SUKAY tesisleri her an yıkılabilir

Başına buyruk hareket eden Kartepe Belediyesi ile SASKİ karşı karşıya geldi. Kartepe Belediyesi yetkilileri hakkında Sapanca Gölü’nde mutlak koruma ha...

BÜYÜT

Başına buyruk hareket eden Kartepe Belediyesi ile SASKİ karşı karşıya geldi. Kartepe Belediyesi yetkilileri hakkında Sapanca Gölü’nde mutlak koruma havzası içerisinde içme suyu havza koruma yönetmeliklerine aykırı tesis (SUKAY) yaptıkları gerekçesi ile suç duyurusunda bulunan SASKİ “Suç teşkil eden yapılar ivedilikle kaldırılsın” dedi

Kartepe Belediyesi tarafından yapımı geçtiğimiz günlerde tamamlanan ve kent erklerinin, Kartepe ilçesinin tanıtımı amacıyla birçok programlarını düzenlemek için adeta üs olarak seçtikleri Kartepe Su Kayağı ve Rekreasyon Merkezi (SUKAY) büyük bir skandalla gündeme geldi. Sakarya’nın içme suyu ihtiyacını büyük ölçüde karşılayan, aynı zamanda Yuvacık Barajı’nda yaşanacak herhangi bir soruna karşı kentimizin yedek su kaynağı olarak görülen Sapanca Gölü üzerinde inşa edilen Kartepe SUKAY’ın Sapanca Gölü mutlak koruma havzası içerisinde, su basma seviyesinde temel atılarak beton bloklar yerleştirildiği tespit edildi.
BETON BLOKLAR
Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi tarafından yapılan tespit sonucu Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu. SASKİ tarafından Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmek üzere Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusunda şu ifadeler yer aldı; “Genel Müdürlüğümüz Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekiplerince yapılan Sapanca Gölü Havzası kontrollerinde, Sapanca Gölü kenarında Kartepe Belediyesi tarafından yapılan Su Kaynağı ve Rekreasyon ve Alan Düzenlemesi Projesi kapsamında, Sapanca Gölü mutlak koruma havzası içerisinde, su basma seviyesinde temel atılarak beton bloklar yerleştirildiği tespit edilmiştir.
TÜM UYARILARA RAĞMEN
Bu faaliyet mer’i mevzuat hükümlerine tamamen aykırı olmakla suç teşkil etmektedir. Sapanca Gölü Havzası 1/25000 ölçekli Çevre Düzen Planında ve SASKİ (Adası) İçme Suyu Havza Koruma Yönetmeliği’nde açıkça mutlak koruma alanı içinde hiçbir şekilde inşaat yapılamayacağını kesin surette belirlenmiştir. Bu husus şüphelilerin görevleri gereği bilmeleri gereken bir husus olmasına rağmen müvekkili idare tarafından yazışma yapılmak suretiyle birden fazla kere hatırlatılmıştır. Tüm uyarılara rağmen faaliyetine devam eden şüpheliler tarafından eylemlerine uyan suçlar işlenmiş olmaktadır.
‘İÇME SUYU HAVZASINI
KORUMAKLA YÜKÜMLÜYÜZ’
Büyükşehir Kanunu ve 2560 sayılı İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunu’nun 1 ve Ek 5 maddeleri gereği Sakarya’da Büyükşehir Belediyesi’nin su ve kanalizasyon hizmetlerini yürütmek ve bu amaçla gereken her türlü tesisi kurmak, kurulu olanları devralmak ve bir elden işletmek üzere kurulan Genel Müdürlüğümüz, anılan kanunun 2. Maddesi c fıkrası gereğince yetki ve görev tekeline sahip müstakil bütçeli kamu tüzel kişiliğini haiz bir kuruluştur. Yine SASKİ (ADASU) İçme Suyu Havza Yönetmeliğinin 1. Maddesine göre ‘havza dahilinde bulunan ancak Büyükşehir Belediyesi sınırları haricinde kalan su kaynaklarının da çeşitli yollarla kirletilmesini önlemek görevi yerine getirmektedir.
‘EKOLOJİK DENGE
KORUMA ALTINA ALINDI’
Sapanca Gölü Havzası ile Adapazarı Su ve Kanalizasyon idaresi SASKİ Genel Kurulunun 11.11.2003 tarih ve 2003/13 sayılı kararı ile içme suyu havzası olarak ilan edilmiştir. 01.05.2003 tarihi ve 4856 sayılı Çevre ve Orman Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanının 9. Maddesine dayanılarak hazırlanmış olan 2004 tarihli Çevre Bakanlığı Su Kirliliği kontrol Yönetmeliği ve 2560 sayılı kanunun 23. Maddesine istinaden çıkarılmış olan SASKİ içme Suyu Havzaları Koruma Yönetmeliği ve Sapanca Gölü Havzası 1/25000 ölçekli Çevre Düzen Planı düzenlemeleri ile gölün ekolojik dengesinin devamlılığı ve sürdürebilirliği koruma altına alınmıştır.
‘İVEDİLİKLE KALDIRILMALIDIR’
Müvekkil idareye 17.04.2012 tarihli dilekçe ile başvurarak Sapanca Gölü kenarında Kartepe Belediyesi tarafından beton temellerinin atıldığı bu yapılaşma ile ilgili olarak Bilgi Edinme Kanunu kapsamında bilgi istenmiştir. İlgili dilekçe ile durumdan haberdar olunarak Sapanca Gölü kenarında Kartepe Belediyesi tarafından yapılan Su Kayağı ve Rekreasyon Alan Düzenlemesi Projesi kapsamında mevzuat hükümlerine aykırı şekilde temel atılarak beton bloklar yerleştirdiğini tespit etmesi üzerine Kartepe Belediyesine yazılan 25.04.2012 tarih ve 74/1682 sayılı yazı ve mevzuata aykırı olarak konusu suç teşkil edecek şekilde imarına başlanılan yapıların ivedilikle kaldırılması hususu bildirilmiştir.”
PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK?
Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi tarafından tespit edilen usulsüzlük Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan suç duyurusu ile Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletildi. Eğer Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı uygun görürse Kartepe Belediyesi hakkında soruşturma açılacak. SUKAY tesislerinde yapılacak incelemeler sonrasında da eğer SASKİ’nin tespitleri doğrulanırsa büyük para harcanarak inşa edilen Kartepe Su Kayağı ve Rekreasyon Merkezi yıkılacak. Hatırlanacağı üzere Kartepe Belediyesi yapılan usulsüzlükler nedeniyle daha öncede soruşturma geçirmiş, belediye yetkilileri tarafından soruşturmayı yürüten müfettiş Erol Özer’e rüşvet teklif edilmesiyle birlikte konu büyüyerek uzun süre kent gündemini meşgul etmişti. Rüşvet skandalıyla ilgili Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık’ın yargılanmasına halen devam ediliyor.

21 Eylül 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR