Baro, grev yapan işçilerin yanında

Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi 15 bin işçinin 41 işyerinde başlattığı grevin hükümetin aldığı kararla “milli güvenliği bozucu” nitelikte olduğu ge...

BÜYÜT

Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi 15 bin işçinin 41 işyerinde başlattığı grevin hükümetin aldığı kararla “milli güvenliği bozucu” nitelikte olduğu gerekçesiyle 60 gün süreyle ertelenmesine karşı olan Baro, işçilerin yanında yer aldığını belirten bir basın açıklaması gerçekleştirdi.


“İŞÇİLER GREV HAKKINA SAHİP”

Baro’nun yaptığı açıklama kapsamında, “İşçilerin Anayasal bir hak olan grev hakkını engellemeye yönelik bu karar, kabul edilemez niteliktedir. Anayasa’nın 54. Maddesine göre, toplu iş sözleşmesinin yapılması sırasında, uyuşmazlık çıkması halinde işçiler grev hakkına sahiptirler. Grev hakkı, Anayasa’nın yanı sıra uluslararası sözleşmelerle de güvence altına alınmıştır” ifadelerine yer verildi.

 

“TEK AMAÇ GREV HAKKINI İŞLEVSİZ BIRAKMAK”

Hükümete grevi erteleme yetkisinin verilmesine rağmen bu yetkiyi keyfi kullanmaması gerektiğinin de altını çizen Baro, “Alınan erteleme kararının tek amacı, grev hakkını işlevsiz bırakmaktır. Erteleme kararının kendisi çalışma barışına gölge düşürmüş ve toplumda huzursuzluğa yol açmıştır. Kocaeli Barosu olarak hukuka aykırı erteleme kararının karşısında durduğumuzu ve haklı mücadelelerinde işçilerin yanında yer aldığımızı basına ve tüm kamuoyuna saygıyla duyururuz” diyerek açıklamasını tamamladı.

02 Şubat 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR