CHP Kocaeli, Kemal Kılıçdaroğlu ile coştu

Haberin fotoğrafları için tıklayınız 7 Haziran seçimlerine haftalar kala mitinglerine doludizgin devam eden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başk...

Haberin fotoğrafları için tıklayınız

7 Haziran seçimlerine haftalar kala mitinglerine doludizgin devam eden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıdçdaroğlu, dün ilimizde binlerce CHP’li ile kucaklaştı. Ancak saat 14.00’de miting alanında olması beklenen Kılıçdaroğlu, CHP Milletvekili Oktay Ekşi’nin eşi Aysel Ekşi’nin cenaze törenine katılması nedeniyle belirlenen saatten yaklaşık 1 buçuk saat sonrasında alana geldi.

 

SICAK VATANDAŞI BUNALTTI

Haftalar öncesinden hazırlıklarına başlanan büyük mitingde Perşembe Pazarı alanı CHP bayraklarıyla donatıldı. Kurulan sahnenin yanına yerleştirilen büyük ekrandan Kılıçdaroğlu’nun seçim bildirgesinden notlar paylaşıldı. Perşembe Pazar alanında gerçekleştirilen mitingde herhangi bir gölge alanın bulunmaması ve hissedilen hava sıcaklığının da 32 derece olması nedeniyle mitinge katılan vatandaşlar büyük sıkıntı yaşadı.

 

BİR KİŞİ RAHATSIZLANDI

Kocaeli’de yaşayan CHP’liler miting alanına saat 12.00’den itibaren gelmeye başladı. Tüm ilçe başkanlıklarından otobüslerle getirilen CHP’liler miting alanını doldurdu. Ancak Kılıçdaroğlu’nun beklenenden geç gelmesi nedeniyle sıcaktan bunalan yaşlılar ve çocukları ile birlikte gelen aileler alandan erken ayrılmak zorunda kaldı. Mitingde sahne alan sanatçı sıcaktan fenalaşanlar olunca “Sıcaktan bunalanların başından aşağıya soğuk su dökün” önerisinde bulundu. Bu arada bayılan vatandaşlara da alandaki ambulanslarda müdahalede bulunuldu.

 

“DERSLERİNİ SANDIKTA VERECEĞİZ”

Alkışlar ve tezahüratlar eşliğinde sahneye çıkarak halka seslenen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ilk olarak “Biraz gecikti, kusura bakmayın” dedi. Ardından halka seslenen Kılıçdaroğlu, “7 Haziran’da yeni bir başlangıç yapacağız. Bunun yolu, herkesi sandığa götürmek ve onları ikna etmektir. Şunu bütün kardeşlerimin bilmesini isterim. 13 yıldır bu ülkeyi yönetiyorlar. Tek başlarına 13 yıl. Onların gitmesi için sandığa gideceğiz ve oyumuzu vereceğiz. Onlara derslerini sandıkta, demokratik bir şekilde vereceğiz” ifadelerini kullandı.

 

“4 GENÇTEN BİRİ İŞSİZ”

Kocaelililere seslenen Kılıçdaroğlu, “Kocaeli, sanayinin başladığı il, ancak burada bile işsizlik var. Sadece burada değil, Türkiye’nin her yerinde işsizlik var. Şimdi her 4 gençten biri işsiz. Gelecek için Türkiye’nin üretmesi lazım. Bunun için de istihdam lazım. İşçinin, emeklinin, çiftçinin sorunlarını çözeceğiz. Birlikte büyüyeceğiz ve büyümeden, kalkınmadan herkes nasibini alacak” şeklinde konuştu.

 

“REFAHI TABANA YAYACAĞIM”

Ekonomik konulardaki eleştirilerini sürdüren Kılıçdaroğla, şöyle konuştu. “Refah tabana yayılmadan elit kesim denen grupta toplanıyor. Tepede bir grup refahı kendi içinde yaşıyor. Biz ne diyoruz, tepedekiler değil, halk, taban rahat edecek. Refahı tabana yaymanın yolu var. 11 milyon emeklimiz var. Onların yoksulluk içinde yaşadıklarını biliyoruz. Emekli Ramazan Bayramı’nda, Kurban Bayramı’nda torunundan kaçıyor. Ben de dedim ki, emekliye bayramlarda bir maaş ikramiye vereceğim” dedi.

 

“BEN SÖZ VERDİM”

Seçim bildirgesine AKP’nin itiraz ettiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Kaynağı nereden bulacakmışım! Türkiye zengin bir ülke. İstihdam sağlayacağım ve üreteceğiz. Ben söz verdim. Refahı tabana yayacağım. O kaçak saraya bağlanan tüm hortumları halka adayacağım. Kendi çoluk çocuğuna ihaleye gelince kaynak var, ama emekliye gelince kaynak yok. Emekliye para da var, kaynak da var. Hiç meraklanmayın. Onlar şöyle düşünüyorlar, emeklinin durumu çok iyi, bu ikramiyeyi de verince kendileri gibi İsviçre Bankaları’nda hesap açacaklar. Ne alıyor ki emekliler? Onlar yandaşlarını düşünüyorlar, ben sizi düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

 

“İŞSİZLİK SORUNU ÇOK BÜYÜK”

Konuşmasının devamında DSP eski Başkanı Bülent Ecevit’ten de bir alıntı yapan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Rahmetlinin dediği gibi ‘İnsanca ve hakça bir düzen’ kuracağız. Eğer bu ülkede işsizlik sorunu çözülmediyse ve işsiz vatandaşların sayısı artıysa o ülkede sorun bitmez, çözülmez. Evlerde huzur kalmadı. Askerden geliyor çocuk işsiz, üniversiteyi bitiriyor işsiz. 13 yılda bir işsiz ordusu yarattılar. Siz iş bulabilmek için kurslara gidiyorsunuz, KPSS’ye giriyorsunuz devlet memuru olabilmek için, peki ya onların çocukları sınava giriyor mu? Hayır, onlar istedikleri yerlere doğrudan yerleştiriliyorlar.”

 

 “BU ÜLKE İÇİN ÇALIŞACAĞIM”

Kılıçdaroğlu vatandaşa seslenerek, “Ben söz verdim. Bu ülke için, bu ülkenin güzel insanları için çalışacağım. Benim için siyasetçi kendi cebini değil, vatandaşının cebini düşünecek. Ama onlar bu kuralları değiştirdiler. Kendilerini ve yandaşlarını düşünüyorlar. Benim için yandaş yok, vatandaş var” dedi.

 

KIDEM TAZMİNATINA DEĞİNDİ

Kocaeli’nin işçi kenti olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Burada insanlar çalışıyorlar. Sizlerin kıdem tazminatınıza da göz diktiler. Sizlere söz veriyorum. Sendikaların onaylamadığı bir kıdem tazminatı maddesi parlamentodan geçmeyecek. Herkesin işi, herkesin iş güvencesi olacak. Taşeronu kaldıracağım. İş sahipleri aldığı hizmetin bedelini kendi çalışanına verecek, taşerona vermeyecek. Bu ülkede işsizliği, yolsuzluğu bitirmek istiyorsak adres CHP’dir” dedi. Kılıçdaroğlu bunun yanı sıra sendikalılaşmaya her zaman destek vereceğini de dile getirdi.

 

“BORÇLARINIZIN ÇOĞU SİLİNECEK”

Kılıçdaroğlu konuşmasının devamında esnaflara seslendi, taksilerde olduğu gibi kamyonculara da plaka sınırlaması getireceklerini duyurdu. Kılıçdaroğlu, konuşmasında, “Kocaeli aynı zamanda yurttaşların çok fazla borçlandıkları bir il. Size sözüm söz, CHP iktidarında bu borçların en az yüzde 80’ini sileceğiz. Bunun devlete yükü falan yok. Getirdiğimiz projeler, devletin nasıl yönetilmesi gerektiğini gösteren projelerdir. Halk için çalışan iktidar, devlete yük olmadan yönetilebilir” ifadelerini kullandı.

 

“DEVLET YÖNETİMİ KURSU AÇACAĞIM”

Konuşmasında AKP’ye de seslenen Kılıçdaroğlu, “CHP iktidarında onlara da sözüm var. Devlet nasıl yönetilir diye kurs açacağım. Devlete yükü olmadan devlet nasıl yönetilir, vatandaşın borçları nasıl silinir, emekliye hakkı nasıl ödenir göstereceğim. Ben sizden yalnızca 4 senelik yönetme hakkı istiyorum. Gelin sandığa birlikte gidelim. Size sizin için çok çalışacağıma dair söz veriyorum” dedi.

 

PARTİLİLERİ ADAYLARLA SELAMLADI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, halka seslenişinin ardından CHP Kocaeli Milletvekili adayları Fatma Kaplan Hürriyet, Haydar Akar, Tahsin Tarhan, Turan Dumlu, Cuma Karavar, Tamer Solakoğlu, Ayhan Mutlu, Yasin Meriç, Asude Fırat Özkan, Kemal Nişancı, Sabriye Gülşah Şahin ve Kocaeli İl Başkanı Cihat Altunyuva ile mevcut CHP Kocaeli milletvekilleri Mehmet Hilal Kaplan ile Hurşit Güneş’i sahneye davet ederek, onlarla birlik beraberlik pozu verdi. Serkan BORLAK – Hilal GÜDÜCÜ

16 Mayıs 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR