Terör, karşılıksız çeki patlattı!

Terör olaylarının tırmanmaya başladığı Ağustos'ta saldırıların yoğunlaştığı bölgelerde, karşılıksız çek sayısı ve tutarı da Türkiye ortalamasının çok...

BÜYÜT

Terör olaylarının tırmanmaya başladığı Ağustos'ta saldırıların yoğunlaştığı bölgelerde, karşılıksız çek sayısı ve tutarı da Türkiye ortalamasının çok üstünde arttı. Bu dönemde Türkiye genelinde karşılıksız çek tutarı yüzde 78.2 yükselirken, artış Kuzeydoğu Anadolu'da yüzde 115, Ortadoğu Anadolu'da yüzde 146.8, Güneydoğu Anadolu'da ise yüzde 82.6 oldu. Büyük umut bağlanan karekodlu çek de sorunun çözümü için faydalı olmadı.

 

ÜLKE 11 BÖLGEYE AYRILIYOR

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi verilerinden derlenen çalışma terör olaylarının bölgedeki ticari hayatı da çok olumsuz etkilediğini ortaya koydu. TBB Risk Merkezi istatistiklerinde, İstanbul bir bölge olarak kabul edilirken, diğer iller coğrafi yakınlıklarına göre 11 ayrı bölgeye ayrılıyor.

 

YÜZDE 48’LİK ARTIŞ

Türkiye genelinde ocak-ağustos döneminde karşılıksız çek sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21 artarak 406 bin 164’ten 490 bin 467’ye yükseldi. Karşılıksız çek tutarı ise yüzde 48’lik tırmanışla 11 milyar 888 milyon liradan, 17 milyar 750 milyon liraya çıktı. Geride kalan ağustos ayında ise karşılıksız çek sayısı yüzde 76 artarak 37 bin 556’dan 66 bin 87’ye, karşılıksız çek tutarı da yüzde 78.2’lik yükselişle 1 milyar 219 milyon liradan, 2 milyar 173 milyon liraya tırmandı.

17 Eylül 2015 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR