Tekden: Üstün yetenekli çocuklar erken saptanmalı

Akça Koca Kültür Platformu’nun geleneksel toplantısında en son Türkiye Üstün Zekalı ve Dahi Çocuklar Eğitim Vakfı (TÜZDEV) Genel Başkanı Dr. Kemal Te...

Akça Koca Kültür Platformu’nun geleneksel toplantısında en son Türkiye Üstün Zekalı ve Dahi Çocuklar Eğitim Vakfı (TÜZDEV) Genel Başkanı Dr. Kemal Tekden konuştu. Akça Koca Kültür Platformu Başkanı Hasan Uzunhasanoğlu ev sahipliğinde Emex Otel’de gerçekleştirilen toplantıya İstanbul, Sakarya ve ilimizden çok sayıda davetli katıldı.

 

“ÜLKE KALKINMASINDAKİ ÖNEMLERİ BÜYÜK”

Üstün zekalı ve dahi çocuklar konusunda bilgi veren Dr. Kemal Tekden, “Sadece zeka kriteri ele alındığında zihinsel olarak üstün yetenekli olan bireyler toplumun ancak yüzde 2’si gibi küçük bir bölümünü oluşturmalarına karşın ülke kalkınmasındaki önemleri oldukça büyüktür. Üstün yetenekli çocukların erken saptanması ve eğitimlerine erken başlanması büyük önem taşımaktadır” şeklinde konuştu.

 

“ÖZEL EĞİTİM KURUMLARI AÇILMALI”

Tekden, “Aileler çocuklarının yetenekli olup olmadığı konusunda çok net yargılara sahip olmayabilirler. Bu konuda söylenecek çok önemli bir şey vardır, o da; her çocuğun en az bir alanda yetenekli olduğudur. Okul öncesi düzeyde hangi alanda olursa olsun en önemli görev aile ve öğretmene düşmektedir. Vakit geçirmeksizin üstün yetenekli çocukların erken tanılanmasına, onların doğasına uygun eğitim, model ve programların geliştirilmesine ve bunlara uygun özel eğitim kurumlarının açılmasına şiddetle ihtiyaç duyulmaktadır” dedi.

21 Şubat 2016 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR