Tarhan: İstanbul’un suyu için Kocaeli kurban olmasın!

Kandıra’da 18 köy ile pek çok tarım arazisini sular altında bırakacak Sungurlu Barajı yöre halkını tedirgin ediyor. CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin T...

Kandıra’da 18 köy ile pek çok tarım arazisini sular altında bırakacak Sungurlu Barajı yöre halkını tedirgin ediyor. CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, İstanbul’un su ihtiyacının karşılanması için planlanan Sungurlu Barajı projesini Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)  gündemine taşıdı.

 

KOCAELİ MAĞDUR OLMASIN

İstanbul’un su sorunu için neden alternatif projeler üretilip üretilmediğini soran Tarhan, “Bir yerdeki sorunu çözerken başka bir yeri mağdur etmek doğru değildir” dedi. Binlerce insanı mağdur edecek bu proje yerine alternatif bir proje üretilmesinin daha akılcı bir yol olduğunu ifade eden Tarhan, “İstanbul barajlarındaki doluluk oranı 5 Ağustos itibariyle yüzde 77 olarak görünüyor. İstanbul ya da başka bir yerdeki su sorunu elbette önemli, ancak bir yerdeki sorunu çözerken başka bir yerde yurttaşlarımızı mağdur etmek doğru değil. Bunun için alternatif projeler üzerinde çalışılmalı” dedi.

 

ÖNLEM ALINDI MI?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Veysel Eroğlu’nun yanıtlaması istemi ile verdiği soru önergesinde Tarhan, Sungurlu Barajı için planlama raporunun tamamlanıp tamamlanmadığını sordu. Yapım ihalesine çıkılıp çıkılmadığının açıklanmasını isteyen Tarhan, “Eğer çıkıldıysa ihale hangi usule göre yapılmıştır? Proje süresi ne kadardır? İhaleyi hangi firma, ne kadar bedelle almıştır? İhale şartnamesinde projeyi yapan firmaya ilişkin hangi koşullar bulunmaktadır?” sorularını yöneltti.

05 Ağustos 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR