“3 dönemdir torpilli vekilsin,kente 1 gram katkın yok”

Meclis kürsüsünden kamuoyuna seslenen CHP’li Haydar Akar, AKP Kocaeli Milletvekili Muzaffer Baştopçu’ya çattı;“3 dönemdir torpilli vekilsin,kente 1 gr...

BÜYÜT

Meclis kürsüsünden kamuoyuna seslenen CHP’li Haydar Akar, AKP Kocaeli Milletvekili Muzaffer Baştopçu’ya çattı;

“3 dönemdir torpilli vekilsin,kente 1 gram katkın yok”

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 24. Dönem, 3. Yasama yılı, 69. Birleşimi dün TBMM Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Birleşimde, sağlıkla ilgili bir önerge üzerine söz alan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Kocaeli Milletvekili Muzaffer Baştoopçu’ya yüklendi. Akar, Baştopçu’ya; “3 dönemdir milletvekilisin, kente 1 gram faydan yok” dedi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ni ve AKP’li yöneticileri eleştiren Haydar Akar şöyle konuştu;

“152 ADET ÖZEL KONUT”
“Kocaelili arkadaşımın kent ile ilgili dile getirdiklerini ben burada kısaca anlatmak istiyorum. Yaptıklarını iddia ettikleri şeyleri yanıtlamak istiyorum. Şimdi sayın milletvekilleri Kocaeli’de kent konut adı altında fakirlere, fukaralara, yoksullara ve orta gelirlilere konut yapmak üzere kurulmuş bir konut A.Ş., Kent Konut A.Ş. var. Bu Kent Konut A.Ş. konut yapıyor. Doğru. Bunda hiçbir sıkıntı yok. Ama 152 adet özel konut yapmış. Tabi ki bunu tutup da ben özel konut yapıyorum diye duyurmamış.

“15 BİN TL PEŞİNAT 80 BİN LİRA SENET”
Bu konutlar İzmit’i, İzmit’in körfezini gören en önemli noktada 90 bin TL’ye yapılıyor. Büyükşehir Belediyesi personeline banka kredisi kullandırtmıyor. 15 bin TL peşin alıyor, 2 adet de senet yapıyor. Kırk artı kırk bin TL bu senetler. Daha birinci yılını doldurmadan, tek kuruş para ödemeden, 15 bin TL peşin fiyata burayı satın alan vatandaş 200 bin TL’ye bu konutunu satıyor. Bu konutlar İzmit’in en lüks yerinde. Peki kentsel dönüşüm sırasındaki arsa sahipleri nereden konut alıyor dersiniz? Bodrum katlarından.

“DENETLEME KURULUNDA AKP’Lİ İSİMLER”
Arkadaşım bunu savunuyor.(Birkaç saat önce kürsüden konuşan İlyas Şekeri kastediyor.) Şimdi denetleme kuruluna bakalım İlyas bey. Bak sataşıyorum sana. Gel buradan söz al. Bu kurumun denetleme kuruluna bakalım. İsmail Civelek, yani AKP il başkanının kardeşi, öbürü Büyükşehir basın danışmanı Ömer Polat. 3 kişi daha var. Birisi yönetim kurulunda, diğeri bir başka iştirakin yönetim kurulunda bu arkadaşlar burayı denetliyorlar. Yani kendin pişir, kendin ye. Bu işler aynen böyle.

“BATTI ÇIKTI İHALESİ UNAKITAN’IN OĞLUNA”
Şimdi sana soruyorum. Sekapark’ı yaptırdın. Kale inşaata yaptırdın. Unakıtan’ın çocuklarına yaptırdın orayı, Unakıtan’ın. Sonra battı çıktı yaptırdınız. Bak yaptırdıklarını söylüyorum. Sonra dediniz ki Yuvacık Barajı’nın suyu bitti. 2006 yılında dediniz bunu. Veriler burada, önümde. 1 gram su eksilmemiş. Bu bilgileri İSU’dan aldım. Sayın İlyas Şeker oradan konuşma. Doğru konuşmuyorsun. Aldım ben verileri. 1 gram su eksilmemiş. Şimdi söylüyorum. Söylüyorum. Bağırma oradan bana.”

“6 YILDA 1 KERE BİLE KULLANMADINIZ”
Haydar Akar’ın konuşması sık sık İlyas Şeker ve Muzaffer Baştopçu tarafından bölündü. Baştopçu’nun sözünü kesmesine ve “1 gram neye eşit” demesine sinirlenen Haydar Akar; “3 dönemdir milletvekilisin kente 1 gram katkın yok.” dedi. Sözlerine Yuvacık Barajı ile Sapanca gölü arasında kurulan su aktarma sistemiyle devam eden Haydar Akar şöyle konuştu; “Sapanca’dan İSU’ya su boru sistemini yapalı 6 yıl oldu. 6 yılda bir kere bile kullanmadınız. Kim yaptı burayı? Çalık Holding, GAP İnşaat.

“ADI BARAJ, KENDİ GÖLET”
Neymiş, Yuvacık Barajı’nde su bitiyormuş efendim. O yaptıkları şeyi de 21-b’ye göre yapıyorlar. Çalık Holding’e veriyorlar. 50 milyon TL. Sayıyorum sizin yaptıklarınızı. Sapanca Yolu; 12 kilometre yol yapıyorsunuz. Deplasmanlarını kim yapıyor buranın? Bunları gelin bu kürsüde söyleyin. Namazgah Barajı yapıyorsunuz, adı baraj fakat kendi gölet. Para bulamadıkları için tamamlayamıyorlar. Müteahhide para ödeyemiyorlar. Ne oluyor biliyor musunuz?

BÜYÜKŞEHİR’İN REKLAM GİDERİ
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin geliri 2.1 katrilyon TL. Ne yaptınız bu parayı? Allah size sorar ya. Ben söylüyorum. İSU’nun 3 yıllık araç kiralama bedeli arkadaşlar 41 trilyon lira. Büyükşehir’in 2011 yılındaki reklam gideri 8 trilyon lira. Bu nedir biliyor musunuz Karamürsel ve Kandıra Belediyesi’nin 1 yıllık bütçesidir. Ne yapmışlar? Köylerde fırın yapmışlar. Gittim bir köye teyze dedim fırını yakıyor musun, ekmek yiyeceğim. Yok dedi. Süs olarak duruyor dedi.”

BAŞTOPÇU’YA ÇATTI
Sözünü kesmek isteyen AKP Kocaeli Milletvekili Muzaffer Baştopçu’nun sesini yükseltmesi sonrasında sinirlenen Haydar Akar; “Boşuna bağırma oradan, sus. Kentte senin adresini soruyorlar. 3 dönemdir torpilli milletvekilliği yapıyorsun. Beni konuşturtma” dedi. 5 dakika boyunca meclis kürsüsünden seslenen Haydar Akar, ilerleyen dönemlerde de kentin sorunlarını dile getireceğini, kentin sorunlarını dinlemekten asla vazgeçmeyeceğini belirtti.

22 Şubat 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR