CHP’nin profesörleri: Oy istenmez, hak edilir

Yerel seçimlerde, Büyükşehir ve İzmit Belediyeleri için CHP’den aday olacağını açıklayan kentli profesörler 28 Haziran Mahallesi’nde vatandaşı dinledi...

BÜYÜT

Yerel seçimlerde, Büyükşehir ve İzmit Belediyeleri için CHP’den aday olacağını açıklayan kentli profesörler 28 Haziran Mahallesi’nde vatandaşı dinledi. İzmit aday adayı Cüneyd Özkürkçügil ve Büyükşehir aday adayı Ali Akdemir yine kimseden oy istemedi, sadece sohbet etmekle yetindi

Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) 2014 yılında gerçekleştirilecek yerel seçimler için aday adayı olduğunu ilk isimlerden olan, kentin ün yapmış profesörleri Cüneyd Özkürkçügil ve Ali Akdemir önceki gün 28 Haziran Mahallesi’nde bulunan Kardeşler Kıraathanesi’nde bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda ilk sözü Cüneyd Özkürkçügil aldı. Özkürkçügil daha önce de belirttiği gibi oy istemek için dolaşmadıklarını tekrarladı.

“CHP NEDEN YOK?”
Oy istemeye gelmediklerini söyleyerek konuşmasına başlayan Prof. Dr. Cüneyt Özkürkçügil, “Oy istenmez, hak edilir. Biz buraya oylarınızı hak etmek için kendimizi tanıtmaya geldik. Bizi kendi evladınız gibi görün. Sizi bir defa ziyaret edip, sonra kapınıza uğramayan isimlerden olmayacağız” dedi. 6 bin 382 seçmen bulunan ve oy kullanma oranının yüzde 89 olduğu 28 Haziran Mahallesi’nde CHP’nin az oyu olduğunu ifade eden Özkürkçügil, “CHP, bu mahallede yok. Peki neden yok? Bu mahallenin hiç sorunu yok mu? Biz sorunlarınızı dinelmeye geldik. Sizinle sohbet etmeye geldik” açıklamasında bulundu.

ZİHNİYET FARKI
İzmit Belediyesi tarafından Cephanelik bölgesinde yapılan Cephanelik Spor Kompleksi’nin uydu görüntülerine bakılmasını isteyen Özkürkçügil, “Bakın ve İzmit’in akciğerlerinin nasıl yok edildiğini görün. İzmit Belediyesi düzgün işler yapmıyor demiyoruz. Mesela mahalle konaklarını restore etti. Bu güzel bir iş. Fakat mahalleli buralardan faydalanamıyor. Sosyal olarak kullanamıyor. Burada tahsilat büroları var, muhtarlıklar var. Bunlar yakışmıyor. Bakınız önemli olan zihniyettir. İzmit Belediyesi, Asker Çeşmesi’ni restore ettirdi. Gidin bakın kocaman tabela koymuşlar; ‘İzmit Belediyesi Asker Çeşmesi’ yazıyor. Siz nerede gördünüz restore edilen bir yapıya belediyenin isminin verildiğini? İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sultanahmet Camii olabilir mi? İşte biz bu mantıksızlıkları gidermek, zihniyet farkımızı ortaya koymak için aday olduk” dedi.

SEÇMEN PROFİLİ
Bu süreçte gençlerin siyaset içerisinde fazla yer almadığını, bunun nedeninin ise 12 Eylül olduğunu belirten Özkürkçügil, gençlerin CHP’yi tercih etmemesinin nedenlerini de aktardı. Özkürkçügil, “İktidar olmazsanız iş veremezsiniz, sorun çözemezsiniz. Gençler bu nedenle CHP’den uzak duruyor. Biz bugünü değil, geleceği kurtarmak için yola çıktık” dedi. CHP’nin seçmen profili ile ilgili de açıklama yapan Özkürkçügil, yapılan bilimsel araştırma sonuçlarına göre CHP’ye oy verenlerin büyük bir kesiminin eğitim seviyesi yüksek insanlar olduğunu söyledi, “Eğitim seviyesi yüksek olanlar CHP’ye, eğitimsiz olanlar AKP’ye oy verir sonucu çıkartmak yanlış ve tehlikelidir” dedi.

SANDIĞA YANSITIN
CHP’nin 12 ilçe ve Büyükşehir’de yeniden iktidara gelmesi için yola çıktıklarını söyleyen Prof. Dr. Ali Akdemir, AKP’nin büyük oranla seçimi kazandığı 28 Haziran Mahallesi’nde tablonun parlak olmadığına dikkat çekti. “Biz sorumluluk alarak yola çıktık, bu zamana kadar olmadığımız yerlerde olmaya çalışıyoruz” diyen Akdemir, “Tavşantepe, 28 Haziran gibi AKP’nin çok oy aldığı mahallelerde hizmet yok. Bu büyük bir çelişki. Biz kendimizi sorgulayarak bu çelişkiyi ortadan kaldırmak istiyoruz” dedi. Bekirdere bölgesinin 18 yıl önce nasılsa şimdide öyle olduğunu söyleyen Akdemir, sosyal demokratların amacının itilmiş, mutsuz çoğunluğu mutlu kılmak olduğunu ifade ederek, “Mutsuz çoğunluk mutlaka bizi desteklemeli ve mutsuzluğunu sandığa yansıtmalı” dedi.

YOKSULLUĞU KALDIRMAK
CHP’nin 1980 ve 2000’li kuşağa hitap etmeye çalıştığını söyleyen Akdemir, “Esas olan yoksula yardım etmek değil, yoksulluğu ortadan kaldırmaktır. CHP’nin hedef aldığı kitle yoksul kesimdir. AKP yoksullara dayanarak oy kazanmaya, CHP ise yoksulluğu ortadan kaldırmaya çalıştığını vurguladı. “CHP, Kocaeli’de iktidar olursa ilk projesi yoksullukla mücadele etmek olacaktır” diyen Akdemir, AKP’yi siyasete din karıştırmakla suçladı. AKP’nin dini kullanarak oy aldığını söyleyen Akdemir, “CHP, dine saygı duyduğu için telaffuz etmekten kaçınır. CHP, inançlıdır ve inançlı insanlara herkesten daha fazla değer verir, saygı duyar” ifadelerini kullandı.

20 Şubat 2013 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR