Türkkan: Mesai saati dışında çocuklar hastalanmasın mı?

“Devlet hastanesinde mesai saatleri dışında çocuk doktoru yok. Hastanelerin acil servislerinde görev yapan nöbetçi doktorlar çocuk hastalar ile ilgil...

“Devlet hastanesinde mesai saatleri dışında çocuk doktoru yok. Hastanelerin acil servislerinde görev yapan nöbetçi doktorlar çocuk hastalar ile ilgili sorumluluk almıyorlar. Çocuk hastalar İstanbul Kartal’a yönlendiriliyor. Pazar günleri özel hastanelerdeki doktorlar SGK üzerinden işlem yapmıyor”

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, bu iddiaları Meclis gündemine taşıdı. Türkkan, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na Gebze’de yaşanan çocuk doktoru sıkıntısını sordu. Türkkan’ın önergesi şöyle;

Kocaeli’nin Gebze İlçesi’ndeki hastanelerde en büyük sorun çocuk doktoru eksikliğidir. Gebze’de hem özel hastanelerde hem de Devlet Hastanesi’nde mesai saati dışında çocuk doktoru bulmak neredeyse imkânsızdır. Gebze’de çocuk hastalar ile ilgili hastanelerin acil servislerindeki nöbetçi doktorların da sorumluluk almak istemediği ve hastaları genellikle Eğitim Araştırma Hastanesi’nin yer aldığı İstanbul Kartal’a yönlendirdiği belirtilmektedir. Ayrıca özel hastanelerde olan doktorların Pazar günleri hastalara SGK üzerinden işlem yapamayacaklarını ifade ederek yüksek miktarda para talebinde bulundukları iddia edilmektedir.

Bu nedenle;

1-Kocaeli'nin Gebze İlçesi'nde kaç çocuk doktoru görev yapmaktadır, bu doktorların hastanelere sayı olarak dağılımı nasıldır?

2-Gebze'deki hastanelerde neden mesai saati dışında çocuk doktoru sıkıntısı yaşanmaktadır, doktorlar nöbet sistemi ile çalışmamakta mıdır?

3-Gebze’de çocuk hastalar ile ilgili hastanelerin Acil Servislerindeki nöbetçi doktorların  sorumluluk almak istemediği ve hastaları genellikle Eğitim Araştırma Hastanesi’nin yer aldığı İstanbul Kartal’a yönlendirdiği doğru mudur, doktorlar neden sorumluluk almamaktadır?

4-Gebze'deki özel hastanelerde doktorların pazar günleri hastalara SGK üzerinden işlem yapamayacaklarını ifade ederek yüksek miktarda para talebinde bulundukları iddiası doğru mudur, böyle bir uygulama var mıdır, hangi hastanelerde hastalardan böyle bir talepte bulunulmaktadır?

5-Gebze'deki hastanelerde hastalara SGK üzerinden işlem yapılmayan günler mi bulunmaktadır, bu neye göre ve kim tarafından belirlenmiştir, bu çerçevede hastalardan ne kadar ücret alınmaktadır, alınan ücret neye göre belirlenmektedir?

6-Gebze'de yaşanan çocuk doktoru sıkıntısının giderilmesi için herhangi bir çalışmanız olacak mıdır, bu sıkıntıyla ilgili olarak nasıl bir düzenleme getirilecektir?

 

 

22 Ocak 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR