KSO’da Türk Gıda ve İçecek sanayinin Bugünü ve Geleceği konuşuldu

Kocaeli sanayi Odası Gıda Ürünleri Sanayi Grubu Meslek Komitesi ve Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu işbirliği ile düzenlenen “Türk...

BÜYÜT

Kocaeli sanayi Odası Gıda Ürünleri Sanayi Grubu Meslek Komitesi ve Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu işbirliği ile düzenlenen “Türk Gıda ve İçeçek Sanayinin Bugünü ve Geleceği “ konulu sektörel bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.
Kocaeli Sanayi Odası Konferans Salonunda yapılan sektörel Bilgilendirme toplantısının açış konuşmasını gerçekleştiren Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Odalarında 29 sektörde 2260 üyelerinin mevcut olduğunu, bunlardan 3 tanesinin gıda ürünleri sanayi gurubunda yer aldığını vurgulayarak, “ Hayvansal Gıda ve İçeçek ürünleri Sanayi gurubunda 35, Bitkisel Gıda ürünleri sanayi gurubunda 33 ve İşlenmiş Gıda ürünleri Sanayi Gurubunda 76 üye bulunmaktadır”
KSO Başkanı Zeytinoğlu, Meslek komitelerinin sektörleriyle ilgili sorunlar,ihtiyaçlar ve gelişmeler hakkında görüşmek üzere ayda bir kez odada toplandıklarını belirterek, “ Meslek faaliyetlerine ait konularda resmi makamlara teklif , dilek ve başvurularda bulunmak üzere Meslek Komitelerince alınan kararlar ve hazırlanan görüşler Odamız yönetim kurulu tarafından değerlendirilerek Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Bakanlıklar nezdinde girişimlerde bulunulur.Meslek Komitelerimiz meslekleri ile ilgili incelemeler yaparlar, yararlı ve gerekli gördükleri tedbir ve önerileri Yönetim kuruluna teklif ederler.Mesleklerine ait işler hakkında, meclis veya yönetim kurulu tarafından bilgi istenmesi halinde , bu konuda araştırma yaparlar”
Kocaeli Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen “Türk Gıda ve İçecek Sanayinin Bugünü ve Geleceği “hakkında yapılan Sektörel bilgilendirme toplantısının ilk konuşmacısı Türk Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu Kurumsal İletişim Direktörü İlknur Menlik, Konuşmasına “ AB ile rekabet edebilen tek sektörüz” diyerek başladığı konuşmasında , “ Federasyon olarak kurulduğumuz ilk günden bu yana, dünyadaki ve ülkemizdeki çevresel sorunları çok yakından takip ediyoruz ve bu tür platformlar da dahil olmak üzere her platformda çevre ve çevreye dair problemlerin çözüm önerilerine katkı sağlamaya çalışıyoruz. Gıda sanayi, diğer sektörlerden farklı olarak, kaynağını çevreden alan, tarım odaklı, üretimi tarıma dayalı bir sektör.
Menlik , “ Sürdürülebilir tarımın her platformda üç boyutu olduğundan bahsediyoruz; toplumsal boyutundan bahsediyoruz, ekonomik boyutundan bahsediyoruz, çevre boyutundan bahsediyoruz. Bu çevre boyutu olmayınca “sürdürülebilir tarım” kavramını da konuşamıyoruz. Ambalaj ve ambalaj atıklarının da çevre başlığı altında değerlendirildiğini atlamamak gerekir”
Ankara Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümünden Prof.Dr. Nevzat Arık “ AB ve Türkiye’de Gıda Güvenliği” konusunda Marmara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof.Dr. Funda Elmacıoğlu ise “Beslenme , Sağlık ilişkisi ve tüketici konusunda görüşlerini aktardı.

22 Mart 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR