Plan tadilatıyla yasa dışı binayı yasaya uydurdular

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde AKP’li meclis üyeleri, önceki gün Çayırova Şekerpınar mevkiinde kanuna aykırı olarak yapılan ve yapımına göz yumulan 1...

BÜYÜT

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde AKP’li meclis üyeleri, önceki gün Çayırova Şekerpınar mevkiinde kanuna aykırı olarak yapılan ve yapımına göz yumulan 10 katlı otel için plan tadilatını CHP’lilerin itirazlarına rağmen onayladı.

Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin önceki gün geç saatlere kadar süren toplantısında CHP’li meclis üyelerinin itirazlarına rağmen Çayırova ilçesi Şeker Pınar mevkiinde Kocaeli 2025 Yılı 1/50000 ölçekli çevre düzeni planında Konut Dışı Kentsel Çalışma Alanı olarak belirtilen alana yapılan 10 katlı otel için plan tadilatı AKP’li meclis üyelerinin oylarıyla onaylandı. CHP’liler, teklife konu olan alanın Konut Dışı Kentsel Çalışma alanı içerisinde kaldığına dikkat çekerek, imara aykırı yapılaşmaya göz yummanın ve ruhsat vererek yasallaşmasını sağlamanın etik olmadığını ve doğru kentleşmeyle bağdaşmayacağını savundu. Kaçak bir inşaatın yasallaşması için dayatılan plan tadilatının yasallaştığı takdirde kentte birçok benzer olumsuzluk yaşanacağına dikkat çeken CHP’liler, binanın yakılmasını istedi. AKP’liler ise 10 kat çıkmasına göz yumulan otel inşaatının şartları yerine getirmesi durumunda kalabileceğini savunarak, plan tadilatını muhalefet şerhine rağmen onayladı.

OTEL SATIŞI İÇİN
Konuyla ilgili olarak Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile CHP’li meclis üyeleri Ali Haymanalı ve Fahri Örengül arasında tartışma yaşandı. CHP’lilerin itirazları üzerine İbrahim Karaosmanoğlu, “Kaçak yapı ruhsatlandırabiliyorsa bu da yapılabilir. Bu yönde örnekler var. Yıkılabilir ama şartları yerine getirmesi durumunda kalacaktır” dedi. Ali Haymanalı, “2008 yılında tarafınızdan yapılan açıklamada kaçak yapılara izin verilmeyeceğini söylediniz. 2007-2008’de bina iki defa mühürlendi. Yaptığımız araştırmalara göre bina 26.03.2009 tarihinde satışa çıkarılmış. 14.01.1010 tarihinde ise ilan güncellenmiş, 17 Milyon TL’ye satış bedeli asılmış. Otelin satışı için teklif edilen plan tadilatı rant sağlamaktadır” dedi. Haymanalı ayrıca Konut Dışı Kentsel Çalışma Alanı içerisine 10 katlı otel inşaatının göz yumulmasının ayrıca sorgulanması gerektiğine işaret etti.

ŞEKERPINAR BELEDİYESİ GÖZ YUMMUŞ
Başkan Karaosmanoğlu, “Burada başkan ve devlet kazanacak. Riski siyasetçi alacaktır. Devlet memuru bunu almaz. Binaları yıkmaya kalkarsak binlerce bina yıkacağız. İlçe yüzde 60-70 kaçak durumunda. Şekerpınar Belediyesi tarafından göz yumulmuş” diyerek plan tadilatını savundu. CHP’li meclis üyesi Fahri Örengül ise “Kişiye özel düzenleme yapılamaz. Kamu kurumları planlama yaparken önceden bakması gerekiyor. İmar planlaması yanlış. 14 Ocak 2010 tarihinde bu meclisten çıkacak kararı nereden biliyorlar?” diye sordu. Başkan Karaosmanoğlu ise “Ne yapalım o zaman, yıkalım mı? Adamla benim etek bağım yok. Arkadaşlarımın da bağı yoktur” diye cevap verdi.

İMAR PLANI KEVGİRE DÖNDÜ
CHP’li Örengül, “Belediye başkanı bağış almış mıdır?” diye sorunca Başkan Karaosmanoğlu, almış olduğunu doğrularcasına, “Kamuya yatırım yapılması durumunda sıkıntı olmaz. Bunu herkes yapıyor. Dünyaca okul yapılıyor. Kendine yontman durumunda sıkıntı olacaktır” diye cevap verdi. Örengül, binanın daha önce mühürlendiğini hatırlatarak, plan tadilatına izin verilmemesi gerektiğini ifade etti.

VATANDAŞIN SORUNU DEYİP ONAYLADILAR
Başkan Karaosmanoğlu ise “Kent genelinde yüzde 60 bina yasaya uygun değil. Yıkılması gerekiyorsa yıkalım. Ancak buraya 5 yıldızlı otel yapmak kaydıyla plan tadilatı yapılabilir. Kentte yaşanan sorunların çözülmesi noktasında gerekirse meclise gidelim kanun çıkartalım. Vatandaşın sorununun çözülmesi noktasında gereken çalışma yapılacaksa ben varım. Kendimi vatandaşın yerine koyarak karar veriyorum. Gizli karanlık işlem yapmıyorum” dedi. Örengül “İmar planları kevgire döndü. Bir adam kanun tanımaz ise kötü örnek olmaktadır” derken, yapılan oylama ile madde AKP’nin oylarıyla kabul edildi.

15 Temmuz 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR