‘İş yerim yanmaz’ demeyin!

KOTO Akademi, işletmelerde hayat ve mülk kurtaran bir eğitime ev sahipliği yaptı. İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında düzenlenen ‘İş yerlerinde Yangın...

BÜYÜT

KOTO Akademi, işletmelerde hayat ve mülk kurtaran bir eğitime ev sahipliği yaptı. İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında düzenlenen ‘İş yerlerinde Yangın Güvenliği Semineri’nde konuşmacı olarak Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Önleme ve Eğitim Şube Müdürü Salih Palaz yer aldı.

 

KATILIM YOĞUN OLDU

İlginin yoğun olduğu seminerde, ‘çalışma ortamının yapışık kardeşi’ olarak tanımladığı yangın tehlikesi ve tedbirleri hakkında bilgiler paylaşan Palaz, “Çalışma hayatında amacımız: başarılı olmak. Ancak işimizi yaparken maruz kaldığımız tehlikeleri görüp, bertaraf etmezsek, bu amaca ulaşamayız” diyerek sözlerine başladı.

 

“ASLA SIFIRLANMAZ”

“Benim iş yerim yanmaz ki” demenin ölümcül önyargı olduğunu vurgulayan Palaz, “Yangına sebebiyet verebilecek unsurların kontrolü ile yangınların çıkması minimize edilebilir, ama asla sıfırlanamaz. Ancak yangın güvenliği tesis edilmiş yerlerde yangın çıkma ihtimali azalır, yangın çıksa bile uyarma ve ilk müdahale sistemleri ile yangının yayılması engellenebilir” ifadelerine yer verdi.

 

YANGINA DİRENÇLİ YAPILAR

İş yerinde yangın tedbirleri bölümünde ise, yangına dirençli yapıların öneminden bahseden Salih Palaz, “Bulunduğu mahalde olası tüm yangınlara uygun olarak tasarlanmış yapılardır. Acil durumlardaki ilk önceliğimiz olan tahliye ise mevzuata uygun tasarlanmış bir yapı ve iyi hazırlanmış bir tahliye planı ile sağlanabilir. Eğitim ve tatbikat olmazsa olmazımızdır” dedi.

 

GÜVENLİĞİ KONTROL ETTİRİN

Palaz, Yangın Emniyet Raporu’nun çok kolay alınabildiği algısından dolayı rehavet yaşandığını söyleyerek sözlerini şöyle noktaladı: “Yangın Emniyet Raporu için en son safhada başvuru yapılıyor. Yeni tesislerde, proje aşamasında inceleme yapıldığı için yangın önleme sistemlerinin tasarım ve uygulamasında çok fazla sorunla karşılaşılmıyor, ancak hali hazırda mevcut bulunan yapılarda durum pek de kolay olmuyor. İş yeri açmadan önce yangın güvenliğinizi kontrol ettirin.” Seminerin sonunda KOTO Genel Sekreteri Oktay Baltalı, Palaz’a odanın sembolü haline gelen kahve takımı hediye ederken, Palaz ise ‘yangın güvenliğinin’ önemini belirten pano takdim etti.

21 Aralık 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR