Şehir Tiyatroları perdelerini Kösem Sultan’la açıyor

‘Kösem Sultan’ adlı oyunla perdelerini açacak olan Şehir Tiyatroları aynı gün üç önemli olayı seyircisi ile birlikte kutlayacak. Oyun öncesinde ‘Depre...

BÜYÜT

‘Kösem Sultan’ adlı oyunla perdelerini açacak olan Şehir Tiyatroları aynı gün üç önemli olayı seyircisi ile birlikte kutlayacak. Oyun öncesinde ‘Deprem’ konulu oyun yazma yarışmasının ödül töreni gerçekleştirilecek. Yarışmada birinci, ikinci ve üçüncü ile mansiyon sahiplerine ödülleri verilecek. Şehir Tiyatroları bünyesinde açılan ve genç yetenekleri sanat dünyasına kazandırmayı hedefleyen Tiyatro Okulu’nun duyurusu da yine aynı akşam yapılacak. Ayrıca ilk kez başarılı bir oyuncuya ödül verilecek. Ödül alan sanatçının ismi tören sırasında açıklanacak.
 
ŞEHİR TİYATROLARI İÇİN ANLAMLI GECE
Şehir Tiyatroları yarın akşam sezon açılışını gerçekleştirecek. ‘Kösem Sultan’ adlı oyunla gala yapacak olan Şehir Tiyatroları 20.00’de başlayacak oyun öncesinde üç önemli anı seyircisi ile paylaşacak.  19.00’da başlayacak olan kokteylde Şehir Tiyatroları’nın tarihçesi, kurumsal yapısı ve bugüne kadar hayata geçirdiği projeler ile katıldığı turne ve festivaller, kazandığı ödüller ve yeni dönemdeki projelerini içeren bir sunum gerçekleştirilecek. Ardından bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Deprem’ konulu Oyun Yazma Yarışması’nın ödül törenine geçilecek. Alanında uzman ve akademisyen isimlerin yer aldığı jüri üyeleri tarafından toplam 64 başvuru arasından seçilen ve birinciliği Ali Ömür Ulusoy ikinciliği Naci Taner Büyükarman, üçüncülüğü Türel Ezici’nin kazandığı yarışmada mansiyon kazanan sanatçılar Anıl Armutçu, Hasan Öztürk ve Selin Arapkirli’ye ödülleri verilecek. Çağın en büyük felaketi olan depremin unutulmaması amacını da taşıyan yarışmada birinci olan ‘Rasat Zamanı’ adlı eser Şehir Tiyatroları repertuarına alınarak önümüzdeki yıl sahnelenecek.
 

BAŞARILI BİR SANATÇIYA ÖDÜL
Şehir Tiyatroları kendisi için büyük anlam taşıyan gecede ilk kez başarılı bir oyuncuya ödül verecek. Pek çok ölçüt dikkate alınarak yapılan değerlendirme sonucunda Şehir Tiyatroları’na en fazla emeği geçen sanatçıya plaket takdim edilecek. Ödül alan sanatçının ismi tören sırasında açıklanacak.
 

TİYATRO OKULUNUN DUYURUSU YAPILACAK
Oyun öncesinde son olarak Şehir Tiyatroları’nın sanat dünyasına genç yetenekleri kazandırmak amacıyla açtığı Tiyatro Okulu’nun duyurusu yapılacak. 30-31 Ekim ve 1 Kasım tarihleri arasında yapılacak sınavda başarılı olan 40 kişi Şehir Tiyatroları’nda ücretsiz oyunculuk eğitimi almaya hak kazanacak.  Öğrencilere Şehir Tiyatrosu sanatçıları tarafından hareket, doğaçlama, diksiyon, sahne bilgisi, sahne uygulaması, Türk ve Dünya Tiyatro Tarihi, oyun incelemesi ve oyun sahnelenmesi dersleri verilecek.
 
VE PERDE…
Protokol konuşmalarının ardından 20.00’de ‘Kösem Sultan’ adlı oyunun ilk gösterimi başlayacak.
 
EN KALABALIK OYUNCU KADROSU
Osmanlı tarihinde kadınlar saltanatı olarak geçen dönemin önemli karakterlerinden ‘Kösem Sultan’ın yaşamı 15 yıllık Şehir Tiyatroları tarihinin en kalabalık oyuncu kadrosu ile sahnelenecek.
 
HERKES SAHNEDE OLACAK
Oyunda Şehir Tiyatroları’nın oyuncu ve teknik ekibinden oluşan 40 kişilik bir kadro görev yapacak. ‘Kösem Sultan’ı Şehir Tiyatroları’nın başarılı kadın sanatçılarından Zuhal Gencer Erkaya oynayacak. Esra Bezen Bilgin’in Turhan Sultan’ı canlandıracağı oyunda Sultan Mehmet’i Tan Küçükbalkan oynayacak. Oyunda ayrıca Mehmet Beyazıt, İbrahim Şahin, Mehmet Serimer, Bülent Baytar, Şafak Karali, Levent Muratoğlu, Arzu Bigat Baril,  Aysel Yılmaz, Meltem Özsavaş, Numan Ertuğrul, Hüseyin Sirmen, Serhat Güzel, Salih Mat, Onursal Yıldırım, Çiğdem Saruhan Benli, Çağrı Mengüç, Melih Düzenli, Koray Onur, Sarper Saydam, Yusuf Dinçer, Erdoğan Ünlü rol alacak. Oyunda sipahi ve yeniçeri rollerini ise Kocaeli Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümü öğrencileri canlandıracak.
 
MURAT ATAK YÖNETİYOR
Turan Oflazoğlu’nun yazdığı oyunu, aynı zamanda Kurtlar Vadisi Pusu dizisindeki Başbakan rolü ile tanınan Devlet Tiyatrosu sanatçısı Murat Atak yönetiyor. Dönem oyunu olan Kösem Sultan’ın dekorlarını, Tayfun Çebi, kostümlerini ise Funda Çebi Bozdoğan yaptı. Oyunun ışık tasarımı Ersen Tunççekiç, müzikleri Murat Gedikli, koreografisi ise Ferdi Yıldız’a ait.
 

KÖSEM SULTAN’IN ÇABASI
Kösem Sultan’ın hırsı, neler yapabileceği, hangi kötülük kapılarını açabileceğinin anlatıldığı oyunda, devlet erkine, geleneğine karşı kendi erkini var etme çabası ele alınıyor. Oyunun sonunda SDKM fuayesinde oyuncularının da katılımıyla bir kokteyl verilecek.

12 Ekim 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR