Öztürk: Bilimsel veriler konuşuruz, siyaset yapmayız

TMMOB üyeleri Mimarlar Odası taş binada düzenledikleri basın toplantısı ile Karamürsel Altınkemer Plajı’ndaki kirlilikle ilgili açıklamada bulundu. Ç...

TMMOB üyeleri Mimarlar Odası taş binada düzenledikleri basın toplantısı ile Karamürsel Altınkemer Plajı’ndaki kirlilikle ilgili açıklamada bulundu. Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Mehtap Öztürk tarafından yapılan açıklamada, odanın konuyu gündeme getirerek siyaset yaptığını söyleyen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın’a tepki gösterildi.

 

HÜRRİYET DE KATILDI

Taş binadaki basın açıklamasına yoğun katılımın olması ise dikkat çekti. ÇMO Başkanı Mehtap Öztürk’ün yanı sıra toplantıya, CHP Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, HDP İl Başkanı Mehmet Akgül, TMMOB Kocaeli Temsilcisi Ünal Özmural, Mimarlar Odası Kocaeli Şube Başkanı Arsal Arısal Hakkı Ersöz katıldı. Büyükakın’ın eleştirilerine yanıt veren Öztürk, “TMMOB siyaset yapmaz. Bilimsel veriler üzerinden açıklama yapar” dedi.

 

“BİZ BİLİMSEL KONUŞUYORUZ”

Tahir Büyükakın’ın açıklamaları değerlendiren Mehtap Öztürk, “TMMOB siyaseten bir açıklama yapmaz. Tüm söylemlerimiz bilimsel verilere dayanır. Buradaki açıklamalarımız da bilimseldir. Körfez hepimizin körfezidir. Kimseye zarar gelsin istemeyiz” dedi. Öztürk ayrıca körfezin her tarafından numuneler alınarak Ankara'ya gönderildiğini ve yapılacak incelemelerden sonra yeniden bir açıklama yapacaklarını söyledi.

 

KÖRFEZDEKİ KİRLİLİK

Denizdeki kirlilikle alakalı bir açıklama yapan Oda Başkanı Mehtap Öztürk, “Bu kirlilik yüksek miktarda besin elementi olmasından kaynaklanıyor. Azot ve fosfatın çok olması sıcaklık ve diğer faktörlerin de uygun olması ALG’lerin aşırı artışına neden oluyor. ALG’ler su ekosistemi için çok önemlidir. Bazı göllerde ve denizlerin kıyı kesimlerinde sık sık ortaya çıkan ve ALG patlaması olarak adlandırılan bu durum, ALG’lerin suyun rengini, kokusunu ve ekolojik dengesini bozacak şekilde ani yoğunluğa ulaşmasıdır” dedi.

 

“YILDA 4 KEZ YAŞANIYOR”

Öztürk, geçmişte yaşanan ALG patlamalarının Marmara’da 20 yılda bir görülürken, şimdi ise 1 yılda dört kez görüldüğünü söyledi. Öztürk, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Yılda dört defa meydana gelen ALG’lerin besin kaynağı olan azot ve fosforun nedenleri araştırılıp, soruna akılcı mühendislik yaklaşımları ile çözüm getirilmelidir.”

 

ÖNERİLERİLERİNİ SUNDU

Konunun çözümü için önerilerini de sunan Öztürk, şöyle konuştu: “Ortamdaki doğal dengeyi bozan azot, fosfor gibi besi elementlerinin giderlerinin bir envanteri çıkartılmalıdır. Karasal, evsel kökenli, endüstriyel kökenli girdiler irdelenmeli ve rapor haline getirilerek bilgi kamuoyu ile paylaşılmalıdır. Sanayi kuruluşlarının yüksek miktarda azot deşarjına engel olunmalıdır. Yağmur suyu ile evsel atıl suları birleşmesi ile birlikte arıtma tesislerinin görevlerini yerine getirememesine neden oluyor. Atıksu tesislerine dizayn parametrelerine uygun atık suyun ulaşıp ulaşmadığı kontrol edilmeli ve arıtma tesislerinin yeterli ve sağlıklı arıtma işlemin, gerçekleştirmesi için çalışmalar yapılmalıdır.” Muharrem İBRAHİMOĞLU

21 Temmuz 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR