Edirne'den Van'a dinleme haritası

Operasyonların şimdilik son adresi Rize oldu. Edirne’den Van’a 30 ayrı ilde yasadışı telefon dinlemesi yapıldığı iddiası üzerine Mülkiye ve Polis Başm...

BÜYÜT

Operasyonların şimdilik son adresi Rize oldu. Edirne’den Van’a 30 ayrı ilde yasadışı telefon dinlemesi yapıldığı iddiası üzerine Mülkiye ve Polis Başmüfettişleri tarafından soruşturmalar başlatıldı.

 

30 ilden sadece Karaman, Konya, Kayseri, Nevşehir, Samsun ve Tunceli’de şu ana kadar yasadışı telefon dinlemelerine ilişkin bir tespit yapılamadı. Bugüne kadar 19 ilde yasadışı telefon dinlemelerine yönelik operasyonlar düzenlendi. 5 ilde ise müfettişlerin yaptıkları soruşturmalar üzerine Cumhuriyet savcılıkları tarafından dava açıldı. 508 polis gözaltına alındı. 114’ü tutuklandı. Bunlardan 51’i mahkemelere yapılan itirazlar üzerine serbest bırakıldı. Cezaevlerinde yasadışı dinleme iddiasıyla düzenlenen operasyonlar kapsamında 63 polis tutuklu olarak bulunuyor. Firari pozisyondaki 17 polis ise aranıyor. 14 ayrı ilde savcılar tarafından iddianame hazırlandı, 399 polise dava açıldı. İşte operasyonların 15 aylık bilançosu:

 

SUÇLAMA NE?

YASADIŞI ve usulsüz telefon dinlemeleri iddiasıyla hakkında dava açılan, gözaltına alınan ve meslekten ihraç edilen polislerin büyük çoğunluğunu geçmişte İstihbarat Şube Müdürlükleri’nde çalışan polisler oluşturuyor. Bu polislerin sahte isim ve telefonların IMEI numaraları üzerinden hedef olarak tespit ettikleri kişiler hakkında suç ve örgüt uydurarak ‘önleme dinlemesi’ adı altında ‘istihbari’ dinlemeler yaptıkları iddia ediliyor. Telefonları dinlenenler arasında, politikacı, işadamı, gazeteci, bürokrat, sanatçı olmak üzere binlerce kişi bulunuyor. Bu polisler, iştirak halinde kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği, iftira, suç uydurma, haberleşmenin gizliliğini ihlal, kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi ve kayda alınması, özel hayatın gizliliğini ihlal, kişisel verilerin kaydedilmesi ile suçlanıyor. Ankara Cumhuriyet Savcısı Halil Maçkaya’nın, Nisan 2015’te, usulsüz dinlemelere ilişkin 54 şüpheli hakkında hazırladığı iddianamede ise dinlemelerin, ‘Paralel devlet yapılanmasının Emniyet içerisindeki uzantılarınca organize şekilde gerçekleştirilen yasadışı bir eylem’ olduğu ifadesi yer alıyor.

 

KOCAELİ: 8 Kasım 2014’te 17 polis gözaltına alındı. 6’sı Emniyet’ten serbest bırakıldı. 11 Kasım 2014’te adliyeye çıkartılan 11 polis de tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

12 Temmuz 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR