Yiyemeyeceğiniz ürünü cildinize sürmeyin, çünkü…

EWG (Environment Working Group – Çevre Çalışma Grubu) verilerine göre ortalama bir Amerikalı kadın günde 12 kişisel bakım ve/veya kozmetik ürünü kull...

EWG (Environment Working Group – Çevre Çalışma Grubu) verilerine göre ortalama bir Amerikalı kadın günde 12 kişisel bakım ve/veya kozmetik ürünü kullanıyor ve bunlar 168 değişik kimyasal içeriyor. Erkekler daha az ürün kullanıyorlar ve günde 85 kimyasala maruz kalıyorlar. Ergenler gelişmekte olan vücutlarıyla kimyasallara karşı daha hassaslar ancak günde 17 kişisel bakım ürünüyle yetişkinlerden fazla kimyasala maruz kalıyorlar. EWG ergenler üzerinde bir çalışma yaparak vücutlarında bulunan kişisel bakım ürünü kaynaklı kimyasalları tespit etmiş, paraben, fitalat gibi 16 adet hormonları değiştirebilen madde bulunduğu belirlenmiş.

Potansiyel olarak zararlı kimyasalların vücut losyonunuz, deodorantınız, şampuanınız ve kozmetiklerinizde bulunduğunu öğrenmek belki şaşırtıcı olacaktır. Kozmetikler herhangi bir yerden onay alınmadan piyasaya sürülebiliyor. Ancak bir ürünün zararlı olduğu belgelenirse FDA önlem alıyor ki bu çok nadir rastlanan bir durum. Bugünlerde bir grup kanun yapıcı bu konuda beklenen değişim için çağrı yapıyorlar.

Kongreye yeni sunulan bir kanun teklifiyle kişisel bakım ürünlerinde kullanılan kimyasalların güvenli olup olmadığını test etme ve onaylama yetkisinin FDA’ya verilmesi isteniyor. İlk planda özellikle bakılması gereken kimyasallar:

 • Diazolidinil urea
 • Kurşun asetat
 • Metilen glikol/formaldehit
 • Propil paraben
 • Kuaternium-15

Avrupa’da 1.300 kimyasalın losyon, sabun, diş macunu, kozmetik ve diğer kişisel bakım ürünlerinde kullanılması yasakken ABD’de sadece 11’i yasak.

Ağız temizleme sularının yüksek tansiyon ve kansere yol açabileceği gösterilmiş. Kadınların kullandıkları hijyenik ürünler toksik maddeler içerebiliyor. Kullandığınız ürünlerde bulunup bulunmadığına dikkat etmeniz gereken bazı kimyasallar:

 • Sodyum loril sülfat
 • Neredeyse bütün temizlik ve bakım ürünlerinde bulunur ve üretimi sırasında karsinojenik bir ürün olan dioksan kullanılmaktadır.
 • Fitalatlar
 • Bazı ürünlerde “koku” kelimesinin arkasına gizlenmektedir. Doğum kusurları ve üreme bozuklukları ile diğer sorunlarla bağlantılı olduğu biliniyor.
 • Metilizotyazolinon (MIT)
 • Şampuanlarda kullanılan bu kimyasal sinir sistemine zarar verebilir.
 • Toluen
 • Çoğu yapay koku ve tırnak cilasında bulunan bu madde anemi, karaciğer ve böbreklerde hasara neden olabilir, hamilelerde fetüsün gelişmesine zarar verebilir.
 • Sentetik kokular (musk/mis)

Hormonlara zarar verebilir.

 

Sonuç

Cildinizin en büyük geçirgen organınız olduğunu unutmamalısınız. Cildinize sürdükleriniz sonuçta kan dolaşımınıza geçiyor ve tüm vücudunuzda dolaşıyor. Bu kimyasallar bir kere vücudunuza girdiğinde zamanla birikiyor çünkü bunları parçalayacak enzimlerden yoksunuz. Bu nedenle yiyemeyeceğiniz bir maddeyi vücudunuza sürmeyin diyorum.

EWG’nin çok güzel bir veri tabanı var ve oradan ürünlerin içeriğiyle ilgili bilgi alınabilir. Toksik kimyasallardan kaçınmak istiyorsanız %100 organik mührünü taşıyan ürünleri tercih edin. Üzerinde “tamamen doğal” yazan ürünlerin de zararlı kimyasallar içerebileceğini unutmayın ve içeriği dikkatle kontrol edin. En iyisi kendi ürünlerinizi imal edin. Hindistancevizi yağını pek çok amaçla kullanabilirsiniz, güzel koku için esansiyel yağlardan faydalanabilirsiniz.

Dr. Joseph Mercola

Özet çeviri: Nurçin Çağlar

Sağlıklı Yaşıyoruz

Kaynak: http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2015/12/02/chemicals-in-cosmetics.aspx?e_cid=20151202Z2_DNL_art_2&utm_source=dnl&utm_medium=email&utm_content=art2&utm_campaign=20151202Z2&et_cid=DM91575&et_rid=1243318790


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR