Diyaliz seminerine büyük ilgi

Böbrek sağlığına dikkat çekmek ve farkındalığı artırmak amacıyla Kocaeli Devlet Hastanesi ve İzmit Belediyesi’nin ortaklaşa “böbrek sağlığı ve engelli...

Böbrek sağlığına dikkat çekmek ve farkındalığı artırmak amacıyla Kocaeli Devlet Hastanesi ve İzmit Belediyesi’nin ortaklaşa “böbrek sağlığı ve engellilik” konulu semineri gerçekleştirdi. Nefroloji Uzmanı Dr. Dilek Güven Taymez, Hemşire H. Didem Övüç ve Sosyal Hizmet Uzmanı Temur Baydoğan’ın konuşmacı olduğu seminere geniş katılım gösterildi.

 

VATANDAŞLAR DA KATILDI

Seminerde, Kocaeli Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği Tıbbi Hizmetler Başkanı Uz. Dr. Onursal Varlıklı, Kocaeli Devlet Hastanesi Yöneticisi Uz. Dr. Adem Çakır, Nuh Çimento Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Yöneticisi Dt. Özcan Tekin, İzmit Belediyesi Meclis Üyesi Cemil Kanpara, İzmit Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürü Sinem Gülenç ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

“BOL SU TÜKETİN”

Seminerde konuşan Nefroloji Uzmanı Dr. Dilek Güven Taymez, diyaliz hastalarının ‘Ben öleceğim, artık iyileşmem’ şeklinde umutsuzluğa kapılmaması gerektiği belirtti. Diyaliz hastalarının ölmediğini kaydeden Taymez, “Hasta burada sadece başka bir yaşam şekline geçiyor. Diyaliz tedavisi olan bir hastalıktır. Kocaeli Devlet Hastanesi’nde 35 yıldır hemodializ tedavisi gören hastalarımız var. Böbrek sağlığımız için bol bol su tüketmeliyiz. Böbrek hastaları da tuz ve mineralleri barındıran sodadan uzak durmalıdır” dedi.

 

“DİYALİZ BİR ENGELDİR”

Diyaliz Hemşiresi Didem Övüç de, diyaliz hastalarının sosyal yaşama adaptasyonu konusunda bilgiler verdi. Övüç, diyaliz sürecine alışma aşamasında başta aile bireyleri olmak üzere hastanın eğitiminin önemli olduğunu dile getirdi. Sosyal Hizmet Uzmanı Temur Baydoğan da diyaliz hastalarının süreğen hastalık grubu içinde olduğunu ve bu kişiler için hastanelerde engelli sağlık kurulu raporlarının düzenlendiğini belirtti. Baydoğan ayrıca Engelli Haftası olması nedeniyle engelli hakları konularında bilgiler de verdi.

16 Mayıs 2017 Kocaeli- EğitimYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR