Başkanvekili Özak’a İtalyan profesörden ziyaret

Kendisi de mimar olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Zekeriya Özak’a “Restorasyon ve Tarihi Doku” konusunda uzman İtalya Bolonya Üniversi...

BÜYÜT

Kendisi de mimar olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Zekeriya Özak’a “Restorasyon ve Tarihi Doku” konusunda uzman İtalya Bolonya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Marco Pretelli, Kocaeli Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nevnihal Erdoğan ve beraberlerindeki akademisyenler tarafından Mimarlık Haftası sebebiyle bir ziyaret gerçekleştirildi.

 

KOCAELİ TARİHİ DOKUDA ZENGİN BİR KENT

İtalyan Prof. Dr. Marco Pretelli ve beraberindeki heyeti makamında ağırlayan Başkanvekili Özak, ”Tarihi dokunun korunması ve geliştirilmesi adına birçok çalışma yaptık. İtalya’nın tarihi kent dokusunun korunması ve restorasyonu konusunda öncü ülkelerden biri olduğunu biliyoruz. Milano, Torino ve Venedik’teki tarihi yapıları bir mimar gözüyle inceleme imkânı buldum. İtalya’nın bu alanda önemli bir sistem kurmuş olduğunu gördüm” dedi. İlimizde tarihi dokuların korunması ve restore edilmesi ile ilgili çalışmaları misafirlerine aktaran Özak, ‘’Bu konularla ilgili deneyimlerinizden istifade etmek isteriz’’ dedi. İlimizde 1.500 civarında tescilli korunması gereken sivil ve kamuya ait mimarlık eserleri olduğunu aktaran Özak, tarihi değerlere sahip çok sayıda yapının Büyükşehir Belediye Başkanımızın önderliğinde restore edilerek vatandaşımızın hizmetine kazandırıldığını belirtti.

 

BİRLİKTE ÇALIŞMA YAPABİLİRİZ

"Sizinle deneyimlerimizi paylaşmak isteriz" diyen Prof. Dr. Marco Pretelli, “Mimari miras alanında çalışmak büyük bir sorumluluk gerektirir. Yapılacak bir hatanın geri dönüşü olmaz. Bu konularla ilgili olarak Üniversite ve Belediye ile birlikte çalışma yapabiliriz” dedi. Samimi bir ortamda gerçekleştirilen ziyarette tarihi dokunun korunması ve yapılacak çalışmalarla ilgili karşılıklı bilgi ve tecrübe paylaşımı gerçekleştirildi.

15 Ekim 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR