Öğüt: 4.5G’li cep üretiriz

Çarşamba günü yapılan 4.5G lisans ihalesinde 4 milyar euro’luk satış sonrası Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) onayı dün çıktı. İngiltere m...

BÜYÜT

Çarşamba günü yapılan 4.5G lisans ihalesinde 4 milyar euro’luk satış sonrası Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) onayı dün çıktı. İngiltere merkezli Vodafone, 4.5G frekans ihalesinde taahhüt ettiği harcamasıyla birlikte Türkiye yatırımlarını 16.5 milyar TL’ye taşıdığını açıkladı. Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt, grup açısından Türkiye’nin kritik önem taşıdığını belirterek, yakın zamanda, 4.5G’li cep telefonunu üreteceklerini de söyledi. Öğüt ayrıca, yerli üretimi destekleme konusunda son derece kararlı olduklarını ifade etti.

 

GÖNÜLLÜ ÇALIŞANLAR

4.5G için, lisans paralarının yanı sıra yatırımların da yapılması gerektiğini belirten Öğüt, “Türkiye’ye düşen 2 yılda 2 milyar TL’den fazla yatırımın 1.3 milyar liralık kısmını 31 Mart’a kadar yaptık. Fakat bitmedi, yatırım iştahımız sürüyor” diye konuştu. 138 ülkede 4G, 45 ülkede ise 4.5G hizmeti verildiğini belirten Gökhan Öğüt, iddialı konuştu: “Türkiye’nin 3G ile geriden geldi ancak yarışa geç başlasak da kulvar atlayarak ön sıradan girdiğimiz bir yarış bu.”

 

PARA MERKEZDEN GELECEK

4.5G ihalesinde 1 milyar euro’ya yakın ödeme yapacak olan şirketin kaynağı nasıl sağlayacağına yönelik bilgi veren Öğüt, “Ödeme için Vodafone Grubu’ndan aldığımız kaynağı kullanacağız. Danıştay onayları bittikten sonra 2015 yılı içinde ödemeyi peşin olarak gerçekleştireceğiz” dedi. 2006 yılından bu yana Türkiye’ye satın alma bedeli, 3G lisans bedeli ve 4.5G lisans bedeli dahil olmak üzere yaklaşık 16.5 milyar liralık yatırım yaptıklarını dikkat çeken Öğüt, “4.5G yetkilendirme çerçevemiz doğrultusunda hazırlıklarımıza son şeklini vererek 1 Nisan 2016 itibariyle abonelerimize en kaliteli hizmeti sunacağız” dedi. öğüt, ayrıca, 4G ve üstü teknolojilerin yanı sıra 5G’de de öncü olduklarını ifade etti.

29 Ağustos 2015 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR