ŞAHİNOĞLU: İNŞAAT SÜRÜKLEYİCİ SEKTÖRDÜR

Kocaeli Sanayi Odası’nda KOSİAD tarafından dün düzenlenen toplantıya Nuh Çimento yönetim kurulu başkanı Atalay Şahinoğlu katıldıKocaeli Sanayici ve İş...

BÜYÜT

Kocaeli Sanayi Odası’nda KOSİAD tarafından dün düzenlenen toplantıya Nuh Çimento yönetim kurulu başkanı Atalay Şahinoğlu katıldı
Kocaeli Sanayici ve İş Adamları Derneği (KOSİAD) tarafından düzenlenen Kocaeli Sanayi Odası’ndaki toplantıya Nuh Çimento yönetim kurulu başkanı Atalay Şahinoğlu katıldı. Toplantıya katılan Atalay Şahinoğlu ekonomi, inşaat, çimento gibi sektörlerle ilgili durum değerlendirmesi yaparken birçok konu hakkında da bilgi verdi.
İNŞAAT 348 SEKTÖRÜ HAREKETLENDİRİYOR
Atalay Şahinoğlu, “Teşekkür ederim arkadaşlar beni toplantıya çağırdılar. Toplantıda genel olarak sektör görüşülür. Biliyorum ki inşaat sektörü sürükleyici ve yoğun bir sektördür. Daha önceden tekstil öndeydi, ancak Çin ile birlikte tekstil geriledi ve inşaat öne geçti. İnşaat ile birlikte 348 sektör hareket ediyor ve birçok insana istihdam alanı sunuyor. Hayattaki en büyük olay kararsızlık ve belirsizliktir. 2008 yılında ABD’de başlayan krizde inşaat alanına başlamış ve tüm dünyayı sarmıştır. 2011 yılına geldiğimizde tam toparladık derken AB krizin içine sürüklenmiştir ve bizi etkilemiştir. Gelişmiş ülkelerde krizin ana noktası devlet borçları ve bunların ödenemez hale gelmesidir. İtalya, İspanya, İrlanda ile başlayan kriz Yunanistan’ı da sarmış ve medeniyet beşiği Yunanistan Avrupalılar için artık bir yük haline gelmiştir” dedi.
CARİ AÇIK RİSKLİ
Şahinoğlu, “2 011 yılında ABD’nin büyüme hızı yüzde 1,5 Türkiye’nin ise yüzde 8,5 olmuştur. Ben taraf tutan biri değilim, Sayın Başbakanımız kriz teğet geçer dediğinde inanmamıştık ama krizin birinci safhasında Türkiye çok önemli bir noktada yer aldı. Ülkemize gelen Tony Blair’in kriz dönemindeki Türkiye için “Türkiye bir yıldız gibi parlayacak ülkelerden biridir” sözlerin hatırlattı. Türkiye’nin cari açığının riskli bir durum taşıyor. Siyasi durumların da ekonomi üzerinde etkisi çok fazladır. Siyasi anlamda istikrar sağlanamazsa ekonomik anlamda da istikrar sağlamak çok zordur” dedi.
HEDEF 2023’TE 10. SIRA
Şahinoğlu, “Türk İnsanının tüketmeyi seven bir millettir. Biz ne kadar Avrupa Birliğine girmeye çalışsak da aslında Avrupa’nın göbeğindeyiz. Ekonomik anlamda onlarla iç içeyiz. Gümrük kapıları statülerinde düzenlemeye gitmeliyiz. Dünya ile ticaret yaparken AB kurallarına göre ticaret yapıyorsak birçok düzenleme ve kural ile gümrük kapılarına düzen getirmeliyiz. Bizim dünya ticaretinde önemli bir yerde olduğumuzu, yıllar önce lisan dahi bilmeden yurtdışına çıkıp ticaret yapan insanlarımıza gülüyorduk ancak böyle böyle Türkiye dış ticareti öğrendi. Şimdi dünya ekonomik düzey sırasında 17.’nciyiz. 2023 yılında 10.’uncu sırada olmayı hedefliyorsak mücadeleci Türk ruhuyla bunu başarabiliriz” dedi.
KARAOSMANOĞLU’NA TEŞEKKÜR
Şahinoğlu, “Ben daha önce Halis Toprak ile birlikte çalışmıştım. Halis Bey çok enteresan biridir. Aşırı yatırımcı olan, düşünceleri ile kendini zor duruma sokmuş ve bu duruma gelmiştir” dedi. Şahinoğlu ayrıca Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na da yaptığı yeşillendirme ve çevre düzenleme çalışmalarından dolayı teşekkür etti. Bir inşaat sektörü sanayicisi olarak çevreye salınan gazlarda çok dikkatli bir çalışma içerisinde olduklarını söyledi. Konuşmasının ardından Atalay Şahinoğlu’na bir plaket verildi ve KOSİAD’ın genel toplantısına geçildi.

29 Mayıs 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR