Aracı’dan eğitime büyük destek

Bugüne kadar eğitime yönelik destekleri ile sık sık kent gündemine gelen Koruma Klor Alkali firmasının sahibi Vefa İbrahim Aracı, geçtiğimiz yıl eğit...

Bugüne kadar eğitime yönelik destekleri ile sık sık kent gündemine gelen Koruma Klor Alkali firmasının sahibi Vefa İbrahim Aracı, geçtiğimiz yıl eğitime açılan Şükrü Aracı İlkokulu ve Ortaokulu ile Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsü’nde inşası devam eden, Semahat Aracı Yaşlı Tıbbi Bakım Merkezi’nin ardından, Denizli’de valilik organizasyonuyla imece usulü yapılacak Hayırseverler Ortaokulu’na 300 bin lira verdiğini açıkladı. Öte yandan inşaatı süren bakım merkezinin de 2016 yılının yaz aylarında hizmete girmesi bekleniyor.

 

ANNESİNİN ADI VERİLMİŞTİ

Geçtiğimiz yıl inşasına başlanan, Koruma Şirketler Grubu, Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) işbirliği ile yapılan Yaşlı Tıbbi Bakım Merkezi’ne, İbrahim Aracı’nın annesinin adı Semahat Aracı’nın adı verilmişti. Düzenlediği basın toplantısında merkezin inşaatının olumsuz hava koşulları nedeniyle durdurulduğunu, ancak yeniden başladığını belirten Aracı, kurumun 2016 yaz döneminde hizmete açılabileceğini duyurdu.

 

ERCAN TOPACA’DAN ÖNERİ

Sosyal sorumluluk projelerine verdiği desteklerle tanınan Aracı, Kocaeli’den sonra, Hatay’da da faaliyet göstermeleri sebebiyle burada yapılan cami inşaatını tamamladıklarını belirten Aracı, “Denizli ve Hatay’daki faaliyetlerimizi gören Kocaeli’nin eski valisi Ercan Topaca, Denizli’de okul yaptırmamı istedi. Ancak burada yatırımlarımızın yeni olması sebebiyle şimdilik derslik olarak destek verebileceğimizi söyledim. Daha sonra ise Denizli Belediyesi’nin yer vermesi durumunda 24 derslikli okul yapılabileceğini dile getirdim” dedi.

 

HATAY’DA OKUL YAPILACAK

Bu projelerin ardından Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü’nden de bir telefon aldığını ifade eden Aracı, “Koruma galiba bu eğitim işlerine çok el atacak. Denizli’nin ardından 2016 yılında, Valimiz Ercan Topaca oradayken, Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde 24 derslikli bir okul yaptırmayı düşünüyorum. Bu projenin protokolünü de bu sene yapacağız” diye konuştu. aracı, İzmit’teki eğitim projelerinin de süreceğini kaydetti.

 

CENGİZ DAĞCI’YA VEFA

Aynı zamanda Kocaeli Kırım Tatarları Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı da olan Aracı, dernek adına yaptıkları çalışmalardan da söz etti. Kırım Tatarı olan ünlü roman yazarı Cengiz Dağcı’nın mezarı ile ilgili Cumhurbaşkanı’na ve Başbakan’a mektup yazdığını söyleyen Aracı, “4 sene önce hükümetimiz Cengiz Dağcı’nın naaşını İngiltere’den alarak Türkiye’ye getirdi. Daha sonra ise Kırım’a götürülerek Dağcı’nın kendi topraklarına gömülmesi sağlandı. Ancak sonrasında mezar kaybolma noktasına geldi” dedi.

 

GASPIRALI’NIN YAZILARI BASILACAK

Konu hakkında dernek olarak Kocaeli Üniversitesi öğrencisinin çizdiği bir proje ile Dağcı’nın mezarını anıt mezar olarak tasarlayıp yaptırdıklarını belirten Aracı, “2-3 günde yaptırdığım bu anıt mezara ertesi gün yakın akrabalarını ve Kırım Üniversitesi öğretim görevlilerini, hocalarını, edebiyatçılarını ve sanatçılarını davet ettim. Kırım’a en son gidişimde ise insanların buraya gelerek Cengiz Dağcı’nın mezarına ziyarette bulunduklarını gördüm ve çok hoşuma gitti” ifadelerini kullandı. Aracı bunun dışında İsmail Bey Gaspıralı‘nın 20 yıl yazarlık yaptığı Tercüman Gazetesi’ndeki, yazılarının baskılarının bulunmadığını, ancak elde edilen mikrofilmlerinin orijinaline uygun şekilde basılması için sponsor olduğunu ve gazetelerin kütüphanelerde yer alacağını kamuoyuyla paylaştı. Hilal GÜDÜCÜ

06 Mart 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR