Özdağ: Belarus Kocaeli Fahri Konsolosluğu kurulmalı

Belarus Cumhuriyeti Sanayi Bakanı Vitaly Vovk, Belarus Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Andrei Savinykh, Ticaret ve Ekonomi Müsteşarı Evengy Lipen ile B...

Belarus Cumhuriyeti Sanayi Bakanı Vitaly Vovk, Belarus Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Andrei Savinykh, Ticaret ve Ekonomi Müsteşarı Evengy Lipen ile Belaruslu işadamları, Kocaeli Ticaret Odası (KOTO)’yu ziyaret etti. KOTO Başkanı Murat Özdağ’ın ev sahipliği yaptığı iş toplantısına Vali Yardımcısı Osman Sarı, Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, KSO Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul, KOTO Yönetim Kurulu Üyeleri Semih Barış, Yusuf Koçak, Hüseyin Cahit Akyol, Mehmet Çoşan ile işadamları katıldı.

 

KOCAELİ’YE BELARUS FAHRİ KONSOLOSLUĞU

Türkiye ile Belarus iş ilişkilerinin geliştirilmesi üzerine görüşmelerin yapıldığı toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Başkan Özdağ, “Türkiye, 25 Mart 1992’de Belarus’un bağımsızlığını tanıyan ilk ülkedir. Belarus’a yapılan yatırımlarda 1.1 milyar dolarla Türkiye ilk 5 ülke içerisindedir. İlimizden geçtiğimiz yıl Belarus’a 23 milyon 645 bin dolarlık ihracat, 170 bin dolarlık ithalat gerçekleşmiştir. Ülkemizin, hedefi ise dış ticaret hacminde 1 milyar dolara ulaşmaktır. Bu hedeften hareketle, ikili ilişkilerimizin gelişmesi adına Kocaeli’de fahri konsolosluk çalışması yapılabilir” dedi.

 

“KOCAELİ, BELARUS İÇİN ÖNEMLİ”

Belarus Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Andrei Savinykh ise çalışma vaktinin yüzde 80’ini sadece iş adamlarının sorun ve problemlerini çözmeye adadığını belirterek, “Türkiye’deki en büyük politikamız bu. Karşılıklı çıkar ilişkilerinin doğru kurulması sonucunda, politik ilişkilerin de kendiliğinden düzeldiğini görebilirsiniz. Ticari ve ekonomik ilişkilerin gelişmesi adına büyükelçilik ve sayın müsteşarımızın her türlü yardıma ve işbirliğine hazır olduğuna emin olabilirsiniz. Gördüğüm kadarıyla Kocaeli bölgesi Belarus ülkemiz için en önemli şehir ve bölge. Tüm kapılarımın elçilik olarak Kocaeli’ye açık olduğunu belirtmek isteriz” dedi. 

28 Mart 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR