Sigara en ucuz kitle imha silahı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ‘Elveda sigara merhaba hayat’ semineri gerçekleştirdi. Seminerin konuşmacısı Kocaeli Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Ana...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ‘Elveda sigara merhaba hayat’ semineri gerçekleştirdi. Seminerin konuşmacısı Kocaeli Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Füsun Yıldız, sigaranın zararları ve bırakma yöntemleri konusunda bilgi vererek ülkemizde her yıl 100 bin kişinin tütün içmekten öldüğünü buna karşılık 30 milyar liranın havaya uçtuğunu vurguladı. Prof. Dr. Füsun Yıldız sigaranın eroin ve kokainden 8 kat daha güçlü bağımlılık yapıcı madde içerdiğini ifade ederek sigarayı en ucuz kitle imha silahı olarak yorumladı.

17 MİLYON KİŞİ SİGARA İÇİYOR
Seminerde dünyada 1 milyar 2 milyon kişinin sigara kullandığı belirtildi. Seminerde şunlara değinildi. Ülkemizde 17 milyon sigara içicisi var ve her iki erkekten biri sigara içiyor. Araştırmalar lise çağındaki kız çocuklarında sigaraya yönelmede artış olduğunu gösteriyor. Bu nedenle geleceğin anneleri tehlike altında.

NARGİLE BİR PAKET SİGARAYA BEDEL
Zararsızmış gibi görünen nargile ölüm saçıyor. Nargile bir paket sigaraya bedel. Bir nargile için 20 sigarayı tek seferde içmiş gibi oluyor. Türkiye’de yılda 30 milyar lira sigaraya harcanıyor. Tütün endüstrisinin ilk hedefi çocuklar ve gençler çünkü içicilerin yarısı ölüyor. Sigara firmaları ayakta kalmak için çocukları hedef alıyorlar.

SİGARA BİR SÖMÜRÜ DÜZENİ
Sigaradan kazanan ve kaybeden ülkeler var. Amerika sigaranın ilk çıktığı yer. Sigara fabrikaları Amerika da ama onların sadece yüzde 5’i sigara içiyor. Amerika gelişmekte olan ülkelere sigara satarak kazanç sağlıyor. Sonra da sigaradan hastalanan insanlar ilaç satıyor. Sigara sadece kuru tütün yapraklarından ibaret değil. Sigara yapımı sırasında çok ciddi zararlı maddeler kullanılıyor.

BIRAKMAK İÇİN İSTEKLİ OLMAK GEREK
Sigarayı bırakmaya mutlaka bir hekimle başlanması gerek. 1 yılsonunda sigara bırakılabiliyor. Eczanelerde satılan ürünlerle sigara bırakmak zor. 171 Sigara Bırakma Hattı sigarayı bırakmakta yol gösteriyor. Gençler sigara içmeyi bırakırsa tütün endüstrisi yok olmaya mahkûmdur. Sigarayı bırakmak için istekli olmak gerek. Önce istek sonra destek ve tedavi.

30 Nisan 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR