Hulisi Çelik: Polis dahi olsa ceza yazacağız

Güvenli Trafik Projesi’nin tanıtım toplantısı, İl protokol ve emniyet’in yoğun katılımı ile Wellborn Otel’de gerçekleştirildi.Valilik, Sağlık Bakanlığ...

BÜYÜT

Güvenli Trafik Projesi’nin tanıtım toplantısı, İl protokol ve emniyet’in yoğun katılımı ile Wellborn Otel’de gerçekleştirildi.

Valilik, Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Dünya Sağlık Örgütü’nün iş birliğiyle yürütülen “Güvenli Trafik Projesi’ tanıtım toplantısı önceki gün Wellborn Otel’de gerçekleştirildi.

TOPLANTIYA KATILIM YOĞUN OLDU
Dünya Sağlık Örgütü koordinasyonunda, Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı ile üniversiteler ve pek çok meslek ve sivil toplum kuruluşunun birlikte yürüttüğü ‘Güvenli Trafik Projesi’nin açılış toplantısı Wellborn Otel’de yapıldı. Toplantıya Vali Yardımcısı Mustafa Guni, İzmit Kaymakamı Sabit Kaya, Başiskele Kaymakamı Ali Partal, Kandıra Kaymakamı Oktay Erdoğan, İl Emniyet Müdürü Hulusi Çelik, Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Dr. Fatih Dursavaş, DSÖ Temsilcisi ve Proje Koordinatörü Serap Şener ve Küresel Yol Güvenliği Ortaklığı Temsilcisi Filiz Hösükoğlu, polisler ve askeri erkan katıldı.

POLİS DAHİ OLSA CEZA YAZACAĞIZ
İl Emniyet Müdürü Hulusi Çelik programda yaptığı konuşmasında Türkiye’nin gelişen bir ülke olduğuna dikkat çekerek, “Türkiye’nin yolları da gelişti, sürücü kursları da. Bölünmüş karayollarımız ve sık denetlenen sürücü kurslarıyla konu hakkında gelişmiş bir ülke haline geldik. Ama kaza yaparken kimsenin ayrıcalığı yok. Bu uzun vadeli bir proje ve çok güzel bir 10 yıl hedefi koyulmuş ortaya. Ama hep bahanelerin ardına sığınıyoruz. Bu tanıtım toplantısına katılanlar toplumun önde gelenleri. Hepimiz gittiğimiz yerleri yönlendirecek kişileriz. Bu emniyet kemeri oranını bizde yükselteceğiz ve büyük bir çalışma yapacağız. Emniyet kemerinde asla müsamaha göstermeyeceğiz. Polis dahi olsa cezamızı yazacağız. Kimse neden bize ceza yazıyor denmesin. Sosyal sorumluluk projesine bizim de bir katkımız olsun” şeklinde konuştu.

GUNİ’DEN VALİLİK ÇALIŞANLARINA UYARI
Vali Yardımcısı Mustafa Guni de yaptığı konuşmasında, trafik kazalarının tek sorumlusunun insan faktörü olduğunu belirterek, “Projenin en temel iki unsusu emniyet kemeri ve hız kurallarına uymak. Ama buna bir türlü ayak uyduramadık. Emniyet kemeri konusunda Türkiye ortalamasının üstündeyiz, ama bu bizim için yeterli değil” dedi. Vilayete kesilen trafik cezalarında artış olduğunu söyleyen Guni, “Vilayette çalışan personele trafik kurallarına uyulması için tebligat yayınladım. Önce cezaları kendiniz ödersiniz, daha sonra daha farklı yöntemler uygularım dedim. Benzer tebligatları kamu kurum amirlerinin de yapmaları ve şoförlerini uyarmalarını istiyorum. Trafik kurallarına uyarak seyretmek 15 dakikamızı alıyor. Hayat buna değer” şeklinde konuştu.

1 MİLYON İNSAN ÖLMEKTE
Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Dr. Fatih Dursavaş, “Trafik kazalarından oluşan ölümleri azaltmak mümkün. Türkiye için ortak bir eylem planı oluşturduk ve bu eylem planını imzaladık. Güvenli Trafik Projesi de bu eylem planlarından biri” derken Proje Koordinatörü Serap Şener de “Tüm dünyada trafik kazalarında 1 milyonun üstünde insan ölmekte. Trafik kazaları genç nüfusta ilk ölüm nedeni olarak karşımıza çıkıyor. Gelişen ülkelerde bunun nedeni de mevcut mevzuatın yeterli olmamasıdır. Projenin amacı kazalarda ölüm ve yaralanmaların azaltılması hedeflendi. Hedefe varmak için mevzuatı güçlendirmek, birlikte hareket etmek ve insanları bilinçlendirmek gerekiyor. Bu projeyi ilk olarak Afyon’da uyguladığımız bu projede emniyet kemeri takma oranı yüzde 4’lerden yüzde 30’lara varan bir oran yakaladık” şeklinde konuştu.

TAKLA ATAN ARACA BİNDİLER
Vali Yardımcısı Mustafa Guni ve İl Emniyet Müdürü Hulusi Çelik kaza simülasyonuna binerek, saatte 5 kilometre hızla giderken takla atan bir aracın içinde kaldı. Takla atan araçtan çıkan Guni ve Çelik, yavaş hızda bile aracın içerisinde bulunmanın korku verici olduğunu belirterek, emniyet kemeri takmanın önemine değindi. Guni ve Çelik daha sonra sarhoş gözlüğünden takarak önce el sıkışmak, ardından ise topa vurmak istedi; ancak başarılı olamadı.
Haber:Faruk KIYAK

10 Mayıs 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR