Sarıdoğan: Yeni anayasa ile yolsuzlukların üstü örtülecek

7 Haziran genel seçimleri öncesinde SP’den milletvekili aday adayı olan Körfez İlçe Başkanı Recep Sarıdoğan, gazetemize verdiğ iröportajında AKP ikti...

7 Haziran genel seçimleri öncesinde SP’den milletvekili aday adayı olan Körfez İlçe Başkanı Recep Sarıdoğan, gazetemize verdiğ iröportajında AKP iktidarına yönelik sert eleştirilerde bulundu. Sarıdoğan, yapılmak istenen yeni anayasa ile ilgili olarak, “Yapılan yolsuzlukların üzerini örtecek biranayasa yapmak istiyorlar” dedi

 

“DURUM ÇOK VAHİM”

Sarıdoğan açıklamalarında, AKP’den milletvekili aday adayı olan Mahmut Civelek ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na yüklendi. Sarıdoğan, “Yolsuzluğa adı karışmış Civelek, bugün milletvekili olmak istiyor. Durum gerçekten çok vahim” diye konuştu. Sarıdoğan ayrıca muhalefetin de görevini yerine getiremediğini söyledi.

 

7 Haziran genel seçimleri neden önemlidir?

Ülkemiz, son dönemlere bakıldığı zaman her seçim bir önceki seçimleri aratır duruma gülmiştir. Yönetim tarafından olumsuz işler yapıldığı zaman o iktidar milli ve manevi değerlere bağlı değilse, milletin kaynaklarını doğru kullanmayan bir iktidar değilse sorunlar her geçen gün büyüyerek devam etmektedir. 13 yıldır iktidar olan, yıllar sonra bizden ayrılan bu arkadaşlar, batının istediği politikaları uygulaması ile insanımız dar boğaza gelmiştir. Türk toplumu bir arayış içindedir.

 

HOROZ DÖVÜŞÜ YAŞANIYOR

Ortadoğu’da olsun, ülkemizde olsun yaşanan sorunlar nedeniyle bu seçimler çok önemli bir duruma gelmiştir. Ülkemiz bir şekilde bölünme noktasında geldi. İnsanlar kamplara ayrıldı. Birleştirici bir söz ve siyasi harekete ihtiyaç vardır. Bu hareket sadece milli görüş olabilir. 1974’de CHP ile koalisyon kuruldu. 1996 yılında DYP ile koalisyon kurarak bu millete hizmet ettik. Biz yeniden meclise girerek iktidar olmak için çalışacağız. Bu horoz dövüşü kaplaşmaları bertaraf edeceğiz.

 

Saadet Partisi, TBMM’ne girebilecek mi?

Merhum liderimiz Necmettin Erbakan ülkemize miras bırakmıştır. Erbakan hocamızın çevresinde olan hiç kimse yolsuzluklarından, olumsuzluklarından, ülkeye verdikleri zarardan dolayı eleştirilmediler. Her zaman “taviz” vermedikleri için eleştirildiler. Erbakan hocamız ülkemiz için hiçbir zaman taviz vermemiştir. Her zaman milletimizde karşılığı vardır. Yapılan kamuoyu yoklamalarında kendi partisi haricinde oy vermek istediğin başka parti var mıdır denildiğinde SP denmektedir.

 

YÜZDE 85 SAADET PARTİSİ

Halkımızın yüzde 85’i SP demektedir. Bu halkın güveninden kaynaklanmaktadır. Meclise girmesinin yanı sıra iktidar olmaya her zaman kadrolarımız hazırdır. Bugün yüzde 85 halkın kendi partisine güvenmiyorsa gerisini siz düşünün. Örnek olarak CHP’yi verebiliriz. 3 dönemdir AKP ile mücadele ediyorlar. AKP’nin bu kadar olumsuzluklarına rağmen CHP oy kaybetmeye devam ediyor. MHP de aynı durumdadır. Demek ki ülkemizde muhalefet görevini yapamıyor.

 

İDEALLERİN PEŞİNDEN GİTTİK

Muhalefet partileri seçmenlerinin bize oy vermesi durumunda iktidara gelebiliriz. Millet bizden umudunu kesmemiştir. Bizler her zaman iktidar olmaya hazır olmalıyız. Milletimize yaşanan sorunları anlatmalıyız. Bunu için de alanlarda çalışmalarımıza devam ediyoruz. İnsanımız da sağ duyulu düşünmesi durumunda bize oy verecektir.

 

ÖNEMLİ OLAN TERLEMEMİZ

İdeallerin, hedeflerin peşinden gittik. Halkımız yapılacak olan seçimlerde projelere ve çalışmalara oy vermelidirler. Kişilerin peşinden değil programların peşinden gitmek gerekiyor. Kişilere dayananlar kaybederler, sistemlere ve ideolojilere dayananlar kaybetmez. Bizler geçmişte yapılan hizmetlerle neler yapabildiğimizi gösterdik. Ne yaptığımızı halkımız biliyor. Bundan dolayı da gönül rahatlığı ile SP’ye oy verebilirler. Önemli olan bizim sahada terlememizdir.

 

Muhalefetin durumu nedir?

TBMM’ne baktığınız zaman MHP, 1999 yılında koalisyon ortağı oldu. CHP tek parti döneminde ancak iktidar olabildi. Milletimiz tarafından CHP ve MHP’nin neler yaptığını halkımız çok iyi şekilde analiz edebiliyor. Muhalefet partileri tarafından iktidar partisinin alternatifi olduklarını gösteren bir proje ortaya koyamıyorlar. Sadece kamplaşmalar sayesinde oy kazanılıyor. HDP’nin söylemleri CHP’lilerin laiklikten, irticadan dem vurmaktadırlar. İktidar partisinin de bu söylemler arasında korku politikası güdüyor.

Bu sayede iktidar yerinde kalabiliyor. Ülkeyi seven insanlar olarak sorunlara ciddi bir şekilde kafa yormuyorlar. Muhalefet vatandaşa güven vermiyor. Bundan dolayı da halkımız iktidara kötünün iyisi anlayışıyla oy vermiştir. Bu durumda hazırda bekleyen bir Saadet Partisi vardır. Doğrudur, 3 dönemdir meclis dışındayız. Fakat milletimiz SP’ye sahip çıkacaktır, mutlaka mecliste yer verecektir. Milletimizin mayası sağlamdır.

Çok ciddi bir şekilde basın yoluyla propaganda yapılıyor. Bizi de ekranlara çıkarmadıkları için tablo bu şekilde oluşuyor. Fakat artık bıçak kemiğe dayanmıştır. İktidarın yaptıklarını halkımız analiz etmeye başlamıştır. İktidar partisi özellikle bizim içimizden birilerini alarak meclis dışında kalmamızı sağlamaya çalışıyorlar. Bizim yeninden yükselişe çıkmamızı engellemek için her türlü entrikayı yapmaktadırlar.

Makam, dünya ve para sevgisi olanlar iktidar partisi içerisinde içimizden gitmiştir. Ancak şunu bilmelerini istiyoruz, tarih sizleri affetmeyecek. Tarih her dönemi yazmıştır. Bugün bakıyorsunuz Çanakkale konuşulmaktadır. Kimsenin mal varlığı, gemileri, sarayları konuşulmuyor. Çanakkale destanı 100 yıl olsa bile bugün gururla konuşulmaktadır. Yarın milli görüş iktidarında da konuşulacaktır. Milletimizi sömürenler tarihin çöplüğüne atılacaklardır.

 

Fatih Erbakan’ın durumu hakkında neler söyleyeceksiniz?

Fatih Erbakan bize hocamızın emanetidir. Bizler yanlışı da olsa çıkıp konuşmayız, konuşamayız. Fatih Erbakan’ın çok ihlaslı olduğuna inanıyorum. Etrafından olan insanlar tarafından yanlış yönlere gönderildiğini görmekteyiz. Belki de hocam onun rüyasına girerek SP’ne dönecektir. Kendisi iktidar partisinde olmak yerine SP’de çaycı olacağını açıklamıştır. Bu durum bizim için çok önemlidir.

Bu çok önemli sözdür. Kendisini hiçbir zaman ayrı görmedik, görmeyeceğiz de. Genel başkanımız Kamalak’ın ifadesiyle evimizin delikanlısıdır. Ara sıra bu tür davranışları yapabilirler. Fatih Erbakan kesinlikle iktidar partisine gitmeyecektir. Hocamızın dizinin dibinde yetişmiştir. Etrafında onu etkilemeye çalışanları aşacaktır. Sürekli genel merkezimiz ve Genel Başkanımız Kamalak ile irtibat içerisindedir. Fatih Erbakan ne iktidar partisine gidecektir ne de bağımsız aday olacaktır.

 

Mevcut milletvekillerinin durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Üzülerek bakıyorsunuz, bakanımız olmasına rağmen kent bir şey almadı. Yerel yönetimlerin yaptığı yol haricinde bir şey yoktur. Kente değer sağlayan bir projeler yoktur. Birçok dedikodular ortaya çıktı. Kent Konut’tan tutun da TOKİ’ye kadar birçok yerde sorunlar var. İktidar partisinde görev almış isimler ekonomik olarak çok iyi yerlere geldiği net bir şekilde görülmektedir.

İktidar mensuplarına bakıyorsunuz kente hizmet etmek yerine kendilerine hizmet ediyorlar. Seçimleri kazanmalarından dolayı inayetleri farklı bir hal almıştır. İktidar mensupları belirledikleri bir yere giderek sanki bütün ilçeyi gezdiklerini sanıyorlar. Ben Körfez İlçe Başkanlığı yapıyorum. Oysaki esnafın durumu nedir? Limanların durumu nedir? Sahiller işgal edilmiş durumdadır.

İnsanlarımız evlerini satmak durumunda kalıyorlar. İnsanlarımız yarından habersizler, bilgi eksikliği herkesi tedirgin etmektedir. Genelkurmay Başkanı çözüm süreci hakkında haberi olmadığını açıklayabiliyor. Körfez hakkında neler yapıldığı kimse tarafından bilinmiyor. Hiçbir yer yeterli derecede hizmet almıyor. İktidar partisi STK’larla bir araya gelmiyor. İşine geldikleri yerlere gidiyorlar.

İnsanlara tepeden bakan bir mantık anlayışı var. İnsanlara istediklerini söyleyen, ancak perde arkasında istediklerini yapan bir zihniyet söz konusu. Kocaeli’ye çok fazla bir şey verdiklerini söyleyemeyiz. Hızlı tren yaptılar. Adapazarı-Haydarpaşa hattını kaldırdılar. Kocaeli, Kocaeli olalı böyle bir zulüm görmemiştir. Ulaşımda sınıfta kalmışlardır. Bugün hızlı trene kimse binemiyor.

İstanbul-Adapazarı-Haydarpaşa’ya birçok insan gidiyordu. İnsanlarımız yollarda çile çekiyorlar. 3.5 yıldır kısa mesafe tren seferleri başlatılamadı. Kocaeli’yi bekleyen en büyük tehlikelerden biri de limanların durumunun ne olduğunun belli olmamasıdır. Yarınlarda limanlarımız yabancı sermaye ve sonrasında otellerle donatılacak. Fuhuş ve ahlaksızlığın tavan yapacağı bir bölge durumuna geleceğiz. Kocaeli’nin Singapur gibi ahlaksızlıkla anılmasını istemeyiz. Çocuklarımız bu durumdan olumsuz etkilenecektir. Kurulan otellerde gençlerimiz çalışacak.

Bu kızlarımız, erkeklerimiz kimlere çalışacak? 2004 yılında çıkarılan yasa ile zina suç olmaktan çıkarıldı. Ülkemizde 100 bin kadın tenini satarak para kazanıyor. 3 bin 500 kadına vesika verilmiş. Türkiye genelinde 56 ilde genelev var. Dün sisteme zalim diyen iktidar tarafından yapılan işler bunlar. Muhafazakar dediğimiz sistem tarafından insanlarımız bu duruma gelmiştir. Ahlak erozyonu yaşanmasından korkuyoruz.

 

AKP, 400 milletvekili hedefiyle yola çıktı. Bunu başarabilir mi?

Zamanında çok kez AKP iktidarı tarafından bu hedefler verilmiştir. Biz milletin uyanması için çalışıyoruz. Millet uyanması durumunda 400 milletvekili yerine 4 vekil bile alamazlar. Bu milleti algı yöntemiyle veya CHP üzerinden diğer partiler aracılığı ile korkutarak kendilerine oy devşirmeye çalışıyorlar. AKP’nin bakanı veya milletvekili olsun, tartışmaya hazırım. Siz bu ülkeye bundan önceki dönemde hükümetlerden sonra ne verdiniz?

Yol yaptıklarını söylüyorlar, ama yolsuzluklardan söz edilmiyor. Hastane yapıldı deniyor. Hastanelerde yüzde 100 bütün makineler yabancı sermayedir. Yollarda batı teknoloji arabalar vardır. Yol ve hastane ile ölçü mü yapılır? Bunları şirketler yapıyor. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamada ülkeyi anonim şirkete benzetti. Bu mantıkla ülke yönetilemez. Devlet adamlığı orada burada ağzına ne geldiyse söylemek değildir. Devlet adamı az konuşur, çok iş yapar.

 

Yeni anayasa hakkında düşünceleriniz nedir?

İktidar partisi yeni anayasa söylemini şimdi dile getirmedi. Bundan önce de aynı söylemleri kullanıyorlardı. Bu şekilde oy aldılar. Bunun için bu zamana kadar ne yaptılar? Yüzde 10 barajı kaldırmak için bir şey yaptılar mı, hayır... Muhalefet destek olacağım derken iktidar partisi yüzde 10 barajını kaldırmamıştır. 400 milletvekili alsa bile yeni anayasa yapar mı sanıyorsunuz?

Velev ki yaptılar, içlerinde yolsuzluk yapanları nasıl yargılayacaklar. Mecliste elleriyle yolsuzlukları akladılar. Anayasaya yolsuzluklarının üzerini kapacakları maddeleri koyacaklar. Zina bu ülkede suç sayılırken 2004 yılından itibaren suç olmaktan çıkarıldı. Yeni anayasada ne yapacaklar ki…

Devlet şirket değil, ticaret yapmaz diyorlardı. Körfez’de seramik fabrikasının yeri 30 milyon dolara satıldı. Bir sene sonra aynı firma 85 milyon dolara Kardemir Demir Çelik fabrikasına sattı. Demir çelik fabrikası da bu yerin yarısını 105 milyon dolara Dubai Port’a verdi. 210 Milyon dolar eden yeri 30 milyon dolara sattılar. TÜPRAŞ’a bakıyorsunuz, 1.3 milyar dolara ZORLU Grubu’na satılıyor. Mahkemeden dönünce 4.3 milyar dolara KOÇ’a verildi. Bunu yapan kimler, AKP iktidarının bakanlarıdır. Anayasa yapmakla her şey çözülmüyor. Bu iktidarla anayasa olmaz.

 

Başkanlık sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Siyasetçiler her şeyi ben bilirim dememelidir. Başkanlık sistemi hakkında geniş tabanlı yorum yapılmalıdır. Ülkede herşey bitti de başkanlık sistemi mi kaldı. İşsizliği çözdünüz, ülke topraklarında bölünmeyi ortadan kaldırdınız, ülke insanının birlik ve beraberliğini sağladınız da başkanlık sistemine mi sıra geldi. Bu sistem geldi diyelim, 980 TL olan asgari ücret 2 bin TL mi olacak, kömür ocaklarında çalışan arkadaşlarımızın çalışma şartları mı düzelecek?

Milleti açlığa mahkum ettiler. Neyi çözdüler ki başkanlık sisteminden söz ediyorlar. Milleti algı yöntemiyle kandırmaya çalışıyorlar. İnsanlarımızı algı yöntemiyle yönetiyorlar. Bu ülkede 23 milyon insanımız açlık sınırının altında yaşıyor. Allah aşkına, bu ülkenin üçte birini aç bırakan iktidar yeni anayasa yapsa ne olur, baba yasa yapsa ne olur…

 

Muhalefetin durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu ülkeye verecek projeleri olmadığından, geçmişleri kirli olduğundan milleti korkutarak milletin iktidara gitmesini sağlıyorlar. Muhalefet bu şekilde karşıt söylemleri milleti zorla iktidara gönderiyorlar. Muhalefet bu şekilde besleniyor. Bu karşıt söylemleri olmazsa barajı aşamazlar. Muhalefet ise mevcut durumundan memnun. Aralarındaki ilişkiler bellidir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı siyasete kazandıran CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal’dır. Kendisi de bunu itiraf etmektedir. Muhalefet de iktidara çalışmaktadır.

 

Projeleriniz nelerdir?

54 tane milletvekili aday adayımız var. Milli görüşçü kardeşlerimizin hepsi TBMM’nde yer alabilir. Genel söylemimiz ahlak ve maneviyattır. Bu olmazsa, yolları altınla kaplasanız bir anlam ifade etmez. Önce ahlak ve maneviyatla başlayacaksınız. Milli üretim yapılmalıdır. Ağır sanayi ve ileri teknoloji üretilmelidir. Avrupa ile yarışmak istiyorsanız yüzde 100 yerli sermaye olmalıdır. Siz bunu yapamazsınız yollar, evler sizi kurtarmaz. Bunlar günü birlik hizmetlerdir. Güçlü bir devlet olmak için yerli sermaye gerekiyor. Yer altı ve yer üstü kaynaklarının harekete geçirilmesi gerekiyor. Göç olayı durdurulmalıdır. KOTO ve KSO ile birlikte mecliste Anadolu’ya yapılacak yatırımları masaya yatıracağız.

Anadolu’yu boşaltırsanız, PKK’nin eline geçmesine nedenolursunuz. Köylüyü yeniden yerine götürmek durumundasınız. Doğuda terörden dolayı köyler boşaltılırken, batıdaki köylerin durumuna bakın. Köylüler topraklarını satmışlar, sadece yaşlılar yaşıyor. Gençlerin hepsi şehre gitmiş ekmek kazanmak için. O insanlarımızın günahı nedir? Köye hizmet ettiklerini zannediyorlar. Yollara asfalt atılıyor, ardından bir tane fırın yapmışlar. Uyduruktan parklar yapılmış sözüm ona köylülere hizmet ettiklerini zannediyorlar. Bu kandırmadan vazgeçsinler. Çiftçiler ekmiyor, borçlanıyor. Yerli kalkınma gerekiyor. Solcusundan sağcısına kadar ülkemizi seven herkesi yanımıza alacağız. Onlarla birlikte çalışacağız.

 

Belediyelerin durumunu nasıl görüyorsunuz?

Milli görüşün hizmetleri herkesin dilindedir. Bu arkadaşlar bizden ayrılması sonrasında millet tarafından milli görüşçü olduklarını zannederek sahip çıkmışlardır. Her seçim döneminde destek verilmiştir. Bakıyorsunuz belediyeler yolsuzluklarla gündeme gelmeye başlamıştır.

AKP eski İl Başkanı ve şimdiki milletvekili aday adayı Mahmut Civelek’in Kent Konut’ta yaşadığı olaylar unutulmadı. Bugün iktidarın il başkanının yolsuzlukları konuşuluyor. Ardından bu kişi milletvekili aday adayı oluyorsa yarın neler yapmaz ki. Bunu tartışabiliriz. Yerelde milli görüş döneminde öncülükler yapılmıştır. Bu sayede 1996 senesinde iktidara geldik. 

 

HOCALAR YALAN SÖYLER Mİ?

Millet bu iktidar bizim devamımızdır diye destek oldu. Bu sefer de yine halkımız dur diyecek. 7 Haziran seçimlerinde milletimiz bu gidişatı bitirecek. Milletimiz gerçekleri görecektir AKP’ye dur diyecektir. 2019 yerel seçimlerinde milli görüş belediyeciliği geri gelecektir. Yol ve köprü ötesinde bir şey yoktur. 5 sene bugün diye tanıttıkları kitapçıktan hangi projeyi üretmiştir. Tramvay, monoray projeleri ne oldu? Taahhütlerinin hiçbirini yapmadılar. Hocalar yalan söyler mi? Dini bilenlerin yalan söylemesi caizmidir? Röportaj: Serkan BORLAK

 

RECEP SARIDOĞAN KİMDİR?

1965 Bolu Göynük doğumludur. İlkokulu köyde okuduktan sonra, ortaokulu Körfez Yarımca’da tamamladı. Liseyi ise Gebze’de bitirdi. 1997 yılında kendi şirketini kurarak ticari hayatına başladı ve bu konuda devam ediyor. Evli 4 çocuk babasıdır.

sar-001.jpg

25 Mart 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR