Kızıldere katliamı anıldı

Demokratik kitle örgütleri ve siyasi partiler, önceki gün Kızıldere katliamında ölen 10 devrimci genci andı. Anma etkinliğinde devrimci dayanışmaya vu...

BÜYÜT

Demokratik kitle örgütleri ve siyasi partiler, önceki gün Kızıldere katliamında ölen 10 devrimci genci andı. Anma etkinliğinde devrimci dayanışmaya vurgu yapıldı.

30 Mart 1972 yılında Kızıldere Köyü’nde öldürülen 10 devrimci genç önceki gün ilimizde anıldı. Merkez Bankası önünde bir araya gelen kalabalık gruba sivil toplum örgütleri, siyasi partilerin temsilcileri ile çok sayıda kişi destek verdi. Hep birlikte idam edilen Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ile Yusuf Arslan’ın isimlerini anarak sloganlar atan kalabalık devrim türküsünü söyledi. Merkez Bankası önünden Sabri Yalım Parkı’na kadar yürüyen grup burada devrim şehitleri adına bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Grup adına basın açıklamasını Halkevleri Başkanı Mihrican Atalay yaptı. “30 Mart 1972 devrimcilere yol gösteren bir direnişin, mücadelenin ve devrimci dayanışmanın alevlendiği gün oldu” diyen Atalay, devrimci dayanışmanın önemine dikkat çekti.

“HALK UNUTMAMIŞTIR”
Kızıldere katliamının sorumlusunun iktidar ve onun aygıtı olduğunu ifade ederek konuşmasına devam eden Atalay, “Bugün devlet toplumsal muhalefeti bastırarak korku toplumu yaratmaya çalışıyor. Bilinmelidir ki bu tarih emperyalizme faşizme ve gericiliğe karşı yıllardır mücadele edenlerin ve boğun eğmeyenlerin tarihidir. Biz tarihimize sahip çıkıyoruz ve direniş tarihimizden onur duyuyoruz. Kızıldere katliamının yıldönümünde devrimci önderlerimizden öğrendiğimiz ‘emperyalizme karşı kurtuluşa kadar savaş’ şiarı bugünde bilincimizdedir. Halkın belleği hiçbir zulmü ve katliamı unutmamıştır, unutmayacaktır. Tüm katliamlarda olduğu gibi Kızıldere katliamının da sorumlusu, bu gerici iktidar ve onun her türlü baskı aygıtıdır” diyerek konuşmasını bitirdi. Konuşmanın ardından grup olaysız bir şekilde dağıldı.

31 Mart 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR