Yeşilay'dan bonzai uyarısı

Yapılan açıklamada, daha fazla gencin hayatını kaybetmemesi için önlem alınması gerektiği vurgulandı. Kocaeli’de son bir hafta içerisinde bonzai kulla...

Yapılan açıklamada, daha fazla gencin hayatını kaybetmemesi için önlem alınması gerektiği vurgulandı. Kocaeli’de son bir hafta içerisinde bonzai kullanımı sonucunda 2 genç hayatını kaybetti. Uyuşturucu bir madde olan bonzai haplarından kullanması sonrasında iki gencin hayatını kaybetmesi, Kocaeli’de sivil toplum kuruluşlarını ve yetkilileri önlem alma noktasında harekete geçirdi. Yaşanan üzücü ölümler sonrasında bir açıklama yapan Yeşilay Kocaeli Şubesi Başkanı Enver Şahin, önlem alınmazsa bonzai gençleri öldürecek” dedi.
Yeşilay Kocaeli Şubesi Başkanı Enver Şahin bonzainin aldığı canlardan sadece birisi olan Ferhat Tarakçı için derin üzüntü içinde olduklarını dile getirdi. Şahin, “Beylikbağı Ulus mahallesinde yaşayan Ferhat Tarakçı, kullandığı Jamaika (Bonzai) adlı uyuşturucu sonrası komaya girerek vefat ettiğini medyadan öğrenmiş bulunmaktayız. Yeşilay olarak bu tür ölümlerin yaşanacağına önceki basın bildirilerimizde değinmiştik. Maalesef millet olarak büyük bir tehlikenin içindeyiz ama bu konuda alınan önlemler yetersiz” dedi.
Şahin açıklamasının devamında şöyle konuştu: “Bonzai vücutta hızlı bir ivmeyle kan basıncını arttırıyor ve bununla birlikte kalp atış hızı da artıyor daha 20 yaşlarındaki bir gencin bile ölümüne sebep olabilen bu durum orta yaş grubunun kullanması halinde derhal öldürüyor. Yaklaşık 7-8 aydır bonzai kullanan kişilerin başlangıçta aldıkları miktarı 20-30 katına çıkardıkları gözlemlenmiştir, bununla birlikte vücutta kocaman sivilceler, aşırı kilo kaybı ve durdurulamayan terlemeler de mevcuttur. 20 yaşında bir insanın vücudu en sağlıklı olduğu dönemdedir. Esrardan dolayı ölen genç sayısı yok iken bonzaiden ölen genç sayısı çoktur”
Şahin yetkililere seslendi bu ölümlerin sonlanması için gerekli önlemleri alımasını isteyerek, Yeşilay olarak bonzai kullanımının önüne geçmek için ellerinden geleni yapmaya devam edeceklerini belirtti.

 

08 Haziran 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR