Azeri heyeti ilimizde

Karabağ hakikatlerine dair toplantı gerçekleştirmek üzere ilimize gelen Karabağ Azatlık Teşkilatı’nı Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak,...

BÜYÜT


Karabağ hakikatlerine dair toplantı gerçekleştirmek üzere ilimize gelen Karabağ Azatlık Teşkilatı’nı Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, önceki gün Antikkapı’da yemekte ağırladı

Azerbaycan ve Türkiye arasında dostluk, kardeşliğin güçlendirilmesi, Karabağ savaşı hakkında gerçeklerin yansıtılması gibi konuları müzakere etmek adına bir hafta boyunca Türkiye’yi gezen teşkilat önceki gün ilimizdeydi. Azeri heyeti Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak karşıladı. Antikkapı’da gerçekleştirilen yemekli toplantıya Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Bilal Dündar, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, Karabağ Azatlık Teşkilatı Başkanı Akif Nağı, Karabağ Azatlık Teşkilatı Başkan Yardımcısı Gültekin Quliyeva, Yönetim Kurulu Üyesi Savlar Musayev, Elders Konseyi Üyesi Şahmar İbrahimov, Türkiye Temsilciliği Başkanı Emel Süpürür, Tartar Yıl Başkanı Ilqar İbrahimov, Karabağ Azatlık Teşkilatı Türkiye Temsilciliği Başyardımcısı Cafer Dal, Karabağ Savaşı Gazileri, Şehit Aileleri "Meşal" Teşkilatı Başkanı Alman Abbasov, Mayın Kurbanlarına Destek Teşkilatı Başkanı Memmed Hesen Hasanov, Milli Kültürün Tebliği Teşkilatı Başkanı Jale Ceferova, Karabağ Engelli ve Gazileri Teşkilatı Başkanı - Karabağ gazisi Növreste Yusifova, Karabağ Uğrunda İslami Direniş Hareketi Başkanı Rövşen Ahmetli, Karabağ Uğrunda İslami Direniş Hareketi üyesi Vusal Hatemov, Azerbaycan Birlik Teşkilatı Başkanı Ali Ahmetli katıldı.

“KOCAELİ, İSTANBUL KADAR TANINIR”
Yemek sonrası söz alan Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Bilal Dündar, “Yıllardır bu teşkilatın içinde emek vermeye çalışıyoruz. Helal hoş olsun. Azerbaycan’da bir İstanbul kadar tanınan vilayet Kocaeli’dir. Azerbaycan’da taş üzerine taş koyan her devlet büyüğünün adına burada anmak üzere, park gibi eserler yaparak çalışmalarımız devam edecek. Bugün gururla seyrettiğimiz, içinde çay içtiğimiz Azerbaycan Kültür Evi, Büyükşehir Belediyemizin Azerbaycan devletine bizlere verdiği bir armağandır” dedi.

“İLİŞKİLER YETERLİ DEĞİL”
Dündar, Başkan Karaosmanoğlu’nu överek “İbrahim Başkan öğretmenlik meslektaşımdır, yıllardır tanışırız. Türk Dünyası’na kendini adayan bir başkan. Zaten Belediyeler Birliği Başkanı olması da bunun kanıtıdır. Dünyada Azerbaycan ile Türkiye gibi benzer iki devlet daha yoktur. Mutlaka kıymetinin bilinmesi lazım. İlişkiler çok iyi noktaya geldi, bence bu yeterli değil. Ben Türküm, Azerbaycanlıyım, diyen her bireyin çorbada tuzu olması lazım. Bu geleceğe, tarihe ve vicdanımıza bir borçtur” diyerek Türkiye ile ilişkilerin daha da gelişmesini istedi.

“DİKENLİ GÜL BAHÇESİNDEYİZ”
Karabağ katliamına her cümlesinde yer veren Dündar, “Gül bahçesinde değiliz, Burada da orda da hain var. Kendi çıkarını bu tip şeylerin üzerinde tutanlar vardır. Dikenli gül bahçesindeyiz. Yılmadan, usanmadan inançlı bir şekilde yolumuza devam etmemiz bir vicdan borcudur. Azerbaycan topraklarının yüzde 20’si işgal altındadır. Karabağ Azerbaycan’ın değildir. Türk dünyasının kanayan yarasıdır. Çünkü oradaki insanlar yerinden yurdundan edildi, katledildi, tarihi değerleri yerle bir oldu. Karabağ’a bağlı yerlerde Azerbaycan’ın zengin tarihini yansıtan hemen hemen hiçbir şey kalmadı” diyerek bunların kendilerini yıldırmadığını da sözlerine ekledi.

“İKİ DOST DEVLET”
“Türkiye’ye gücü yetmeyen Türkiye’nin kalbi, can damarı, gözü, kulağı olan Azerbaycan’ı cezalandırmıştır. Siyasi parti ayrımı yapmadan söylüyorum. Türkiye:’deki bütün partiler tek ses, tek nefestir. İki halkın bitmez, tükenmez, engin denizler gibi birbirine sevgisi vardır. Azerbaycan’ın parmağına batan diken bizim kalbimize batar. Bunu ancak dost, kardeş söyleyebilir” diyen Dündar, iki ülkenin kardeş olduğunun altını çizdi.

“İLİŞKİLERİMİZ SÜRECEK”
Başkan Karaosmanoğlu’nun Türki Cumhuriyetlerine olan yaklaşımından bahseden Özak, “Belediye başkanımız aynı zamanda binden fazla belediyenin ye olduğu Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin de başkanı. Elimizden geldiğince ilişkilerimizi sürdürmeye çalışacağız. Bilal Bey’i kentimizin yetiştirdiği değerli bir hocamız olarak görüyorum. Yaptığı çalışmaları desteklemeye gayret ediyoruz. Sizin acımız bizim acımız, sizin sevincimiz bizim sevincimizdir. Büyükşehir Belediye başkanımızın selam ve sevgilerini getirdim” dedi.

“KARABAĞ’I KANLA ALACAĞIZ”
Karabağ Azatlık Teşkilatı Bşk. Yardımcısı-Karabağ gazisi Gültekin Quliyeva ise söz alarak “Hepinize teşekkür ederim. Bir gazi olarak içimde sıkıntı var, çünkü topraklarım işgal altında. Bir gazi, kahraman gibi işgalden kurtarmak için ayakta duruyorum. Ben Azerbaycan gazisi ve kahramanıyım. Savaşa katıldığımda 25 yaşındaydım. Ama buna bakmadım, Türk askerinin yüreği vatan hasretiyle yanıyor. Topraklarımı Ermeni işgalinden kurtaracağım. Biz sizlere derdimizi paylaşmaya geldik. İçimizde gece gündüz bir Karabağ Savaşı arzusu var. Her yerde bunu anlatıyoruz. Karabağ’ı kanla verdik, kanla alacağız. Karabağ’da kanları dökülen gençlerin kanı yerde kalmamalıdır. Düşman cevabını almalıdır ki bir daha harekete geçmesin. Toprağımıza kimse göz dikmesin” diyerek Karabağ’ı kanla geri alacaklarını ifade etti.

27 Eylül 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR