CHP’li Kuşkan: Eğitimde sorunlar dağ gibi büyüdü

CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan, Öğretmenler Günü nedeniyle mesaj yayınladı. Kuşkan, mesajında öğretmenlerin sorun ve sıkıntılarını dile getirerek hüküme...

BÜYÜT

CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan, Öğretmenler Günü nedeniyle mesaj yayınladı. Kuşkan, mesajında öğretmenlerin sorun ve sıkıntılarını dile getirerek hükümeti eleştirdi.

CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan’ın Öğretmenler Günü mesajı şöyle; Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Başöğretmenliği kabul edişinin 84.ve ülkemizde Öğretmenler Günü olarak kutlanışının 31. yıldönümü. Kutlu olsun!... Bir ulusun çağdaş ülkeler düzeyine erişebilmesi; eğitim ve öğretimin kaliteli ve bilimsel yöntemlerle yürütülmesi ile mümkün olabilir. Eğitim sorunlarını çözen uluslar kültür, sanat, bilim, teknoloji ve sosyo-ekonomik alanlarda da kalkınmış ve ilerlemiştir. Eğitime gereken önem ve ilgiyi göstermeyen uluslar, başka ulusların kölesi olmaya mahkumdurlar. Kalkınmanın temel şartı eğitim ve öğretimdir. Eğitim ve öğretimde başarıyı yakalamanın öncelikli koşulu ise öğretmendir.

DAĞ GİBİ SORUNLAR
Nitelikli öğretmen, nitelikli eğitimi; nitelikli eğitim ise ulusal hedeflere ulaşmayı ve dolayısıyla “çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkma” başarısını getirir. Ancak, günümüz Türkiye’sine baktığımızda dağ gibi sorunlarla karşı karşıya olduğumuz aşikardır. Eğitimin diğer alanlarındaki sorunlarının yanı sıra, sadece “öğretmen” alanındaki sorunlar dahi eğitimdeki başarısızlık nedenlerimizi anlamaya yetecektir.

ÖĞRETMEN YETİŞTİRME
Bugün “öğretmen” ile ilgili sorunlarımızın başında “öğretmen yetiştirme” sorunu gelmektedir. Köy Enstitüleri, Öğretmen Okulları, Eğitim Enstitüleri gibi zengin bir “öğretmen yetiştirme” geleneğine sahip olan ülkemiz, ne yazık ki bu deneyimlerinden yararlanmayı becerememektedir. Çok farklı kaynaklardan “öğretmen” devşirme yöntemiyle işi idare etmeye kalkışanlar, eğitimdeki başarısızlıkların sorumlusu olmakla kalmıyor; öğretmenlik vasfı kazandığı halde “ataması yapılmayan öğretmenler” sorunu gibi bir toplumsal yaranın da mimarı olabiliyorlar!

UMUT IŞIĞI GÖZÜKMÜYOR
Görev başındaki öğretmenlerimizin ise yıllardır çözümlenemeyen sorunları her geçen gün artmakta; yakın gelecekte çözümleneceğine dair ufukta en küçük bir umut ışığı dahi gözükmemektedir. Öğretmenlerimizin meslek içi eğitim, ekonomik, özlük, sendikal örgütlenme ve grev hakkı gibi sorunlarının çözümü bir yana, mevcut iktidar ve MEB Bakanı tarafından her fırsatta hakarete uğrayan, azarlanan ve hatta aşağılanan kişiler konumuna düşürülen; demokratik talepleri baskıyla, copla, biber gazıyla, gözaltılarla, sürgünlerle engellenmek istenen eğitim çalışanlarının moral-motivasyon açısından ne durumda olduklarını tahmin etmek zor olmasa gerek.Ayrıca, okul yöneticiliklerine yapılan partizanca atamalarla “liyakat” kavramının saf dışı edildiği gerçeğini de gözönüne aldığımızda öğretmenlerimizin kendi camialarında “tutunacak dallarının” kalmadığını daha iyi anlamış oluruz.

4+4+4 EĞİTİM SİSTEMİ
Üstüne üstlük eğitim-öğretimde aslında çok köklü bir geriye gidiş olan ancak AKP iktidarınca bir “reform” diye yutturulmaya çalışılan, kamuoyunca “4+4+4” şeklinde bilinen zorunlu temel eğitim sistemindeki değişiklikler hakkında asıl uygulayıcılardan hiç görüş ve öneri alınmazken, bu sakat uygulamanın tüm kahrını yine öğretmenlerimiz çekmektedir.

SUÇLU ÖĞRETMENLER DEĞİL
Umarız ve dileriz ki; kentimizde yaşanan eğitim başarısızlıklarının sorumlusu olarak sevgili öğretmenlerimizi gösteren kent yöneticileri, AKP’liler ve onların şakşakçıları, son değişikliklerden sonra artması olası gözüken başarısızlıklardan yine öğretmenlerimizi sorumlu tutmazlar! Yaşanan tüm olumsuzluklara karşın Başöğretmenimizin “Dünyanın her yerinde öğretmenler toplumun en özverili ve en saygıdeğer öğeleridir.” deyişine yürekten katılarak, değerli öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü candan kutluyor; görevlerinde üstün başarılar diliyoruz...

24 Kasım 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR