Ekmek 50 gram küçüldü!

Bir süredir Fırıncılar Odası ile Esnaf Odaları Birliği arasında gerginliğe sebep olan ekmek meselesi çözüldü. Birlik, Fırıncılar Odası’nın ekmeği 50 g...

BÜYÜT

Bir süredir Fırıncılar Odası ile Esnaf Odaları Birliği arasında gerginliğe sebep olan ekmek meselesi çözüldü. Birlik, Fırıncılar Odası’nın ekmeği 50 gram küçültme teklifini kabul etti. Artık 90 kuruşa 300 gram yerine 250 gram ekmek alınacak

Hatırlanacağı gibi Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı 2012 yılı sonlarında Ocak ayından itibaren ekmek fiyatlarında bir değişiklik olacağını ancak oda olarak fiyatların değil, ekmek gramajlarının değişmesini talep ettiklerini duyurmuştu. Sarı’nın talebini Esnaf Odaları Birliği Başkanı Kemal Kaya ilkin olumsuz karşılaşmıştı. Kaya gramajda bir değişiklik olmasına sıcak bakmadığını dile getirmişti.

BİRLİK ONAY VERDİ
Ocak ayının ilk haftası yapılan yönetim kurulu toplantısında konuyu ele alan Esnaf Odaları Birliği bir sonuca varamamış, karar bir sonraki yönetim kurulu toplantısına kalmıştı. Esnaf Odaları Birliği yönetim kurulu dün kararını açıkladı. Fırıncılar Odası’nın talebini değerlendiren birlik yönetimi 300 gramlık ekmeğin gramajının 250 grama düşmesine onay verdi, ekmeğin fiyatı 90 kuruş olarak sabit kaldı.

ZAM TALEBİNE ONAY VERDİK
Kocaeli Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Kaya düzenlenen yönetim kurulu toplantısı öncesinde basın açıklaması düzenledi. Kaya “Yaklaşık 15 ay önce fırıncıların zam talebine onay verdik. Ekmek 90 kuruşa çıktı. Körfez Fırıncılar Odasının bir zam talebi daha oldu. Biz zamdan yana değiliz fakat yine de değerlendirmede bulunacağız” dedi.

DENETLEME YETKİMİZ YOK
Biz zam yapmaktan çok rahatsızız diyen Kaya “Bizim demetleme yetkimiz yok. Zammı neden belediye vermiyor anlamıyoruz. Zam verdiğimiz zaman terör suçu işlemişiz gibi davranılıyor. Biz bu yetkinin bizden alınmasını talep ediyoruz. Bu durumdan rahatsızız. Tabi ki fırıncıların zam talebi olacak. Una, mayaya zam geliyor. Üstelik bu zamları hiçbir devlet kurumu vermiyor. Şahıs ve kurumlar kendilerine göre zam yapıyor” dedi.

‘PASTA YESİNLER’
Tarım Bakanlığı’nın son çıkardığı yasa sayesinde vatandaşın ekmeğinden 50 grama kadar parça çalındığını dile getiren Kaya’ya Pastacılar Odası Başkanı Yaşar Yılmaz ‘ Biz 15 yıldır zam yapmıyoruz. Vatandaşlarımız bıraksınlar ekmeği pasta yesinler” dedi. Açıklamalarına devam eden Kaya “Darıca ve Derince ilçelerinde esnafın çay zammı talebi var. Bunu da değerlendirmeye alacağız” dedi. Kahveciler Odası Başkanı Erdoğan Göçer “Biz zaten çayı 70 kuruştan satıyoruz. Bence bütün ilçelerde aynı olsun” dedi.

PAZAR GÜNÜ BAŞLAYACAK
Konuyla ilgili kısa bir değerlendirme yapan Kocaeli Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı gramaj değişikliğinin zorunlu olduğunu söyledi. Sarı; “Elektrik, doğalgaz, un, işçilik ve taşımacılık fiyatlarında yükselişler yaşandı. Girdilerdeki bu yükselişten sonra zam kaçınılmaz oldu. 250 gramlık ekmeği 90 kuruştan satacağız. Bugün (dün) yönetimimiz toplanacak ve gramaj değişikliği ile satışlarımıza pazar günü başlayacağız” dedi.

01 Şubat 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR