KSO’da “Meksiko Otomotiv Semineri” yapıldı

Kocaeli Sanayi Odası’nda DEİK/Türk-Meksika İş Konseyi , Messe Frankfurt ve ProMexico işbirliği ile “Meksika Otomotiv Semineri” gerçekleştirildi. Semin...

BÜYÜT

Kocaeli Sanayi Odası’nda DEİK/Türk-Meksika İş Konseyi , Messe Frankfurt ve ProMexico işbirliği ile “Meksika Otomotiv Semineri” gerçekleştirildi. Seminer’de Meksika Büyükelçisi Amaral ve ProMexico Genel Müdürü Feldhaus Türk işadamlarını ülkelerine yatırım yapmaya davet ettiler.
Kocaeli Sanayi Odası Konferans salonunda düzenlenen “Meksika Otomotiv Semineri”ne KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Meksika Büyükelçisi H.E.Jaime Garcia Amaral, DEİK / Türk-Meksika İş Konseyi Üyesi Albert Saydam, ProMexico Orta ve Doğu Avrupa Genel Müdürü Erwin Feldhaus ve Messe Frankfurt Genel Müdür Yardımcısı Tayfun Yardım ve sanayici iş adamları katıldılar.
Toplantının açış konuşmasını yapan KSO Başkanı Zeytinoğlu, odalarının, Doğu Marmara ABİGEM, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı ve Bölge Odaları işbirliğinde, Odaların yurtdışı ülke ziyaret programı dikkate alınarak, firmalardan gelen talepler doğrultusunda ve hedef pazarlar da göz önünde bulundurularak 2012 yurtdışı ziyaret ve uluslararası ilişkiler programı hazırlandığını vurgulayarak, 1000 iş görüşmesini hedefledikleri ziyaret programlarında 3 kıtadan 5 ülkede gerçekleştirileceğini söyledi.
Bu kapsamda fuar ziyaretlerimizden birinin de, 18-20 Temmuz 2012 tarihlerinde Meksika’da gerçekleştirilecek “Automechanika Fuarı”na olacağını belirten KSO Başkanı Zeytinoğlu, “Hedef ülkelerimizden biri olan Meksika ile ülkemizin ikili ticaretine bakacak olursak, Meksika’ya ihracatımızın yıllar itibariyle dalgalı bir seyir izlediği ve 2009 yılındaki küresel ekonomik krizin olumsuz etkilerinin ikili ticaret verilerine de yansıdığını görmekteyiz. 2009 yılında %39 azalan ihracatımızın 2010 yılında %56 artarak 145,5 Milyon Dolar’a ulaştığını görüyoruz. 2011 yılında ise ihracatımız 145,2 Milyon Dolar, ithalatımız ise 699,4 Milyon Dolar olarak gerçekleşmiştir.
Kocaeli açısından incelediğimizde ise 5 milyon 770 bin 708 Dolar olan ihracatımız, 2011 yılında % 80 artışla 10 milyon 412 bin 423 Dolar’a yükselmiştir.
Sektörler açısından baktığımızda ise ihracatımızda; çinko cevherleri, kıymetli metaller ve kaplamalarından mücevherci eşyası ve kara taşıtları için aksam ve parçaları öne çıkarken, ithalatta; otomobil, steyşın vagonlar, telli telefon-telgraf için elektrikli cihazlar ve kimyasal maddeler öne çıkmaktadır. Dış ticaretimizde Otomotiv ve otomotiv yan sanayi 243 milyon Dolar ile (Meksika ile dış ticaretimizin yaklaşık %29’u) önemli bir yere sahiptir.
1000’in üzerinde otomotiv ve otomotiv yan sanayi firması ve 2011 yılında 2.680.037 adetlik araç üretimi dünya 8. si olan Meksika’nın bu konuda önemli bir yere sahip olduğunu ve Amerika pazarına açılmak ve yeni işbirlikleri kurmak isteyen firmalarımız için cazip bir ülke olduğunu düşünüyoruz”
Toplantıda daha sonra söz alan Meksika Büyükelçisi Amaral, Türk İşadamlarını Meksika’ya yatırım yapmaya çağırdı. ProMexico Orta ve Doğu Avrupa Genel Müdürü Felhaus, Meksika’nın çok büyük bir Pazar olduğunu vurgulayarak, Meksikaya yatırım yapacak Türk işadamlarını her türlü katkıyı sağlamaya hazır olduklarını vurguladı.
DEİK/Türk-Meksika İş Konseyi Üyesi Kocaeli’li sanayici Albert Saydam,Meksika’da yatırım yaptıklarını ve çok mutlu olduklarını vurgulayarak, “ Burada önce 500 metrekarelik bir alanda iş yapmaya başladık.Şimdi ortaklarımız olduğu gibi alanımızda 5 bin metrekareye yükseldi. Meksika’da yatırım yapmanın artı yönleri daha fazla dır “ dedi.
Messe Frankfurt Genel müdür Yardımcısı Tayfun Yıldırım da konuşmasında 18-20 Temmuz 2012 tarihlerinde Meksika’da gerçekleştirilecek “Automechanika Fuarı” na davet ederek, “ Bu ziyaret sizler için çok faydalı olacaktır.Mutlaka bekliyoruz” dedi.

29 Mart 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR