Görüm, Güler’den plaket aldı

Kocaeli Kent Konseyi Genel Sekreteri Gültekin Görüm, Stratejik Yerel Yönetişim Projesi kapsamında İçişleri Bakanı Muammer Güler’den plaket aldıKocaeli...

BÜYÜT


Kocaeli Kent Konseyi Genel Sekreteri Gültekin Görüm, Stratejik Yerel Yönetişim Projesi kapsamında İçişleri Bakanı Muammer Güler’den plaket aldıKocaeli Kent Konseyi Genel Sekreteri Gültekin Görüm, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen, Kocaeli’nin de pilot iller arasında yer aldığı Stratejik Yerel Yönetişim Projesi’nin Ankara Rixos Otel’de gerçekleştirilen kapanış toplantısı ve Ulusal Konferansı’na katıldı.

ULUSAL KONFERANS


Projede yapılan çalışmaların ayrıntılarının paylaşılarak değerlendirildiği ve faaliyetlerin sürdürülebilirliğine yönelik görüşlerin tartışıldığı son etkinlik olan proje kapanış toplantısı ve ulusal konferansına Kocaeli’nden, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Bayram Çolakoğlu ve Stratejik Planlama Birimi’nden Menekşe Ekşi ile Murat Sandalcı da katıldı.

PLAKET VERİLDİ

Projeye dahil belediye ve kent konseylerinin yoğun katılımlarıyla gerçekleşen kapanış toplantısında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Bayram Çolakoğlu ve Kocaeli Kent Konseyi Genel Sekreteri Gültekin Görüm’e Stratejik Yerel Yönetişim Projesi’ne katılım ve katkılarından dolayı teşekkür plaketi takdim edildi.

BAKAN GÜLER DE KATILDI


Toplantıda konuşan İçişleri Bakanı Muammer Güler, “Yerel yönetimler, insanlarımızın devletle ve kamu kurumlarıyla ilk olarak karşılaştığı, vatandaşa en yakın yönetim birimleridir. Demokrasinin altyapısını oluşturan ve yerel ihtiyaçları yerinde, en iyi şekilde karşılaması gereken belediyelerimiz, yıllardır kendi sorunlarını çözmek için büyük bir çaba sarf etmişlerdir. Büyük kentlerin göç nedeniyle aşırı büyümesi, kaynak yetersizliği ve yılların birikmiş sorunları, belediye hizmetlerinin yeterli düzeyde verilememesine sebebiyet vermiştir.


YENİ BİR BAKIŞ AÇISI

Yerel yönetimlerde yaşanan bu sorunların çözümü için yeni bir anlayış, yeni bir bakış açısı gerekmiştir. Çünkü bugünün sorunlarına geçmişin anlayışıyla çözüm bulmak mümkün değildir. Öncelikle yerel sorunların yerinde, yerel yönetimler ile çözüleceğine inanmak gerekir. Yerel yönetimler, demokrasinin beşiğidir, ana damarlarıdır. Katılımcı ve temsil gücü yüksek bir demokrasinin temelinde yerel yönetimler vardır. Demokrasimizin gelişmesi için yerel yönetimler geliştirilmeli ve güçlendirilmelidir” dedi.

YEREL DÜZEYDE ÇALIŞMA

Stratejik yerel yönetişim projesinin çok güzel örnek uygulamalar ortaya çıkardığını vurgulayan İçişleri Bakanı Muammer Güler,“Bu bakımdan, burada esasında bir projenin kapanışını yaparken, aslında yerel düzeyde iyi yönetişim hedefine ulaşma yolunda önemli bir çalışmayı da pilot belediyelerimiz aracılığıyla başlatmış oluyoruz. İnanıyorum ki, bu proje kapsamında gerçekleştirilen bütün çalışmalar, ülkemizde demokrasisinin gelişmesine katkı sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

PROJE KOCAELİ’NDE UYGULANDI

2012 yılının başında ilk saha ziyaretlerine başlayan Stratejik Yerel Yönetişim Projesi kapsamında, Kocaeli’de Proje Açılış ve Katılımcı Analitik Araçlar Tanıtım Çalıştayları gerçekleştirildi. Toplantıya valilik, belediye ve kent konseyi temsilcileri katıldı. Toplantının birinci bölümünde Proje’nin Teknik Destek Ekibi uzmanları beklenen sonuçlar ve pilot yerel yönetimlerle işbirliği içinde planlanmış faaliyetler hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Toplantıların ikinci bölümünde sosyo-ekonomik gelişmişlik haritaları, kamu harcamalarının izlenmesi ve vatandaş memnuniyeti anketleri gibi Katılımcı Analitik Araçlar katılımcılara anlatıldı.

OYLAMA YAPILDI

Daha sonra Kocaeli’deki mahalle muhtarlarına yönelik hizmet önceliklerini belirleme toplantısı, gerçekleştirildi. Kocaeli Kent Konseyi Genel Sekreteri Gültekin Görüm ve Türkiye Muhtarlar Derneği Kocaeli Şube Başkanı Vedat Yoldaş ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi temsilcileri, Kocaeli Valiliği il müdürlükleri, üniversite, kent konseyi ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve mahalle muhtarların katıldığı toplantıda, Proje ile ilgili yapılan bilgilendirmenin ardından, çeşitli belediye ve il müdürlükleriyle sunulan hizmetler hakkında görüş alışverişi yapıldı ve hizmet öncelikleri, muhtarların oylamasına sunuldu.

VATANDAŞ KARNESİ

Oylama sonucunda eğitim, ortak kullanım alanları gibi hizmetler öne çıkarken, pek çok şehirde olduğu üzere Kentsel Altyapılar en önemli öncelik olarak belirlendi. Hizmet önceliklerinin belirlenmesinin ardından Kocaeli’nde Vatandaş Karnesi uygulaması yapıldı. Yapılan ankette Kocaeli’nde yaşayan halkın % 85’inin Kocaeli’nde yaşamaktan memnun olduğu sonucu çıktı ve kentin sorunları ile öncelikleri belirlendi.

05 Ekim 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR