PKK istedi diye mi jandarma değişiyor?

      İçişleri Bakanlığı’nın bir süredir üzerinde çalıştığı Jandarma Genel Komutanlığı’nın yapısına ilişkin düzenlemede sona yaklaşıldı. Ancak taslakt...

 

 

 

İçişleri Bakanlığı’nın bir süredir üzerinde çalıştığı Jandarma Genel Komutanlığı’nın yapısına ilişkin düzenlemede sona yaklaşıldı. Ancak taslaktaki maddelerin terör örgütü PKK’nın baskısı ile hazırlandığı iddiaları da yoğunlaştı. MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan konuyu TBMM gündemine taşıyarak İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.


OSLO’YU GÜNDEME GETİRDİ

Önergesinde, jandarmanın İçişleri Bakanlığı’na bağlanması ile ilgili düzenlemenin hangi gerekçe ile yapıldığını soran Türkkan, “Bu yapılan yeni çalışma hükümetin Demokratik Açılım Projesi çerçevesinde mi gerçekleştirilmektedir ve Oslo’da verilen sözlerin yerine getirilmesi mi amaçlanmıştır” diye sordu.

 

JANDARMADAN KİM RAHATSIZ?

 “Doğu ve Güneydoğu’nun önemli yerleşim birimlerinde asayişten, jandarma sorumlu iken, birileri asayiş biriminden rahatsız olduğu için mi hükümet düzenleme yapmaya çalışmaktadır” sorusunu yönelten Türkkan önergesinde, “Jandarmanın devreden çıkarılması PKK’nın isyanlarına zemin hazırlamaz mı” dedi. Türkkan, İçişleri Bakanı’na PKK’ya karşı nasıl tedbir alınacağı sorusunu da yöneltti.

 

GÜVENLİĞİ NASIL

SAĞLAYACAKSINIZ?

Yeni çalışmada Jandarma Bölge Komutanlıklarının kaldırılmasını da önergesine taşıyan Türkkan, özellikle sınır bölgelerinde güvenliğin nasıl sağlanacağı konusunda Bakan’dan açıklama istedi. Türkkan ayrıca Jandarma Teşkilatı üzerinde Mülki Amirlerin denetim yetkisinin güçlendirilmesine hangi gerekçe ile ihtiyaç duyulmuştur sorusunu da sordu.

08 Haziran 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR