Perde ‘Keşanlı Ali Destanı’ ile açıldı

Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde sahnelenen oyunu Bilecik Valisi Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve Büy...

Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde sahnelenen oyunu Bilecik Valisi Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Yeşildal ile çok sayıda tiyatro sever izledi.

 

NİCE 20. YILLARA

Haldun Taner’in yazdığı ilk kez 1964 yılında sahnelenen ve yönetmenliğini Nurullah Tuncer’in yaptığı “Keşanlı Ali Destanı” oyununa sanatseverler büyük ilgi gösterdi. Kocaeli Şehir Tiyatroları’nın 20. yılının ilk oyunu olması özelliğini taşıyan oyunun sonunda Kocaelililer oyuncuları uzun süre alkışlayarak kutladı. Galada konuşan Başkan Karaosmanoğlu, Şehir Tiyatrolarının 20. yılını kutladı ve, “Oyunda emeği geçen bütün oyuncu arkadaşlarıma ve genel sanat yönetmenimiz Mehmet Bey’e teşekkür ediyorum” dedi.

 

OYUNUN KONUSU

Sineklidağ, büyük bir şehirde, yoksul insanların yaşadığı büyük bir gecekondu mahallesidir. Ali de Sineklidağ’da oturur. Aynı mahallede birlikte büyüdüğü Zilha’yı sevmektedir. Fakat Zilha’nın dayısı Çamur İhsan, mahallenin belalısıdır; haraç toplar, herkesin korktuğu, en sevilmeyen adamdır. Bir gün Zilha’nın amcası öldürülür ve suçu Ali’nin üzerine atarlar. Ali bir türlü suçsuzluğunu ispat edemez. Aksine mahalleli tarafından takdir edilir. Katil olmadığını, suçsuz olduğunu anlatamayan Ali, hapishanedeki yaşadığı olaylarla iyice meşhur olur ve bu ünündün faydalanmak zorunda kalır. O artık halk kahramanıdır!”


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR