Böyle giderse, 13-0’lar sürer

        TEPKİ GÖSTERDİ Hikmet Erenkaya, doğduğu köy olan Mandıra Köyü’nde CHP’ye düşük oy çıkması ile ilgili olarak yöneltilen eleştirilere tepki göst...

 

 

 

 

TEPKİ GÖSTERDİ

Hikmet Erenkaya, doğduğu köy olan Mandıra Köyü’nde CHP’ye düşük oy çıkması ile ilgili olarak yöneltilen eleştirilere tepki gösterdi. Bu konuda kendisinin haksız yere eleştirildiğini vurguladı. O köyü ve köydeki vatandaşları çok sevdiğini söyleyen Erenkaya, AKP’nin gerisinde kalmanın kendi suçu olmadığını ifade etti.

 

 

Bölgenin sizinle genel olarak ilgisini bizimle paylaşır mısınız?

 

HİKMET ERENKAYA: Öncelikle Mandıra Köyü’nü tanımak lazım. Burası Yassıbağ Divanı olarak geçiyor. Yassıbağ Divanı; Teke Köy, Murat Köy, Garga Köy ve Mandıra mahallelerinden oluşuyor. Ben Mandıra’da doğdum, bizden önce Mandıra Köyü’ne Seymenler yerleşti. Manav kökenli bir mahalle, Erenkaya olarak biz orada tek haneydik. Burada bir dere vardı ve derenin karşı tarafında oturan Seymenler, Uzunerler ile birlikte 15 hane kadardı. Daha sonra Erenkaya’lar da buraya gelmiş. Orada sadece rahmetli babamlar kalmıştı, Seymenlerle birlikte. Haliyle Sefa Sirmen de bu köyün damadıdır. Seymenleri saymazsak benim Mandıra Köyü’nde hiç akrabam yok. Ama son 15 yıldır bu köye gittiğimde “Ben Mandıra’da doğdum” vurgusunu yapıyorum.

 

 

Köy muhtarının sizin akrabanız olduğu da iddia edildi…

 

HİKMET ERENKAYA: Evet, burada muhtarın bile akrabam olduğu söyleniyor, muhtarla benim uzaktan yakından bir akrabalığım yok. Sadece annesi Gölcük Hamidiye Köyü Gürcülerindendir ve bende Gürcü’yüm. İlçe başkanımıza yanlış bilgiler vermişler ki, danışma meclisinde Mandıra’yı Hikmet Erenkaya’nın mandırası olarak lanse etti. Hatta muhtarın benim akrabam olduğunu söyledi.

 

 

Köydeki seçim sonuçları geçmişte nasıl sonuçlandı?

 

HİKMET ERENKAYA: 2002’de milletvekili adayı olan Sefa Sirmen’i ilk defa ben Mandıra Köyü’ne götürdüm. Halka, ‘Ha Sirmen, ha Erenkaya’ dedim. 2004 yılında ben aday olduğumda Mandıra ilçeye de Büyükşehir’de oy kullanamıyordu. O yüzden neticeyi bilmiyorum. Ama milletvekilliği seçimlerinde benim aldığım oyda, Sirmen’in aldığı oyda aynı. 2009 yılında Sirmen, Büyükşehir adayı oldu, o dönem Mandıra oy kullandı. Yine birlikte gittik, 2009’da Sirmen birinci oldu.

 

 

Peki bu seçimlerde nasıl böyle bir sonuç çıktı?

 

Yapılan Büyükşehir Yasası’nın ardından köylerin de ilçe belediyeleri için oy kullanacak olmalarından sonra şehirde yaşayanlar kayıtlarını yeniden köylerine geri aldırdı. Doğal olarak buradaki seçmen sayısı arttı. Son seçimde 80 oy biz aldık, 120 oy da Nevzat Doğan aldı. Bu ilçenin oy rakamı, Büyükşehir’i bilmiyorum. Demek ki Tavşantepe’deki, Bekirdere’deki Mandıralılar nüfuslarını köye aldırmışlar.

 

MANDIRA’YI SEVİYORUM

Ben orada doğduğum için son yıllarda köye ilgim büyük. Bir cami yaptırdım oraya, köy yollarıyla ilgili bir çalışmamız oldu, şimdide imam evi projemiz var. Doğduğum köy olduğu için öne çıkarttım burayı. Mandıra’yı da, Mandıralıları da seviyorum. Erenkaya olarak 1965’ten beri orada bir tane fert yok… Sadece dostlarımız var, kaldı ki akrabalık olsa da iftihar ederim. Orada ki oyun AKP’nin altında olmasının benimle bir ilgisi yok.

 

 

“KARAOSMANOĞLU İLE GİZLİ GÖRÜŞMEM OLMADI”

 

Hakkınızda gündeme gelen bir diğer konu da Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile gizli bazı görüşmeler yaptığınız şeklindeydi. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?

 

İbrahim Karaosmanoğlu’nu 1989 yılından beri tanırım. O, Yuvacık’ta başkanken bende Saraybahçe’de başkandım. Ayrı siyasi görüşlerdeyiz ama dostluğumuz var. 2004 yılında bir yarış içine girdik, o kazandı ve biz de tebrik ettik. Dostluğumuz devam ediyor. Onun da, benim de görüşlerimiz farklı. Kaldı ki Hikmet Erenkaya’nın siyasi görüşü ne ilde ki partililerle tartışılır ne de Türkiye genelindeki siyasilerle tartışılır. Ben daha solda olan bir insanım.

“İbrahim Karaosmanoğlu ile Erenkaya’nın gizli görüşmesi” diye bir yazı çıktı, asla gizli bir görüşmemiz olmadı. 1994 yılından beri olmamıştır. Seçimden bir ay önce benim benzinliğimin karşısındaki viyadük inşaatını gezmeye geldi. Oradan da benim ofisime uğradı. Ona bir köfte ısmarladım, birlikte yedik. Gizli bir görüşme değil bu, yine olsa yine ağırlarım, hatta sadece onu değil herkesi ağırlarım. AK Parti’den de olsa, CHP’den de olsa bu değişmez.

 

 

“BÖYLE GİDERSE 2019’DA YİNE 13-0 OLUR”

 

İlçe danışma kurulunda gündeme önemli konular geldi. Sizin de bazı eleştirileriniz oldu…

 

Danışma kurullarında insanlar çıkar, nerede yanlış yaptık diye anlatırlar. Her şeyi güllük gülistanlık olarak görüsek13-0’lar devam eder böyle. Ben şunu söylüyorum, seçim kaybetme anlayışı içinde şahsım adına hiç kimseyi eleştirme hakkına sahip değilim. Niye sen seçim kaybettin demem. Ben yanlışları dile getirmek durumundayım. Bunu yapmasak 2019’da gene 13-0 olur. Bu anlayış devam ederse milletvekilliğinde de oylarımız düşer.”

 

 

ÖNSEÇİMİ DE ELEŞTİRDİ

 

Eleştirilerinizin bir bölümü yapılan önseçimle ilgiliydi. Bu konuda nerede yanlış yapıldı?

 

Önseçimler CHP ve sosyal demokrasiye yakışır bir şekilde olmamıştır. Ama yine takdiri kamuoyuna bırakıyorum. En büyük hata yapılan yanlış önseçimdi. Gereksiz hatalar yapıldı. 2009’da mecliste AKP’yi geride bıraktığımız meclis oy oranı 2014’te başkan adayının çok gerisinde kaldı. Neden oldu bu? Ön seçim gibi yapılan ama önseçim olmayan sistem yüzünden.

 

“İZMİT’İ ALABİLİRDİK”

İlçe başkanına her türlü yetki verilmiştir o da açıkça taraf olmuştur. Hem adaylık hem meclis üyeliği seçiminde taraf oldu. Her türlü olanakları yanlış bir şekilde kullanmıştır ve yine de seçim alınamamıştır. Yetkiyi demokratik usullerle kullanmadı. Bu seçimi 6-7 kişiyle birlikte götürdüler. Ön seçimde, önceden tespit edilen kişileri çıkartmak için her türlü yolu kullandılar. Daha demokratik yapılsaydı İzmit yüzde 99 bizimdi.”

22 Haziran 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR