“Kur’an ve Toplum” söyleşisinin 2.’si yapıldı

Kocaeli’nde kültürel faaliyet gösteren İnsani Değerler Birliği (İDEBİR), Kur’an Akademisi Derneği ve Gölcük Eğitim Derneği’nin birlikte organize etti...

BÜYÜT

Kocaeli’nde kültürel faaliyet gösteren İnsani Değerler Birliği (İDEBİR), Kur’an Akademisi Derneği ve Gölcük Eğitim Derneği’nin birlikte organize ettiği ve birincisi Ramazan ayında yapılan “Kur’an ve Toplum” söyleşilerinin 2.si İzmit Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Söyleşiye, Ankara İlahiyat Fakültesi Kelam bölümü hocalarından Prof. Dr. İlhami Güler ve İlahiyatçı-yazar Ahmet Baydar katıldı. Söyleşinin konusu Prof. Dr. İlhami Güler’in “Kur’an Tasavvuf ve Sekuler Dünyanın Yorumu” isimli kitabının kritiği üzerine kuruldu. İlahiyatçı-yazar Ahmet Baydar hoca sunum ve yorumları ile söyleşiye katkı sunarken, salonu dolduran katılımcıların yoğun soru ve değerlendirmeleriyle interaktif bir söyleşi gerçekleştirildi.

Prof. Dr. İlhami Güler kitabında; üç ana konuyu kıyaslamalı ele aldığını, bunların modern dünyada Kur’anın yeniden yorumu, tasavvufun İslam’ daki yeri ve seküler dünyanın doğru anlaşılması olduğunu söyledi. Bu çerçevede son 3 asırda batının rönesans sonrası gelişmesi ile dünyanın hem altyapısını hem de üst yapısını bilim, felsefe ve teknoloji ile kendine göre dizayn edişinde islam dünyasının hiçbir alternatif üretemediğinin aktaran Güler, tasavvuf ile içe dönük savunma ve zühd anlayışı ile aklın ve düşüncenin kullanılmadığı bir dünyadan kaçış yaşanırken seküler dünyanın bilim ve teknoloji yanında kapitalizm, sosyalizm ve liberalizm gibi ürettiği felsefi ve ekonomik sistemlerle üstyapıda tamamen egemenliğine aldığını, bu baskı ve esaret altında modern dünyada Kur’anı tekrar yorumlayıp fikir üretemeyen İslam aleminden de taklitçi ve düşüncesiz öze dönüş iddiasındaki Taliban, İŞİD, Boko Haram gibi selefi şiddet yanlısı akımların tepkisel olarak hayat bulduğunu dile getirdi.

Prof. Dr. İlhami Güler, ”Bu açmazdan çıkmak zor olmakla birlikte Kur’anın emrine uyup akıl ve düşünce ekseninde ciddi emek vererek kendi öz kaynaklarımızın yeniden yorumlanması gerekir” dedi.

Prof. Dr. İlhami Güler ile Ahmet Baydar, söyleşinin ardından kitaplarını okuyucularına imzaladı. Söyleşi, yazarlar ile dernek yöneticilerinin hatıra fotoğrafı çekmesi ile son buldu.

02 Kasım 2014 Kocaeli- Kültür-Sanat


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR