“Acemiliği ve kalfalığı atlattım yeni dönem, ustalık dönemim olacak”

DERİNCE BELEDİYE BAŞKANI AZİZ ALEMDAR:“Acemiliği ve kalfalığı atlattım yeni dönem, ustalık dönemim olacak”Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar, acemi...

BÜYÜT

DERİNCE BELEDİYE BAŞKANI AZİZ ALEMDAR:

“Acemiliği ve kalfalığı atlattım yeni dönem, ustalık dönemim olacak”Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar, acemilik ve kalfalık dönemini 4.5 yıl içinde atlattığını, yeni dönemin ustalık dönemi olacağını söyledi2009’daki yerel seçimlerde AKP’den Derince Belediye Başkanı seçilen Dr. Aziz Alemdar, yeni döneme hazırlandığını söyledi. Alemdar, başarılı çalışmalara imza attığını, gelecek dönemde devam eden çalışmaları bitirmek istediğini söyledi…
Başkan Alemdar, her soruya içtenlikle cevap verdi…
Sizi Başkan Aziz Alemdar ile yaptığımız söyleşiyle baş başa bırakıyoruz.

MAHALLENİN SOSYAL DOKUSUNU ÖĞRENİYORUZ

-Sayın Başkan, bazı mahallelerde anket yaptığınızı duyduk, bu doğru mu?

Evet, mahallelerde bir çalışmamız var, ama bunu seçim anketi olarak değerlendirmemek lazım. 10 mahallede 10 bin haneye ulaşmaya çalışıyoruz. Biz mahalle sakinlerine mahalle sorunlarını soruyoruz, o mahallenin sosyal dokusunu çıkarmaya çalışıyoruz. Bazen bizim görmediğimiz öneriler geliyor. Bu çalışma sayesinde o mahallenin neye ihtiyaç olduğunu görebiliyoruz. Ona göre çalışma stratejimizi belirliyoruz. Bu çalışma Türkiye’nin bazı ilerinde yapıldı, ama bu çalışmayı Kocaeli’de ilk biz yaptık.

SAHİL TESİSLERİNİN ŞANTİYE ŞEFİ BENİM

-Bazı yerleri kamulaştırma yapıyorsunuz. Yatırım miktarını açıklar mısınız?

Göreve geldiğimiz günden beri Derince için çalışıyoruz. Yeşil alanlar yaratmayı hedefliyoruz. 4 yıl içinde kent meydanı dahil 20 milyon liralık yatırım yaptık. Ayrıca 10 milyon liralık kamulaştırma yaptık. Eski öğretmenevini yeniledik. Bu öğretmen evinin şantiye şefi benim. Gece gündüz buradaydım, buranın güzel olmasını istedim. Sahil tesisleri olarak kullandığımız bu tesisin çok güzel ve modern olduğunu söyleyebilirim. (söze girip, eski öğretmen evinin çok güzel olduğu yönünde Başkan’a katıldım)

-Büyükşehir Belediyesi’nden yeterince destek alıyor musunuz?

Elbette alıyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın İbrahim Karaosmanoğlu, bize her türlü yatırımı yapıyor. Yatırımız oranımız her yıl artıyor. Sayın Karaosmanoğlu’na yatırımlardan teşekkür ediyoruz. Derince olarak Büyükşehir ile iç içeyiz.

-Yeşil alanlar, park sayıları arttı. Yeşili seviyorsunuz?

Göreve geldiğimiz günden beri yeşil alan sayısını 8 kat arttırdık. Kaşkaldere projesi, Çenedere projesi, Çınarlıdere projesi, Çenesuyu Parkı, Zübeyde Hanım Parkı, halkımızın nefes alabileceği alanlar haline getirdik. Halkımız bu parklara, bu yeşil alanları çok sevdi, sahip çıktı. Bu da bizi mutlu ediyor, zira biz bütün çalışmamızı halkımızın huzur ve refahını sağlamak, güzel bir ortamda yaşaması için yapıyoruz.

-Derince Belediyesi olarak imar planlarına büyük önem veriyoruz. Kaçak yapılaşmaya kesinlikle izin vermiyoruz. 1000’lik imar revizyon planlarını ilk yapan belediye biziz.

ÇENESUYU’NDA İKİNCİ ÜNİTE DEVREYE GİRDİ

-Çenesuyu olarak pazar payımız 4 kat arttı. İkinci ünitemiz devreye girdi İl dışına ve yurt dışına Çenesuyu ihraç ediyoruz. 2013 yılı cirosunu 20 milyon lira olarak hedefliyoruz. Çenesuyu A.Ş. sayesinde amatör kulüplerimize, sporcularımıza her türlü desteği veriyoruz. Derince Belediyesi olarak spora büyük önem veriyoruz. Daha önce 150-200 lisanslı futbolcu varken, şimdi 2 bine yakın sporcumuz var. Derince Belediyespor olarak yaklaşık 20 branşta spora hizmet ediyoruz.

-Kulüplerin yanı sıra sivil toplum örgütlerine de yardım ediyor musunuz?

Elbette… Bizden yardım isteyen derneklerimize elimizden geldiğince yardımcı oluyoruz.

-KAPALI PAZAR YERİ
Sırrıpaşa Mahallesi’ne bir kapalı pazar yapacağız. Kapalı Pazar bittiğinde Cuma Pazarını buraya taşımayı hedefliyoruz. Ayrıca Denizciler Caddesi’ni trafiğe kapatmayı planlıyoruz. Kapalı Pazar bitince, bu projemizi heyete geçirmek istiyoruz.

YENİ HİZMET BİNASI
-Bildiğiniz gibi yeni belediye hizmet binamızı Harmantarla’daki alana yapacağız. Hizmet binasının parası hazır, detay projesi onaylandıktan sonra temeli atılacak. Eğer aksilik olmazsa, yıl sonunda ilk kazmayı vurabiliriz.

SAHİLE OTEL PROJESİ

Yavuz Sultan Mahallesi ile 95 Evler semti arasındaki bölgede 16 dönümlük bir otel yeri ayırdık. Büyük otel gruplarıyla görüşmeler yapılıyor. Biz bu otel projesini tek başımıza yapmıyoruz. Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği içindeyiz. Otelle ilgili bize bir bilgi gelirse, bu bilgiyi Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu ile paylaşıyoruz.

DERİNCE’YE ÜNİVERSİTE GELMESİ

Derince’ye yüksek okulun gelmesine sıcak bakmıyorum. Zira bu okula gelen öğrencilerin büyük bir bölümü sadece okul için ilçemize gelir, okul saatleri dışında ilçemizde kalmaz. 130 bin nüfuslu bir ilçede, 500 öğrenci çok fazla artı değer katmaz. Ama 4 yıllık bir fakültenin ilçemize gelmesini isterim. Bunun için de Deniz Mahallesi’ndeki gar binası ve liman içindeki tarihi binayı 4 yıllık üniversiteye tahsis edebiliriz. Bu sayede Deniz Mahallesi de kalkınır.

EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN TAŞINMASI

Emniyet Müdürlüğü’nün kısa vadede taşınacağını sanmıyorum. Ayrıca Emniyet Müdürlüğü taşınsa bile buraya polis okulu gelecek. Yani bir kaybımız olmayacak.

44 EVLERDEKİ BATTI ÇIKTI

44 Evlerdeki battı-çıktıda çalışmalar bütün hızıyla devam ediyor. Kısa bir zamanda devreye girecek. Battı çıktının devreye girmesiyle o bölgenin trafiği çok rahatlayacak

ASKERİ HASTANE’NİN GİTMESİ

Askeri hastanenin bulunduğu alan 150 dönümlük bir alan. Askeri hastane kapandı, o bölgeye sağlık kompleksi yapılacak. Yani o alan sağlık alanı olacak. Hastanenin yeni branşları orada konuşlandırılacak. Bu da ilçemiz için artı bir değer katacak.

İLÇE BAŞKANIYLA ANLAŞABİLİYOR MUSUNUZ?

İlçe başkanımızla hiçbir sorunumuz yok. Uyum içinde Derince’nin sorunlarını çözmeye, ilçemize en güzel hizmeti vermeye çalışıyoruz.


ACEMİLİK VE KALFALIĞI ATLATTIM

Ben şu anda ikinci dönemin hazırlıklarını yapıyorum. Belediyeciliği öğrendim, bürokrasiyi öğrendim. 4,5 yıl içinde yaşadıklarımı yaşamasaydım, 10 yıl belediyecilik yapsaydı da bu kadar bilgi ve tecrübe edinemeyecektim. 10 yıl 15 belediyelik yapan bir başkandan kendimi daha tecrübeli hissediyorum. Acemilik ve kalfalığı 4 yıl içinde atlattım. Yeni dönem, benim ustalık dönemim olacak.

RANDEVU OLMAZSA BELEDİYEYE GİTMİYORUM

Ben makamda oturarak, gelen giden evrakları imzalayarak, yanı masa başı belediyeciliğini sevmiyorum. Yapılan çalışmaları incelemeyi, halka iç içe olmayı, sivil toplum örgütleriyle görüşmeyi, okulları ziyaret etmeyi sorunları yerinde tespit etmeyi seviyorum. Yani belediyede randevum olmazsa, belediyeye gitmiyorum.

BURADA MAZARET ÜRETİLMEZ, İŞ ÜRETİLİR

Belediyenin girişinde şöyle bir yazı vardır; burada mazeret üretilmez, iş üretilir. Belediyeye gelen bir vatandaş, bugün git, yarın gel mantığıyla karşılaşmaz. Belediyeye gelen vatandaş, ama olumlu, ama olumsuz mutlaka bir cevap alır. Benim derdim halkın taleplerinin yerine getirilmesidir.

MÜDÜR VE BAŞKAN YARDIMCILARINA KIZARIM

-Başkan, sizin için müdürlerine kızıyor, başkan yardımcılarına kızıyor, personeline kızıyor diyorlar. Sert bir mizaca mı sahipsiniz?

Şunu ifade etmeliyim ki, ben müdürüme ve başkan yardımcıma kızarım. Elbette boşu boşuna kızmam, bağırmam. Zira verdiğim görevi yapmazsa, sorumlu olduğu işte sorumluluk kullanmazsa, mazeret üretirse elbette kızarım. Benim bütün derdim, halkın şikayetlerinin yerine getirilmesidir. Ben hızlı düşünen ve hızlı karar veren bir insanım. Müdürümün de, başkan yardımcımın da benim hızıma ayak uydurmasını isterim. Ayak uydurmayan gider. Hata yaparsam, özür de dilerim. Zira özür dilediğim müdürler de var. Ama şunu özellikle söylemeliyim ki, evet müdürlerime ve başkan yardımcılarıma kızarım, ama belediye personeline veya halka bağırdığım, çağırdığım, küfür ettiğim doğru değildir.

1000 LİRANIN ÜZERİNDEKİ ÖDEMELERİ BEN ONAYLARIM

Ben belediyenin bir kuruşunun bile zayi olmasını istemem. Zira bu halkın parasıdır. Belediyenin bütçe dengesini bozmamam lazım. 1000 liranın üstündeki ödemeleri ben onaylarım. Bütün işlerimin yanında bunu da yapıyorum. O yüzden benimle çalışan kişiler, benim gibi çok çalışmalı, hızıma uyak uydurmalı.

YENİDEN ADAY OLACAK MISINIZ?

Yukarıda ifade ettiğim gibi, 4 yıl içinde çok şey öğrendim. Şartlar beni acemilik ve kalfalık dönemlerini kısa sürede atlamama neden oldu. Yeni dönem, benim ustalık dönemim olacak. Elbette adayım. Devam eden projelerim var, yapmak istediğim projelerim var. Ben şu anda ikinci dönemin hazırlıklarını yapıyorum.

“Ben hızlı düşünen ve hızlı karar veren bir insanım. Müdürümün de, başkan yardımcımın da benim hızıma ayak uydurmasını isterim. Ayak uydurmayan gider”


“Belediyenin girişinde şöyle bir yazı vardır; burada mazeret üretilmez, iş üretilir. Belediyeye gelen bir vatandaş, bugün git, yarın gel mantığıyla karşılaşmaz.”


“4 yıl içinde çok şey öğrendim. Şartlar beni acemilik ve kalfalık dönemlerini kısa sürede atlamama neden oldu. Yeni dönem, benim ustalık dönemim olacak.”

“Eski öğretmenevini yeniledik. Bu öğretmen evinin şantiye şefi benim. Gece gündüz buradaydım, buranın güzel olmasını istedim”

16 Eylül 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR