Derince AKP’ye Ahmet Ark atandı

AKP’de yılan hikayesine dönen Derince ilçe başkanlığı için atama yoluna gidildi. 19 Şubat’ta yapılması gereken kongre iptal edildi. 23 kişi kalan ilçe...

BÜYÜT

AKP’de yılan hikayesine dönen Derince ilçe başkanlığı için atama yoluna gidildi. 19 Şubat’ta yapılması gereken kongre iptal edildi. 23 kişi kalan ilçe yönetiminden 18 kişinin istifasıyla yönetim düştü ve Ahmet Ark, ilçe başkanı olarak atandı

AKP İl Başkanı Mahmut Civelek, yılan hikayesine dönen Derince ilçe teşkilatı kongresiyle ilgili önceki akşam açıklamalarda bulundu. Civelek, genel merkez tarafından belirlenen Ahmet Ark’ın ilçe başkanlığına atanacağını, yönetimi düşürmek için istifaların istenmeye başlandığını söyledi. Civelek’in açıklamalarının ardından dün ilçe başkanı Mehmet Eryürek’in de içinde bulunduğu 18 kişi, il binasına gelerek istifalarını sundu. 23 kişi kalan yönetimden 18 kişinin istifasıyla yönetim düştü ve Ahmet Ark resmen ilçe başkanlığına atandı.

LİSTELER ONAYLANDI
Civelek, kongreleri ertelenen ve iptal edilen ilçelerle ilgili önceki akşam şu açıklamalarda bulunmuştu: “Ankara temaslarımızı yaptık. Dilovası, Gebze ve Derince ilçe başkanlıklarımızın son durumlarını değerlendirdik. Dilovası’nda yaşanan istifalar sonrasında İlhan Yıldırım’a mazbatası verilerek görevlendirme yapılmıştı. Liste çalışmaları yapılıyordu, genel merkeze sunuldu. Listeler onaylandı. En kısa zamanda toplantılarını yapacaklar.

GEBZE KONGRESİ HAFTA SONU
Gebze konusunda istişareler bitmek üzere. Liste çalışması devam ediyor. Kongre, cumartesi günü saat 11.00’de Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi’nde yapılacak. Derince’de partiye hizmet vermiş arkadaşlarımız, liste çıkarma çalışması içerisine girmişlerdi. Kendileriyle defalarca görüştük. Genel merkezde bir kez daha görüştük. Ahmet Ark da yapılan bu toplantıya katıldı. Ahmet Ark’ın atanması noktasında karar alındı. Mevcut yönetimlerden istifalar istenecektir. Bu istifalar sonrasında Ahmet Ark’ın ataması yapılacaktır. Derince’de kongremiz iptal edilmiştir. Genel merkezin kararına uyacağız. İstişareler sonrasında böyle bir karar çıkmıştır.

DERİNCE’DE 23 KİŞİ KALDI
Celal Ayvaz ve beraberindeki ekip yola çıkmıştır. Siyasette ‘gemileri yaktık geri dönüşü yok’ gibi tabirlerin kullanılması doğru değildir. Genel merkez tarafından verilen bir karar var. Atama yapılacak. İstifaları talep etmeye başladık. 30 kişilik asil 30 kişilik yedek yönetim kurulu üyemiz vardı. Yaşanan istifalar sonrasında toplam 23 yönetici kalmıştır. İlçe başkanı Mehmet Eryürek de istifa edecektir. Kendisi ile görüştük. Genel merkezin kararına saygılı olduğunu söyledi. Yönetimin düşmesi için 15’e inmesi gerekiyor. Bu yönde çalışma yapılacak.

TELEFONDAN ARK ÇIKTI
Derince ilçe başkanlığı için Ahmet Ark’ın genel merkezce aday gösterilmesi sonrasında adaylar çıkmıştır. Genel merkez tarafından bir de delegelere soralım denildi. 400 delegeye saat 18.00’de mesaj atılarak “Derince ilçe başkanlığında kimi görmek istersiniz” sorusu yöneltildi. Saat 18.30’a kadar süre verildi. Geri dönüşler mesaj sayesinde olmuştur. AKBİS üzerinden yapıldı. İsimler tarandı, bu isimler arasında Ahmet Ark en fazla oyu aldı. Sonuçlar hepimizin önüne aynı anda geldi. Genel merkez bir dayatma içerisinde değildir. Başka illerden birkaç ilçe de sorgulandı.

BİZİM BİR PATRONUMUZ VAR
Ben kendi kafama göre bir şey yapmıyorum. Genel merkez tarafından verilenen kararları uyguluyorum. Bizim bir patronumuz var. O da genel merkezdir. Teşkilatımız ve partilimiz bu durumdan memnudur. Ancak bir kısım yorumcuları memnun edemedik. Öte yandan, yerel yönetimler danışma meclis toplantılarına devam ediyoruz. 29 Şubat saat 18.00’de Sabancı Kültür Sitesi’nde yerel yönetimler danışma meclis toplantısı yapılacaktır. Belediye meclis üyelerinin ve İl Genel Meclis üyelerinin olduğu toplantılar yapılıyor. 14.’sünü düzenleyeceğiz.”

SİYASET AKADEMİSİ MART AYINDA
Teşkilatın eğitimine büyük önem verdiklerini belirten Civelek, “Kongreleri yapılan 7 ilçemizi dolaştık. Diğer ilçelerimizi de dolaşacağız. Bu eğitim daha başkadır. İlçelerimize gideceğiz. Her ilçede 90 kişilik ana kademe, kadın ve gençlik kolları bulunuyor. Bununla birlikte belediye, İl Genel Meclis üyelerimiz bulunuyor. Mahalle başkanlarının olduğu toplantıya teşkilat hakkında ve hocalar aracılığıyla eğitim verilecektir. Siyaset Akademisi öncesinde başlamış olacak. Siyaset Akademisi 26 Mart sonrasında başlayacak. Siyaset Akademisi şehrimiz için katkıdır. Partililerin değil herkesin katılmasını bekliyoruz. 100 TL olarak ücret belirlendi” dedi.

MİLLETVEKİLLERİNE RAPOR
AKBİS siteminde yeni uygulamaya geçtiklerini belirten İl Başkanı Civelek “Yaptığımız bütün çalışmalarımızı buraya giriyoruz. Milletvekili faaliyet raporu hazırlandı. Bu rapor da milletvekilleri çalışmalarını buraya yazacaklardır. Hazırlanacak olan rapor doldurulduktan sonra milletvekilimiz tarafından imzalanacak sisteme girilecektir. Şehrimizde yapılan çalışmaları bu sayede göreceğiz. Milletvekiliyle birlikte yöneticilerden kimlerin olduğunu da göreceğiz. Misafir milletvekilleri içinde bu durum geçerlidir. Bu sistemi kullanan en etkili iller arasında ikinci durumdayız. Milletvekili ve teşkilat denetlenmektedir.

15 Şubat 2012 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR