Rıdvan Yıldız yardım bekliyor

Bir trafik kazasının ardından yaşanan dram yıllardır yürek burkuyor. Ancak epilepsi hastası olan ve anne babasını hazin kazada yitiren, daha sonra da...

BÜYÜT

Bir trafik kazasının ardından yaşanan dram yıllardır yürek burkuyor. Ancak epilepsi hastası olan ve anne babasını hazin kazada yitiren, daha sonra da kardeşlerinin geçimini sağlamak için çabalan Rıdvan Yıldız yardım bekliyor.

Rıdvan Yıldız 23 yaşında. Rıdvan, mevsimlik işçi. 2006 yılında 3 ufak kardeşini evde bırakarak Kastamonu’dan fındık toplamak üzere anne ve babasıyla Giresun’a doğru yola çıkıyor. Daha Giresun’a varmadan yakalıyor ecel Yıldız ailesini. Trafik kazası geçiriyorlar. Rıdvan’ın anne babası kaza yerinde ölürken, Rıdvan ağır yaralı kurtuluyor. Kaza sonrası beynindeki damarların zedelenmesi Rıdvan’da epilepsi (sara) hastalığına yol açıyor.

KAZADAN SONRA DRAM
Bugün 4 yaşında olan kardeşinin adı Yeni Bahar, 6 yaşında olan Canan ve 9 yaşındaki Medine. Kardeşlerinin bütün yükü epilepsi hastası Rıdvan’ın omuzlarında. Kardeşlerine hem anne, hem baba, hem ağabeylik yapmak durumunda kalmış Rıdvan. 2006’dan 2009’a kadar babaannesinin yanında kardeşleriyle birlikte köyde yaşayan Rıdvan, artık köyde geçinemeyeceğini anlayınca bir umutla kardeşleri ve babaannesi ile ilimizde yaşayan halasının yanına göçüyor.

TARLA DA ELDEN GİTMİŞ
2009 yılında Gültepe Mahallesi’ne yerleşen Rıdvan’ı kötü kaderi ilimizde de takip ediyor. Hastalığı nedeniyle özürlü raporu bulunan Rıdvan’ı hiçbir yer işe almıyor. Babasından kalan küçük tarla mirasının ardından yeşil kartı iptal edilen Rıdvan ilaçlarını düzenli alamıyor. Babadan kalan tarlayı satmış. Bir müddet idare etmişler. Ancak şimdi o da kalmamış ellerinde. Tekrardan yeşil kart almış. Geçtiğimiz günlerde babaannesini ve en büyük kardeşini memlekete geri bırakmış. Halası iki defa safra kesesi ameliyatı geçirmiş, eniştesi sağır ve dilsiz.

SADAKA ÇÖZÜM DEĞİL
Rıdvan’ın kaldığı evin tek geçim kaynağı eniştesinin sakat maaşı. Sakat maaşı 3 ayda bir ödeniyor. Sakat maaşıyla Gültepe’de bulunan gecekondunun aylık 450 TL olan kirasını ödemeye çalışıyorlar ama yetmeyince kira borcu birikiyor. Ara sıra komşuları yardımda bulunan ve ailesini geçindirmek için semt pazarlarını dolaşarak pazarlarda arta kalan çürük domates, salatalık vb. sebzeleri toplayarak karnını doyuran Rıdvan, ailesinin insanca koşullarda yaşayabilmesini istiyor.

AMELİYAT OLMAK İSTİYOR
Rıdvan gece gündüz iş aramaya devam ediyor. Ancak ayda 400 TL’yi bulan ilaç parasını yeşil kartı karşılamıyor. İlaçlarını düzenli alamadığını söyleyen Rıdvan, her gün bayılmasından ötürü işe alınmayacağını bildiğini söylüyor. 12 bin lirayı bulan ameliyatını olabilirse bu dertten kurtulabileceğini ve iş bulup ailesine bakabileceğini belirten Rıdvan, yardım istiyor. Kardeşlerine ve ailesine bakabilmek ameliyat olmasının şart olduğunu söylüyor.

05 Nisan 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR