Makta sorunu TBMM’de

Kocaeli’nde her köyde makta sorunu yaşanıyor. Köylü, eskisi gibi yakacak odunu için ağacını kendisinin kesmesini istiyor; çünkü şu anda uygulanan sis...

BÜYÜT

Kocaeli’nde her köyde makta sorunu yaşanıyor. Köylü, eskisi gibi yakacak odunu için ağacını kendisinin kesmesini istiyor; çünkü şu anda uygulanan sistemde Bakanlığa bağlı birimler tarafından kesilen odun köylüye yetmiyor. Bu sorunu dikkate alan MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan köylülerin taleplerini TBMM gündemine taşıdı. Türkkan, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

 

KÖYLÜ NEDEN KESEMİYOR?

Önergesinde; “Köylü, daha önce yakacak odun ihtiyacını kendi kestiği ağaçtan karşılamaktayken şimdi bu uygulamaya son verilmiş, köylü Makta alamadığı için yakacak odun bulamıyor” diyen Türkkan, yetkili birimler tarafından kesilerek dağıtılan odunun çoğu yerde köylüye yetmediğini belirtti. Türkkan, bazı köylülerin kaçak olarak kesim yapmak zorunda kaldığını da belirterek eski uygulamaya geçilmesini önerdi.

 

ÖNLEM ALINIYOR MU?

Orman Bakan Eroğlu’na Kocaeli’ndeki uygulamanın neden son verildiğini de soran Türkkan, Makta uygulamasında hangi köyde yakacak odun ihtiyacının nereden ve nasıl karşılanacağının neye göre belirlendiğini sordu. Ağaçlar kesilirken diğer ürünlere zarar vermemek için alınan önlemleri de soran Türkkan, makta uygulamasında denetim yapılıp yapılmadığı konusunda da açıklama istedi.

15 Kasım 2014 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR