Bayraktar Köyü’nün leziz karpuzu çıktı

İzmit’in kaliteli sebzeleri ve karpuzu ile adını duyuran Bayraktar Köyü’nde hasat mevsimi açıldı. İzmit’in sebze ihtiyacının yüzde 30’unu karşılayan B...

BÜYÜT

İzmit’in kaliteli sebzeleri ve karpuzu ile adını duyuran Bayraktar Köyü’nde hasat mevsimi açıldı. İzmit’in sebze ihtiyacının yüzde 30’unu karşılayan Bayraktar Köyü’nde üretilen karpuzun tadı dillere destan. Karpuzu daha tarladayken almaya İstanbul’dan gelenler var.

İzmit’e bağlı, 270 hane ve 1100 nüfusa sahip Bayraktar Köyü, yıllardır adını sebze ve karpuz üreticiliği ile duyuruyor. Bayraktar Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Hasan Acar köylünün geçim kaynağı olan çiftçilik ve seracılıktan bahsederek, yaptıkları işin önemini anlattı. Acar, “Köyümüzde her çeşit sebze yetişiyor. Sera ve açık alanlarda bu ürünleri yetiştiriyoruz. Ürünlerimize çocuğumuz gibi bakıp, özeniyoruz. Bayraktar Köyü olarak sebzecilikte diğer köylerden ilerideyiz. Günden güne kendimizi geliştiriyoruz. Ürettiğimiz ürünlerle İzmit’in sebze ihtiyacının yüzde 30’unu karşılıyoruz” dedi.

SERACILIK ÖNEMLİ
Acar, “Köyümüzde kooperatife bağlı 690, bölge genelinde ise yaklaşık 1200 sera bulunuyor. Tarım İl Müdürlüğü tarafından seralarımızın gelişimi için hibe destekli tam donanımlı 1080 metre karelik ve jeneratörlü 11 sera daha yapılacak. Bu seraların parasının yarısını devlet karşılayacak, yarısını da köylü verecek. Köylümüzün kooperatife destek çıkmalarını ve seracılığa önem göstermelerini istiyorum.

KARPUZ ŞEKER GİBİ
Yetiştirdiğimiz karpuz sayesinde adımızı duyurmaya başladık. Artık karpuz almak için İstanbul’dan müşteriler geliyor ve karpuzu hale çıkarmadan tarladan alıyorlar. Bu bizim için gurur verici, çünkü adımızı duyuruyoruz. Karpuzumu şeker gibi tatlıdır. Karpuz çekirdekten yetiştirme karpuzdur, aşı veya hormon bulunmuyor. Tamamen organik tarım ürünleri yetiştiriyoruz. Ben bu işi çocukluğumdan beri yapıyorum. TEDAŞ’tan emekli oldum ve kendimi seracılığa adadım. Bu, baba mesleğimiz” diye konuştu.

MÜŞTERİ ANLAMIYOR
Acar, “Pazarlarda sebze fiyatları çok iyi, biz şimdiki fiyatlardan memnunuz, fakat müşteri hala memnun değil. Biz ürünlerimiz için emek harcıyoruz, en iyi ve kaliteli ürünü yetiştirmek için uğraşıyoruz. Organik gübre kullanıyoruz, mahsulün zarar görmemesi için her böceğin ayrı tarım ilacı var, mazot fiyatı aldı başını gidiyor. Müşteri ürünün kaliteli olduğunu anlıyor fakat bu kez de bunlar hormonlu diye almıyor. Yaptığımız emeği ve sattığımız ürünün kalitesini ve doğallığını müşteri anlamıyor.

MARKA OLMAK
Köy genelinde seracılığa önem verilip açık alanlarda damla sulama yapılsın. Biz yaptığımız işin ruhsatını aldık. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden, bitki koruma ürünü uygulama belgesi aldık. Hayalim köyümüzün sebzesini ve karpuzunu marka haline getirmek. Adımızı tüm illere duyurmak istiyoruz. Bu konu ile ilgili kooperatif yönetimi ile çalışmalar yapacağız. İl Tarım Müdürü Abdullah Öztürk’e katkılarından dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz” şeklinde konuştu.

01 Ağustos 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR