Deniz Karakol Uçakları göreve hazır

  Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile koordineli olarak gerçekleştirilen MELTEM- II projesi kapsamında modernize edilen C...

 

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile koordineli olarak gerçekleştirilen MELTEM- II projesi kapsamında modernize edilen CASA tipi deniz karakol uçakları Kartepe’de bulunan Deniz Hava Komutanlığı’nda gerçekleştirilen törenle Deniz Kuvvetleri bünyesine katıldı. Törene Deniz Hava Komutanı Tümamiral Hakan Üstem’in ev sahipliğinde gerçekleşen törene Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Donanma Komutanı Koramiral Veysel Kösele, Savunma Sanayi Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, Savunma Sanayi Müsteşarlığı Uçak Daire Başkanı Murat Ceran, Vali Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile askeri yetkililer katıldı.

ÜÇ DENİZİ GÖZETLEYECEK

MELTEM-II projesi kapsamında üç adet uçak daha önce teslim edilmişti. Geriye kalan 6 adet CASA CN235 -100 M tipi uçak, Türk Havacılık ve Uzay Sanay’nin tesislerinde Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından modernize edilerek son teknolojik cihazlarla donatıldı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi. Proje kapsamında modernize edilen deniz karakol uçakları üst olarak Kartepe’deki Deniz Hava Komutanlığı’nu kullanacak. Verilen görevler gereği başta Karadeniz olarak üzere Ege Denizi ve Akdeniz’de arama kurtarma, su üstü ve sualtı taaruz faaliyetlerinde denizlerin güvenliğinde kullanlacak. 200 mil mesafe uça bilen deniz karakol uçakları oldukça gelişmiş cihazlarla donatıldı.

YÜZDE 35 YERLİ KATKIYLA YAPILDI

Saygı duruşunda bunulunması ve İstiklal marşı’nın okunmasıyla başlayan törende ilk olarak Deniz Hava Komutanı Tümamiral Hakan Üstem söz aldı. Üstem, deniz karakol uçakları ile ilgili bilgi verdi. Üstem’in ardından Savunma Sanayi Müsteşarlığı Uçak Daire Başkanı Murat Ceran söz aldı. Ceran, “maliyeti 380 milyon dolar olan projede yüzde 35’inden fazlası yerli katkıyla yapıldı. ASELSAN, HAVELSAN firmalarımızdan yararlanıldı” bilgisini paylaştı.  Törende konuşan Savunma Sanayi Sanayi Müsteşarı İsmail Demir, MELTEM –II projesi kapsamında modernize edilen uçakların Türkiye’ye hayırlı olması dileğinde bulundu. Göreve geldiğinde ilk katıldığı projenin MELTEM-II projesi olduğunu ifade eden Demir, bundan mutluluk duyduğunu söyledi.

 

Törende son olarak söz alan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, “Deniz ve hava sistemlerinin aynı araçlara monte edilmesinin birçok zorluğu bulunuyor. Biz MELTEM-II projesiyle güç kazanan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı MELTEM-III projesi ile daha etkin bir hale gelecektir.  Deniz Kuvvetleri Komutanlığı sahip olduğu güç ile önemli başarılar elde etmektedir. Deniz karakol uçaklarının Deniz Kuvvetlerinin önemli bir parçası oaln Deniz Hava Komutanlığımıza katılmasıyla gücümüze güç katacağız. Projede emeği geçen tüm yetkililerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

28 Nisan 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR