Özel Bennu Polikliniğinde “PRP” uygulaması başladı

Bu uygulama bir kişiden alınan bir miktar kanın özel bir tüpe konulup santrfüjlenerek bileşenlerine ayrıştırılması ve elde edilen “platelet yönünden...

BÜYÜT

Bu uygulama bir kişiden alınan bir miktar kanın özel bir tüpe konulup santrfüjlenerek bileşenlerine ayrıştırılması ve elde edilen “platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma”nın, yine aynı kişiye enjeksiyon yoluyla geri verilmesini temel alıyor.


PRP uygulamasında amaç nedir?

Plateletler – veya diğer adıyla trombositler—vücudumuzdaki hasarlı dokuların onarımını sağlayan “büyüme faktörlerini” yapısında barındıran kan bileşenleridir. Dokularımızda herhangi bir hasar oluştuğunda dolaşım sistemimiz, plateletleri bu dokuya toplar ve bir onarım süreci başlatır. PRP uygulamasının amacı ise bu hedef dokuya kan dolaşımı ile taşınabilecek olandan çok daha fazla sayıda plateleti yerleştirmektir. Böylece hasarlı dokunun onarımı da o denli hızlı ve güçlü bir şekilde gerçekleşecektir.


PRP, derinin gençleşmesi ve yara iyileşmesi arasındaki ilişki nedir?
Derimizin yaşlanması aynı doku yaralanmasında olduğu gibi cildin bazı fiziksel özelliklerini kaybetmesinden kaynaklanır. Bu nedenle derimizi gençleştirmeye yönelik uygulamalarda aslında vücudumuzun bir yarayı iyileştirirken yaptıklarını çeşitli tıbbi yöntemlerle taklit ederiz. PRP de bu işlemlerden bir tanesidir.


Yeni bir yöntem midir? Hangi alanlarda uygulanmaktadır?
PRP uygulaması hücresel tedavinin uygulama alanlarından yalnızca biridir. Yeni bir yöntem değildir. Dental (diş) implantlarla başlayan uygulama alanları estetik tıp, ortopedi, iyileşmeyen yara tedavisi gibi alanlarda hızla yayılmaktadır. Kronik ağrı tedavisinde, tendon hasarlarında, romatizmal yakınmalarda PRP kullanımına ait çok sayıda bilimsel çalışma yayınlanmayı beklemektedir.


Uygulama vücudun hangi bölgelerine yapılabilmektedir?

Estetik tıpta PRP yüz, boyun, dekolte bölgesi, eller, kollar, bacak içleri gibi vücut bölümlerinde, deride yılların ve UV ışınlarına maruz kalmanın sonuçlarını geriye döndürecek biçimde kırışıklıkların düzelmesini, çöküntülerin giderilmesini, esneklik ve parlaklığının yeniden kazandırılmasını sağlamak, Lazer / peeling gibi uygulamalardan hemen sonra, derinin hızla yapılanmasını sağlamak, iyileşmesi uzun süren yara, çatlak ve deri niteliğinin zarar gördüğü durumların kontrolünü sağlamak, saç dökülmesinde tek başına kullanmak veya diğer tedavi seçeneklerinin etkisini güçlendirme gibi amaçlarla ve bunların dışında pek çok alanda başarıyla uygulanmaktadır.


Pratikte PRP uygulaması nasıl yapılır?
Uygulamanın yapılacağı kişiden 2 veya 3 tüp ( 15-20 ml) kan alınır, santrfüj cihazında plateletleri ayrıştırılır. Bu ürün hasarlı dokuya uygulanır, deriyi gençleştirici etkisi uygulamanın hemen sonrasında parlak ve canlı bir görünümle belirgin hale gelir.Bu tedavinin uygulanması ne kadar sürüyor? Özel bir koşul gerekiyor mu?

Toplamda yaklaşık 30 dakikalık bir uygulamadır. Kolayca, acısız biçimde uygulanır. PRP uygulamasında kan alınmasından dolgu veya mezoterapi ya da maske uygulamasına kadar olan tüm işlemlerin teknik ve hijyenik nedenlerle aynı yerde yapılması gerekir.


Plateletler bizim kanımızda serbest halde dolaştığına göre neden yaşlanan dokuya kendiliklerinden gidip bu süreci başlatmıyorlar?

Aslında kan dolaşımı ile dokulara ulaşan plateletler bunu belirli ölçüde yaparlar ancak genel olarak yaşlanmakta olan bir bedende bu tetikleme yeterli değildir. PRP ile yoğun bir şekilde plateletlerden oluşan materyal elde edilmiş ve hastaya uygulanmış olur. 


PRP uygulamasında olumlu etki ne zaman görülür?
Uygulamadan hemen sonra ciltte sağlıklı bir parlaklık ortaya çıkar. Daha sonra bu parlak görünümde biraz gerileme olur, Ancak 3 veya 4 uygulamadan sonra (yani 1 kür uygulandıktan sonra) kalıcı bir etki belirgin hale gelir.


Bir kür ile elde edilen olumlu sonuçlar sonradan tamamen kaybolur mu?

Kaybolmaz, ancak 3 veya 4 uygulamadan oluşan kürleri her 10-12 ayda bir tekrarlamak gerekir. Bu durumda uygulanan kürlerin etkisi kalıcı bir gençleştirici etkiye eşdeğerdir. Yani her 15 günde bir yapılacak 3 veya 4 uygulamadan oluşacak bir kür, ortalama olarak her yıl tekrarlanmalıdır.


Bu uygulamada istenmeyen etkiler söz konusu mudur?
Hastaya kendi kanından üretilen bir  materyal (PRP) verilmektedir. Yapılan işlem basitçe yara iyileşmesi sürecini başlatmak ve hızlandırmaktır. İstenmeyen bir etki ile karşılaşma olasılığı bulunmamaktadır. 

 

PRP uygulamasının yapılmasında sakınca olan kişiler var mı?
Platelet sayısı yetersiz olan hastalarda, kanser hastalarında bu uygulama yapılamamaktadır.

 

PRP uygulamasından beklentiler neler olmalıdır?
Kozmetik amaçlı PRP uygulaması birçok beklentiyi karşılayacak üstün özelliklere sahiptir. Çünkü; Uzun etkilidir. Deriyi doğal yollardan yeniden canlandırır, yapılandırır. Kolay ve güvenli biçimde uygulanır. Sadece yeni kolajen oluşumunu değil, derinin tüm yaşamsal işlevlerini destekler.

Kırışıklıkları ve çizgilleri deriyi “doldurarak” değil “gençleştirerek” giderir.

3 veya 4 uygulamadan oluşan kürler her 10-12 ayda bir kez tekrarlandığında kalıcı sayılabilecek kadar uzun süren bir gençleştirici etki elde edilmesi mümkündür. Tepecik Mahallesi Cumhuriyet Cad.No:88(Yürüyüş yolu) İzmit adresinde hizmet veren poliklinikle ilgili geniş bilgiyi www.bennuguzellikmerkezi.com internet adresinden alabilirsiniz.

10 Ekim 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR