Beyninizi muhafaza etmek istiyorsanız bedeninizi kullanmaktan vaz geçmeyin!

UCLA (California Üniversitesi Los Angeles) Tıp Merkezi ve Pittsburgh Üniversitesi araştırmacılarının yürüttüğü araştırma, herhangi bir çeşit aerobik f...

UCLA (California Üniversitesi Los Angeles) Tıp Merkezi ve Pittsburgh Üniversitesi araştırmacılarının yürüttüğü araştırma, herhangi bir çeşit aerobik fiziksel aktivitenin beyin yapısını geliştirdiğini ve Alzheimer riskini azalttığını göstermekte ilk oldu.

 

Evet, doğru. Kardiyovasküler Sağlık Çalışması kapsamında 30 yıllık bir sürede takip edilen hastalar gösterdi ki fiziksel aktiviteyi arttırmakla beynin frontal, temporal ve parietal lobları ile hafıza ve öğrenmeden sorumlu bölümü hipokampusun genişliği arasında korelasyon var. Fiziksel aktivitelerini arttırarak bu beyin yararını deneyimleyenlerin aynı zamanda Alzheimer riskleri de %50 azalmış. Bu örneklemin, Alzheimer'a bağlı hafif zihinsel gerileme gösteren %25 kadarı fiziksel aktivitelerini arttırarak beyin hacimlerinin genişlemesinden fayda görmüşler.

 

Araştırma grubunun lideri UCLA'den Dr. Cyrus A. Raji "Bu çalışma, bu büyüklükte bir örneklem grubunda beyin hacminin genişlemesiyle azalan Alzheimer riski ile çeşitli türde fiziksel aktiviteler arasında bağlantı kurulan ilk çalışma özelliğini taşıyor." dedi.

 

Journal of Alzheimer's Disease dergisi baş editörü Dr. George Perry "Şimdilik Alzheimer hastalığı araştırmalarında en umut vadeden sonuç hareketi arttırarak yaşam tarzında değişiklik yapmak. Dr. Raji ve arkadaşları, egzersizle beynin gri maddesinde artışı bağlantılayan dönüm noktası olacak bir araştırma sundular, bu da objektif biyolojik bir ölçüme yaşam tarzı değişikliğiyle müdahale etme yolunu açıyor." diye ekledi.

Sonuç olarak hareket edin!

 

Çeviri: Nurçin Çağlar

Sağlıklı Yaşıyoruz

Kaynak: http://easyhealthoptions.com/to-keep-your-brain-dont-stop-using-your-body/


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR