KÖYLÜLER VE MUHTARLAR IŞIK’A DERT YANDI IŞIK, “KOCAELİ’NDE 8 GÖLET YAPILACAK”

Orman köylülerinin sorunlarını dile getirmek için Fikri Işık ile görüşen Körfez, Derince,Kandıra ve Gebze ilçeleri muhtarları, kendilerini verilen orm...

BÜYÜT

Orman köylülerinin sorunlarını dile getirmek için Fikri Işık ile görüşen Körfez, Derince,Kandıra ve Gebze ilçeleri muhtarları, kendilerini verilen ormandaki makta alanların odun tüccarına ihale edilmesi hakkında dertlerini dile getirdi
Körfez, Derince,Kandıra ve Gebze ilçeleri muhtarları dün AKP Milletvekili Fikri Işık ile il binasında bir araya gelerek, orman köylerinde vatandaşların yaşadıkları sorunu dile getirdiler. Köylüler ve muhtarlar adına dertlerini Körfez Muhtarlar Derneği başkanı Engin Öztürk, açıkladı. Öztürk, Orman İşletme Müdürlükleri’nin orman köylülerine ihtiyaçları için verdikleri makta alanlarında yapılan değişikliğin kendilerini mağdur ettiğini ifade etti. Milletvekili Fikri Işık, köylüleri mağdur etmeyeceklerini ifade ederek, “Köylünün kendi ihtiyacını kesimi noktasında bir sorun varsa buna doğrudan müdahil olalım. Ama fazlasında bunun fazlasını yaparak ticaret noktasında elbette bir takım mekanizmaların devreye girmesi lazım” dedi. Sorunun bölge müdürü ile görüşüleceğini açıklayan Işık, öte yandan ise Işık, Kocaeli’nde 8 tane gölet yapılacağını açıkladı.
KÖYLÜ MAĞDUR OLUYOR
Körfez Muhtarlar Derneği başkanı Engin Öztürk, kendilerine verilen ormandaki makta alanlarında sorun yaşadıklarını belirterek, “Orman İşletme Müdürlükleri şeflikleri orman köylüsüne belli planlarda belli makta bölümleri veriyor. Köylünün hem yakacak ihtiyacını karşılayacak fazlasını da haliyle Pazar satışı yapacak. Bu son dönemlerde bu biraz değişikliklere uğradı. Bunu müteahhit firmalara yaptırmak gibi köylünün bir anlamda ilişkisini kesmek için uygulamalar başladı. Kocaeli’nde birçok orman köylüsünün ihtiyaçları bu alanlardan karşılanıyor. Sadece yakacağını alacağından hariç ticari olarak yapan köyler var. Bu durumda bu köyle biraz mağdur oldu. Sonra İstanbul ve Kocaeli arasında aynı pazarı paylaşıyoruz. Nakliye fiyatları İstanbul’da bizde neredeyse yarı yarıya gibi. Bu da odun maliyetinin bizim karini azaltıyor” dedi.
BU EKMEĞİ KÖYLÜ YESİN
Öztürk, bu konuda da mağdur olduklarının ifade ederek, “Bu konuların çözümünde sayın vekilimiz bize yardımcı olmasını istiyoruz. Orman bu alanları makta gösteriyor. Eğer bu köylülere verilen kısımları köylüler yapmazsa yabancı işçiler yani dış posta dediğimiz dışarıdan yaptırılıyor. Bu yüzden bu ekmeği köylü yesin” dedi. Orman İşletmeleri Bölge Müdürü’nden bu uygulamada biraz değişiklik yapılmasını isteyen Öztürk, “Bizim köylünün mağduriyetinin giderilmesini isteyeceğiz. Gebze, Körfez, Derince ve Kandıra ilçeleri var. Bu iş için il dışından gelen işçiler var. Bu uygulamayı yaparak köylüyü ormandan uzaklaştırıyorlar. Artık orman işletme bunu ticari olarak görüyor” dedi.
TİCARET NOKTASINA GELİRSE….
Milletvekili Fikri Işık ise, “Köylünün ihtiyacı olan makta verme konusunda bir sorun varsa buna bakalım. Bu işi de sadece köylünün ticarete dökmesini de bir şekilde dengelemek lazım” dedi. Işık, durumun odun tüccarları noktasına gelmesinin hoş olmayacağını ifade ederek, “Bölge müdürümüz ile oturalım bu konuyu görüşelim. Köylünün kendi ihtiyacını kesimi noktasında bir sorun varsa buna doğrudan müdahil olalım. Ama fazlasında bunun fazlasını yaparak ticaret noktasında elbette bir takım mekanizmaların devreye girmesi lazım. Ormanlar hepimizin ortak malı. Ormanlara sadece odun noktasında bakılması geleceğimiz açısından sıkıntı olur. Hem köylüyü mağdur etmeyecek hem de ormanının talanını önlemek için ortak bir noktada buluşuruz. Köylü hiç oraya girmeden odun tüccarına ihale ediyorsa işte o zaman sıkıntı vardır. Bu istem hakkında şikayetler geliyor zaten. Bizim için önemli olan köylünün kendi ihtiyacı ve geçimidir” dedi.
KOCAELİ’NE 8 TANE GÖLET
Işık, Derince’de arazi toplulaştırması projesi yapılacağını belirterek, “Arkadaşlarımızın talebi üzerine tarım bakanlığı ile konuştuk. Sanayi ve Ticaret bakanımın da konuyla yakından ilgilendi. Derince’de bir başlatalım ilk örnek başarılı olursa diğer yerlerde yapılması için elimizden geleni yapacağız. Bizim için arazi toplulaştırması bizim için çok önemli. Neden önemli sulama sistemleri kuruluyor yollar açılır ayni teknik tarım yapabilmenin tüm alt yapısı hazırlanıyor. Kocaeli’nde “Binde günde bin gölet” projesi kapsamında 8 tane gölet yapılacak. Hedefimiz artık Kocaeli’nde ben çiftçiyim diyen herkesin bu teknik imkanlarından yararlanarak rahat bire gelir seviyesine ulaşmasıdır. Sulu tarım yapılsın tarımın tüm teknikleri uygulansın ve emek verilsin tarımda alınan kazanç en iyi sanayi fabrikası ile aynı olacaktır” dedi.

18 Haziran 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR