Şiddetli deprem olursa trenler raydan çıkar

İzmit Belediyesi tarafından her hafta bir okulda düzenlenen Doğal Afet Bilinçlendirme Eğitimi bu hafta İzmit Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde gerçe...

BÜYÜT

İzmit Belediyesi tarafından her hafta bir okulda düzenlenen Doğal Afet Bilinçlendirme Eğitimi bu hafta İzmit Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde gerçekleşti. Eğitim programına ülkemizin önemli deprem uzmanlarından Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu katıldı.

İzmit Belediyesi tarafından öğrencilere yönelik düzenlenen deprem bilinçlendirme eğitimi çerçevesinde İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi Jeofizik Mühendisi Doç.Dr. Oğuz Gündoğdu dün İzmit Endüstri Meslek Lisesi’nde öğrencilerle bir araya geldi. Düzenlenen eğitim programına İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Doç.Dr. Oğuz Gündoğdu, Okul Müdürü Özcan Bedel, Öğretmenler ve okul öğrencileri katılım gösterdi.

DAHA İYİ BİR TÜRKİYE İÇİN ÇALIŞMANIZ GEREKİR
Doğal afet bilinçlendirme eğitim programında konuşan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan şunları dile getirdi “ Sizin daha iyi gelişmeniz daha sağlıklı büyümeniz ve daha iyi bir Türkiye meydana getirebilmemiz için siz değerli öğrencilerin bu programları almasını şiddetle tavsiye ediyorum. Afet olmasını her ne kadar istemesek de afet olabilecek etmenlerdendir. Afetsiz bir dünya, kazasız bir dünya yok. Depremsiz bir dünya da yok ancak bizim olabilecek afetlerde nasıl davranılması gerektiğini iyice bilmemiz gerekir. Daha iyi bir gelecek istiyorsak kendimizi her konuda geliştirmemiz gerekir” dedi.

MARMARA HASTA OLURSA TÜRKİYE KOMAYA GİRER
İzmit Belediyesi tarafından öğrencilere yönelik düzenlenen deprem bilinçlendirme eğitimi çerçevesinde İstanbul Üniversitesi öğretim görevlisi Jeofizik Mühendisi Doç.Dr. Oğuz Gündoğdu şunları dile getirdi “Türkiye’nin yaklaşık olarak vergilerinin yüzde 50’si Marmara bölgesinden sağlanmaktadır. Marmara bölgesinde olası bir şiddetli deprem olasılığını düşünmek bile istemiyorum. Eğer Marmara bölgesinde bir deprem yaşanırsa bu Türkiye’nin komaya girmesi anlamına gelir. Bizim dengeyi iyi şekilde bulmamız gerekir. Bu dengede en iyi şekilde yapılmak koşuluyla Kentsel dönüşümdür.

ÇOK TEHLİKELİ BİR DURUMDUR
Şu anda herkes eğitim semineri vermeye çalışmaktadır. Ben bunları eğitim vermeye çalışan insanlar olarak değerlendiririm. Bu çok tehlikeli bir durumdur. 13 senedir bu işlerle alakalı olan insanlar işlerini yerine getirmedikleri için biz bu hale geldik. Her önüne gelen eğitim semineri vermeye çalışıyor. Devletin bu çalışmalarla ilgili bilinçlendirme yapması gerekir. Şu anda deprem olma olasılığı yüzde 62, olamama olasılığı ise yüzde 38’dir. Depremin gerçekleşme olasılığı yüzde 1 bile olsa bizim en iyi şekilde vatandaşımıza depremle alakalı bilgilendirme yapmamız gerekir.”

BAŞBAKANIN KEFİL OLMASI ÖNEMLİ
Kentsel dönüşüm projesine de değinen Doç.Dr. Oğuz Gündoğdu şunları dile getirdi “ başbakanın kentsel dönüşüm projesine kefil olması önemlidir. Ancak bunlar yeterli değildir iyi şeyler yapalım derken daha kötüsü de olabilir bizim bunları çok iyi bir şekilde analiz etmemiz gerekir. Kentsel dönüşüm projesi için hep aynı kişilerle konuşuyorlar aynı kişilerden başka kimsenin düşüncesini sormuyorlar bunlar yanlış şeylerdir herkese sorulması gerekir. Bizim riskimiz büyük olduğu için daha iyi tedbirler almamız gerekir. Bir şiddetli deprem olursa trenler raydan çıkar.
Haber: Suphi DOĞAN

03 Mayıs 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR