Binlerce kilometreden İzmit’i resmetmeye geldiler

İzmit Belediyesi kültür ve sanat projesi kapsamında kentin tarihi yerleri yerli ve yabancı ressamlar tarafından tuvale aktarılarak ölümsüzleştiriliyor...

BÜYÜT

İzmit Belediyesi kültür ve sanat projesi kapsamında kentin tarihi yerleri yerli ve yabancı ressamlar tarafından tuvale aktarılarak ölümsüzleştiriliyor. “Nicomedia Resim Kampusu” projesi kapsamında Moldova, Ukrayna ve Rusya’dan 7, yurt içinden de 22 dönem milletvekili olan Recep Garip ile 4 ressam yağlı boya resim çalışması yapıyorlar.
 
İZMİT, ÖLÜMSÜZLEŞECEK
Ressamların hafta başında çalışmalarına başladığını ve Cumartesi günü yaptıkları eserleri sergileyeceklerini belirten İzmit Belediyesi Yetkilileri “Amacımız geçmişten günümüze kadar bozulmadan gelen camilerimizi, konaklarımızı, hamamlarımızı ve sokaklarımızı resmederek kente orijinal İzmit tabloları kazandırmaktır.  Yağlı boya şeklinde yapılan resimler düzenlenecek sergide halkımızın beğenisine sunulacak ve bu vesile ile bugünkü İzmit yüzyıllar sonrasına taşınacaktır” şeklinde konuştular. 
 
MALZEME ÇOK
İzmit’i çok enteresan ve beklediklerinden daha güzel bulduklarını belirten yurt dışından gelen ressamlar “Resim yapmak için kentin eski sokaklarını tercih ettik. Çünkü burada eski İzmit’in tadı ve kokusu var. Eski sokaklarda geçmişin ayak izleri, tarihi, kültürü ve sanatı var. Burada umduğumuzdan daha çok tarihi mekanlar, eski ve orijinal sokaklar var. Türkiye ve İzmit  bizim için çok değişik bir kültür. İnsanlar çok sıcakkanlı ve her konuda bizlere yardımcı olmaya çalışıyorlar. Böyle güzel bir kente ve sıcakkanlı insanlara ülkelerimize dönerken güzel çalışmalar ve eserler bırakmak istiyoruz” şeklinde konuştular.
Moldova’dan Svetlana Kurudimova, Nış Natalia, Georgi Lisita, Veronika İftodii, Ukrayna’dan Violetta Monseviç, Roman Gavrilukm, Rusya’dan Alexey Şandin, ülkemizden 22. dönem milletvekili Recep Garip olmak üzere Mesut Eren, Kamuran Özden ve Emek Kızıltaş, İzmit’in tarihi kokan sokaklarında, kentin güzelliklerini gelecek nesillere aktarmak için yoğun bir çalışma  içindeler.

29 Eylül 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR