduğundan alımları belli bir şeffaflık içinde yapmalısınız. 24 saat uyumayan bir sektörde görev yapıyoruz. Güzel bir yöneticilik dönemi yaşadım.

Sağlıkta dönüşüm projesi kapsamında ilimizde 11 hastane yapıldı ve yapılıyor. Bu hastanelerin kapalı alan kısmı proje öncesinden 2.5 kat duruma gelmişti. Son 10 yılda yapılanlara baktığımızda hastanelerin dünya standartlarında hizmet verdiğini görüyoruz. Hizmet de kaliteli. İdareci demek mevcut kaynaklar içinde en güzel hizmetler verebilmek demektir.

Sağlık çalışmaları sırasında kenti iyi tanıma imkanı buldum. Demografik yapısı, kültürel ve sosyal yapısını iyi tanıdık. Sağlık alanında 10 binin üzerinde çalışan var. Her zaman onların yanında olmaya çalıştık. Kentte bir kişi yılda en az 8 defa sağlık kuruluşuna gidiyor. 800-900 bin kişi sağlık hizmetinden faydalanmaktadır. Bu talebe karşılık verilmeli.

Kocaeli’de yılda 26 bin 500 civarında bebek dünyaya geliyor. Vefat sayısı ise 9 bin. Ayrıca yılda ortalama 30 bin kişi kente göç ediyor. Her sene ilçe kadar kentimiz büyüyor. Ben göreve geldiğim zaman Kocaeli’nin nüfusu 1 milyon 200 bin kişiydi, şimdi ise 1 milyon 700 bini geçti. İnsanlar buraya gelirken birçok sorunu beraberinde getiriyor.

 

Siyasetle olan bağınız nedir?

Siyasetler herkesin bağı vardır.  Lise ve üniversite yıllarından itibaren ülkemiz üzerinde hayallerimiz olmuştur. MGV içerisinde her zaman oldum. İlim Yayma Cemiyeti ile bağlarım olmuştur. Üniversite yıllarında dünya genelinde yaşananlara seyirci kalmadık. Milliyetçi muhafazakar çizgide bir yaşamım var. Düşüncelerin sağ veya sol olarak ayrılmasını doğru bulmuyorum. Türkiye’de terimler iç içe karışmış durumda. Siyaset o zaman ki konjonktür de farklılık gösteriyor.

Üniversite zamanında sol kesimde yer alan arkadaşlarımız vardı. Milliyetçilik farklı algılanıyor. Devletimizin tarihi 3 bin yıla dayanıyor. Mefkuremiz çok geniştir. Kökümüz Orta Asya’ya kadar dayanıyor. Cihanşümul üyesiyim. Devletin verdiği yetkiler çerçevesinde bulunduğumuz kente faydalı olmaya çalıştık. Kendi sınırlarınıza hapsolursanız, kaybedersiniz. Her şeyin arka planını bilmek gerekiyor. Topluma faydasına olan her şeye destek veririz.

 

Siyasette neden AK Parti’yi tercih ettiniz?

Üniversite yıllarından itibaren partinin kurucu genel başkanı olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı il başkanlığı döneminden tutunda belediye başkanlığına kadar her dönem takip etmişimdir. AK Parti varken başka bir siyasi partide siyaset yapmak düşünülemez.

 

Denizlili olmanıza rağmen Kocaeli’den aday oldunuz, neden?

42 yaşındayım. 10 yıldan fazla hiçbir yerde yaşamadım. Birçok ilde görev aldım. En uzun süre yaşadığım yer Kocaeli. En fazla tanıdığım kent burasıdır. Çocuğum bile burada doğdu. Bunlar bir araya geldiğinde Denizli’den daha fazla buradayım. 2004 yılından bu yana bu şehirde görev yapıyorum. Kocaeli’ye faydalı olabileceğimi düşünüyorum.

 

Van’da yaşanan depreme ilk giden ekiptiniz. O zamanı anlatır mısınız?

Üniversite yıllarında Van’a gitmiştim. 1993’ten 2011 yılına kadar değişim görülmekteydi. En yakın arkadaşlarım o bölgeden vardır. Kişi ayırmadan kardeşliğimiz her zaman olmuştur. Ülkemiz için herkes çalışıyor bizde çalışmalıyız. Depremde ülkemizin AK Parti hükümeti ile devletimizin ne duruma geldiğini orada gördüm. Sağlık hizmetlerinin koordinasyonunda görev aldım.

18 helikopter ve 3 uçakla orada hizmet ettik. Yapılabilecek her ne varsa yaptık. Birçok ilden insanımız buraya gelmek için gönüllü oldu. İhtiyaçlarımız anında değişebiliyor. Afetlerde sağlık ve savaş yönetimi olduğunu gördük. Sağlık alanında faydalı olabileceğimi düşünüyorum. Stratejik hatalar taktik hamlelerle çözülemez. Sağlık alanında projelerimiz vardır.

 

Milletvekili listesinde yer almamanız durumundaki tepkiniz ne olur?

Listede yer alıp almamamız önemli değildir. Medeni cesaret göstererek aday adayı oldum. Bu yolda tarafımız bellidir. Biz seferden mesulüz, zafer Allah’ındır. Çıktığımız yolda gereğini yerine getiriyoruz.

 

28 Şubat sürecinde neler oldu?

AK Parti 2002 yılında kurulmuş bir parti değildir. Ülkemizde zaten bu durum vardı. 2002 yılında ete kemiğe bürünmüştür. Kazım Karabekir paşadan tutunda Adnan Menderes’e, merhum Turgut Özal, merhum Necmettin Erbakan hocanın hareketlerinin hepsinin altında bu durum vardı. 28 Şubat, sürecin değişimini zorunlu kılmıştır. Engellenemez bir durum ortaya çıkmıştır. Yıllardır sesi kısılanların sesi olarak AK Parti ortaya çıktı.

Bizim insanımız kendisine zarar verir, ülkesine zarar vermez. Diğer ülkelerden farkımız budur. Bizim için öncelikli olan devlettir. Bu düşüncemizden vazgeçeceğimiz anlamına gelmez. Mücadeleye devam edersiniz. İnsanlığı kurtarmayan bir sonuç, bizim için kurtuluş değildir. Bu ülke bizim, başka bir yere gidecek halimiz yoktur. Bu gemiyi delmeyiz. 28 Şubat zulmünü yapanlar toplumun yüzüne bakacak halde değiller. 28 Şubat’tan dolayı eşim memur olamamıştır.

 

Ülke genelinde 400, Kocaeli’de de 8 milletvekili hedefine ulaşılacak mıdır?

Ülkemize yapılan operasyonların önemli aktörleri yurt dışındandır. Hareket alanları azalmaktadır. Halkın içinde her zaman yer almıştır. Yeter ki ülke kazansın, biz kaybetsek de olur mantığı ile hareket edilmektedir. Türkiye’de her şey olumlu gidiyor. Bahar mevsiminde kader değişecektir.

 

Yeni anayasa hakkında düşünceniz nedir?

Mevcut anayasa milletin ortaklığınla hazırlanmış bir yasa değildir. O zaman darbe sonrasında yazılmış bir anayasadır. Darbe yapılmış, her şey sekteye uğramış. İşin başında olanlar bunlardan anlamayan kişiler. Yeni anayasa yaptık, eğer oy verirseniz seçime gideriz vermezseniz gitmez derseniz bu kadar oy alınır. Bu durumda çok fazla oy alırsınız. Bu anayasa, halkın anayasası değildir. Değişmek zorundadır. Toplumsal irade, siyasal irade ve kurumsal irade içindeki yapının oluşması için böyle olması gerekiyor. Ancak ülkemizde bu şekilde değildir. Röportaj: Serkan BORLAK

 

HASAN AYDINLIK KİMDİR?

1973 yılında Denizli’de doğdu. Evli ve 2 çocuk babası. İlk, orta ve lise eğitimini Denizli'de tamamladı. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden 1996 yılında mezun oldu. 1996-2004 yılları arasında Yozgat’ta görev yaptıktan sonra, 2004’de Karamürsel Devlet Hastanesi'ne, 2005’de Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğüne, 2012 yılında ise Kamu Hastaneleri Kurumu Genel Sekreterliğine getirildi. 31 Aralık 2014 tarihinde de bu görevinden alındı.

17 Mart 2015 Kocaeli-


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR