Mekke’nin fethi kutlandı

Mekke’nin fethi, Müslümanların Kureyşlilerin elinde bulunan Mekke'yi 11 Ocak 630 senesinde alması ile gerçekleşmiştir. Mekke şehri Hz Muhammed (s.a.v...

Mekke’nin fethi, Müslümanların Kureyşlilerin elinde bulunan Mekke'yi 11 Ocak 630 senesinde alması ile gerçekleşmiştir. Mekke şehri Hz Muhammed (s.a.v.)'in dünyaya geldiği, çocukluğunu ve gençliği geçirdiği, Nübüvvet kitabının baştan sona indirildiği, Hz. Adem döneminden itibaren tevhid inancına merkez olmuş ve en önemlisi Müslümanların kıblesi olan Kabe'nin bulunduğu bir şehirdir. Bu sebeplerle Müslümanlar açısından çok önemlidir.

 

Haberin fotoğrafları için tıklayın

 

GENİŞ KATILIM

Mekke’nin fethinin 1384’ncü yılı münasebetiyle Anadolu Gençlik Derneği tarafından Şehit Recep Topaloğlu spor salonunda fetih gecesi düzenlendi. Ev sahipliğini AGD Kocaeli Şube Başkanı Samet Gürsoy’un yaptığı geceye Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak,  AKP İl Başkanı Mahmut Civelek, SP İl Başkanı Sinan Ejderoğlu, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, AKP İzmit İlçe Başkanı Ali Korkmaz, Gençlik ve Spor İl Müdürü Muzaffer Çintimar, Kocaeli Sosyal il Müdürü Nurettin Nacar, SP ilçe başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

HER TARAFTAN GELDİLER

AGD Kocaeli şubesi öncülüğünde bu yıl 16. Düzenlenen Mekke’nin Fethi etkinliklerine katılım oldukça yüksek oldu. Yoğun kar yağışına aldırış etmeyen vatandaşların bir kısmı halk otobüsleriyle kimisi de kendi araçlarıyla kutlamaların yapıldığı Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonuna gelirken kimi vatandaşlar da şehrin belli bölgelerinden kaldırılan otobüslerle kutlamalara katıldı. Kutlamaların yapıldığı salona Şeyh Sait ve Ömer Muhtar gibi İslam Dünyasının dini önderlerinin sözlerinin yazılı olduğu pankartlar salona asıldı.

 

PEYGAMBERİN AHLAKI

Fetih gecesine İzmit Belediyesi Mehter Takımı’nın gösterisiyle başlanıldı. Ardından İstiklal Marşı okundu. Derince 44 Evler Camii İmamı Mürsel Işık Kur’an-ı Kerim tilaveti okuması ile devam edildi. Kur’an-ı Kerim sonrasında AGD Kocaeli Şube Başkanı Samet Gürsoy, kürsüye geldi. Gürsoy, “Mekke’nin fethinin yeni bir yıldönümünü kutluyoruz. Önümüzdeki günlerde Mevlit Kandilini kutlayacağız. Yeryüzünün şuan en çok Hz. Muhammed(s.a.v.)’in ahlakına ihtiyacı vardır” dedi.

 

3 DİN YOKTUR

Kutlanan yılbaşı kutlamalarını eleştiren Gürsoy, “Uyuşturucu ve alkolün masumiyetinden kim bahseder. Hz.İsa İslam peygamberidir. Onun yolunda gitmek İslam yoludur. 3 büyük din yoktur. Tek din vardır oda İslam’dır. Fetihlerle elde edilmiş bu topraklarda günümüzde yılbaşı kutlamaları diye sapkınlıklar yaşanıyor. Alkolün tavan yaptığı bir kutlamanın hiçbir masumluğu olamadığı gibi kardeşliğe katkısı olmayan kutlamaların ne faydası olur” açıklamasında bulundu.

 

ŞİİRLER OKUNDU

Sabancı ve Ortakları İlk Okulu öğrencisi Kemal Oral okuduğu şiirle dinleyenlere duygu dolu anlar yaşattı. Programa konuşmacı olarak katılan AGD yöneticisi Nihat Altıparmak da Sezai Karakoç, Mehmet Akif Ersoy gibi şairlerin sözlerini ve şiirlerini okuyarak duygu dolu anlar yaşattı. Altıparmak, dinleyicilere seslenerek, ‘biz Avrupalı mıyız? Asyalı mıyız?’ diye sorarak ardından ‘Avrupalı olmama şerefimiz var” dedi.

 

BUNLARA ENGEL OLACAĞIZ

Ardından yaptığı konuşmada Altıparmak, günümüzdeki politikaları eleştirdi. Altıparmak, “Günümüzde kişi başlına 20 litre içki düşüyor. Ama bunların sonu gelecek. Bu gece dua edelim. Bu milletin ifsadına müsaade etmeyelim dualarımızla buna engel olalım gece namazlarına kalkalım namazlarımızla buna engel olalım. Siz bu milletin maftahısınız sizleri kutluyorum” dedi.

 

EZAN YERE DÜŞMÜYOR

Fetih kalpleri açmak demektir diyen Altıparmak, “İslam haricinde bütün yollarda duvara toslarsınız. Müslümanlar zulüm yaşamaktadırlar. Kaynakları sömürülüyor. Müslümanlık öldürmek için değil hayat içindir. Yeryüzü fetih neslini beklemektedir. Ezan yere inmiyor, eğer inseydi cami önünde bilet satılamazdı. Avrupa Anadolu’yu putlarla donatmaktadır. Şuurlu olmak gerekiyor. Hicret bitmiştir. Müslümanlar kendi yerlerinde kalmalıdırlar” şeklinde konuştu. Serkan BORLAK


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR