KSO, Müşterek Meslek Komiteleri ortak toplandı

Kocaeli Sanayi Odası’nın altıayda bir olmak üzere düzenlediği “Müşterek Meslek Komiteleri “toplantısı önceki gün Kartepe Green Park’ta gerçekleştirild...

BÜYÜT

Kocaeli Sanayi Odası’nın altıayda bir olmak üzere düzenlediği “Müşterek Meslek Komiteleri “toplantısı önceki gün Kartepe Green Park’ta gerçekleştirildi.
Kocaeli Sanayi Odası Meslek Komiteleri temsilcilerinin eşleri ile birlikte iki gece birlikte ağırlandığı toplantılarının ilkini Kocaeli Üniversitesi Öğretim üyelerinden Prof.Dr. Mehmet Bahtiyar yaptı. Prof.Bahtiyar, Yeni Türk Ticaret Kanunu hakkında bilgi aktarımında bulundu.

KSO’NUN ANA STRATEJİLERİ
Kartepe Green Park Otelde ikinci gün başlayan Müşterek Meslek Komiteleri toplantıları KSO Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul’un “Hoş geldiniz “ konuşmasıyla başladı.Daha sonra Kocaeli açış konuşmasını gerçekleştiren Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu “2010 – 2012 dönemi için üyelerinin ve paydaşlarının görüş ve önerilerinin alınarak 3 ana strateji belirlediklerini ve 2009 yılını da dâhil ederek 4 senelik dönemi bu stratejiler çerçevesinde değerlendirdiklerini açıkladı.KSO Başkanı Zeytinoğlu, 3 ana stratejilerinin “KOBİ’lerin güçlendirilmesi “, “Bölgesel Kalkınma Projeleri”, “KSO’nun Kaynaklarının Güçlendirilimesi” olduğunu vurgulayarak, KOBİ’lerin Güçlendirilmesi çalışmalarını şu şekilde özetledi; “Kurumsal şirketler zaten Ar-Ge yapıyor. KOBİ’lere de Ar-Ge yapma yeteneği kazandırmak önemli. Konuya ilişkin Abigem bünyesinde Teknopark ofisi 4 yılda 100 adet Ar-Ge ve prototip projesinde çalıştı.
Son 4 yıl içerisinde KOBİ’lere eğitim faaliyetlerini Doğu Marmara Abigem A.Ş. çatısı altında kurumsallaştırdık. Abigem’i tüm Doğu Marmara’ya yaydık.
Toplam 600 adam/gün eğitim sadece Abigem tarafından verildi. Ortalama 2 güne 1 eğitim demek, bu ciddi bir rakam. KSO bünyesinde de yeni konular ve yasalar ile ilgili vizyoner bilgilendirmeler yapıyoruz. 2012 de hedefimiz 40 konu. (Toplu İş İlişkileri Kanun Tasarısı, Yeni Türk Ticaret Kanunu, Ar-Ge destekleri, Enerji Yönetimi, Çevre İzin ve Esasları gibi.)
KOBİ’leri tüm dünyaya açmak için B2B görüşmeler yaptırıyoruz. Son 4 senede tüm dünyada 20 ayrı ülkede 2.500 iş görüşmesi yaptırmışız. (2012’yi de dahil edersek). Bu konuda yönetim kurulu üyesi olduğum DEİK’te artık bizlerle”
KSO Başkanı Zeytinoğlu, Ana Stratejilerinin ikincisinin “Bölgesel Kalkınma Projeleri “ ne değinerek ,bu nedenle Kocaeli’ni Lojistik ve Taşımacılığın Merkezi, Organize Sanayi Bölgeleri,Mesleki İşbirliklerinin önünü açma olduğunu söyledi.
KSO Başkanı Zeytinoğlu, üçüncü olarak KSO’nun kaynaklarının güçlendirilmesi konusunda çalışmaları aktararak, bunun içinde “Lobicilik ve görüş oluşturma”, “Gelirlerin artırılması” ve “Kurumsal bilinirliliğin artırılması” detaylı bilgi verdi.
Müşterek Meslek Komitelerinin Toplantısında daha sonra Genel Sekreter Memet Barış Turabi, KSO Meslek Komiteleri 2009 - 2012 Dönem Faaliyetleri hakkında sunum gerçekleştirdi”

ÇALIŞTAY, “YEREL SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ”
KSO’nun Müşterek Meslek Komiteleri Toplantısı’ da daha sonra konusu “Yerel Sorunlar ve Çözüm Önerileri” olan Çalıştay çalışmaları başlatıldı. (Merkez Kocaeli Lojistik, Kümelenme ve Ortak Tedarik, GİTES,(Ekonomi Bakanlığı Girdi Tedarik Stratejik Raporu) Yerel Yönetimler ve Yerel Sorunlar, Yeni Kanunlar ve Düzenlemeler: - İş sağlığı iş güvenliği, toplu iş ilişkileri, yeni TTK, Yeni teşvik kanunu bu Çalıştay çalışmalarında ele alındı.

ÖDÜL KAZANANLAR
Komiteler Dalında Ödül almaya uygun görülen Meslek gruplarına ödül olarak başarı plaketleri verildi.
En Fazla Öneri Getiren Komite olarak 22.Meslek Komitesi olan “Diğer Elektrikli Teçhizat Ürünleri Sanayi Grubu” oldu. 22 öneri getiren Komitenin Başkanı Ahmet Şen ödülü aldı.
En Fazla Katılım Sağlayan Komite 26.Meslek Komitesi “Mobilya Ürünleri Sanayi Grubu” Yüzde 85 başarı oranı ile Komite Başkanı Mesut Sancaklı ödülü aldı.
En Fazla Sonuç alan , çözümleyen ve Gündem konularına görüş bildiren komite 8.Meslek Komitesi “Kok kömürü ve Petrol ürünleri Sanayi Grubu” toplam 4 görüş sayısı ile Komite Başkanı Ali Kızılkaya ödülü aldı.
En Fazla Üye Ziyareti yapan Komite olarak 23.Meslek Komitesi “ Başka yerde sınıflandırılmamış makine ve techizat ürünleri sanayi grubu” toplam 11 ziyaret sayısı ile Komite Başkanı Çınar Ulusoy ödülü aldı.
En fazla Meslek grubu faaliyeti yapan Komite 27.Meslek Komitesi “ Makina ve donanımların kurulumu ile atıkların bertarafı ve değerlendirilmesi sanayi gurubu” 3 faaliyet sayısı bulunan Komitenin Başkanı Muhammed Saraç ödülü aldı.
Bireysel olarak toplantılara katılımları dalında Ayhan Zeytinoğlu(2.Meslek Komitesi), Osman Erkan (12.Meslek Komitesi), Necmi Filizgök (15 Meslek Komitesi), Atalay Kaya (21.Meslek Komitesi), Ahmet Şen (22.Meslek Komitesi), Mehmet Başol (23.Meslek komitesi), Mesut Sancaklı (26.Meslek komitesi), Muhammed Saraç (27 Meslek Komitesi), Ali Osman Dirlik (28.Meslek Komitesi)30 Nisan 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR